Siirt Belediye Başkanı gözaltında

Siirt Belediye Başkanı gözaltında
Siirt Belediye Başkanı gözaltında
Üç şehirde düzenlenen 'KCK' operasyonuyla BDP binaları, kurumlar ve evler basıldı çok sayıda kişi gözaltında. Siirt Bağımsız Belediye Başkanı Selim Sadak da Diyarbakır'da gözaltına alındı.

 

Siirt, Batman  ve Mardin'de düzenlenen KCK operasyonlarında 80'den fazla kişi gözaltına alındı. Operasyonda BDP binaları ile çok sayıda kurum ve eve baskın yapıldı.

Siirt'te belediye binası ile bağımsız Belediye Başkanı Selim Sadak'ın evi ile BDP il ve ilçe binalarına düzenlenen baskınlarda toplam 47 kişi gözaltına alındı. Siirt'te bulunamayan Sadak ise Diyarbakır'da gözaltına alındı.


SİİRT'TE BELEDİYE BİNASINA GİRİŞ ÇIKIŞLAR YASAKLANDI

Siirt'te İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı terörle mücadele şube ekipleri ve ile özel harekat timleri tarafından sabah 05.30 sıralarında 15 ayrı noktaya eş zamanlı operasyon düzenlendi.
Siirt Belediye Başkanı Bağımsız Selim Sadak'ın Gazeteci Ali Çelik caddesi üzerinde bulunan evi mahalle muhtarı eşliğinde polisler tarafından aranmak istendi. Evde kimsenin bulunmaması üzerine polisler kapıyı zorlamayarak, Selim Sadak'ın gelmesini beklerken Belediye Başkanı Sadak'ın kentte olmadığı öğrenildi. Polis ayrıca Siirt Belediye Hizmet Binası, BDP İl Binası ile kentteki bazı sivil toplum örgütlerine ait bürolara baskın düzenledi. Belediye binasına giriş çıkışları yasaklayan polisin operasyonlarında aralarında Belediye meclis üyeleri Seyfettin Aydın, Yüksel Yılmaz, Gülbahar Karataş, Abdullah Aşkara ile Belediye Basın Bürosu çalışanı Ekrem Tatlı, BDP İl Başkan Yardımcısı Dilber Sevinç, BDP eski il başkanı Seracettin Kayran ile Hasan Ceylan, Halis Kaçar ve Rubar Kandemir'in de bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı.

BATMAN'DA 18 GÖZALTI


Batman kent merkezinde sabah saat 06.00 sıralarında bir çok noktaya eş zamanlı operasyon düzenlendi. BDP il ve merkez ilçe binası ile, Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği (KURDİ-DER), Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEYA-DER), Barış anneleri insiyatifi bürolarına düzenlenen baskınlarda BDP İl Başkanı Şeyhmus Azboy, yardımcısı Ayşe Algat, Batman Belediye Başkan yardımcısı Hamza Ayiş, il genel meclis başkanı Salih Aktan, Kürdi-Der Şube Başkanı Şeyhmus Aslan, BDP Parti Meclisi Üyesi Osman Ergin, BDP il yöneticileri Şükrü Tapkan, Şehit İnan, Abdurrezzak Katmaz, Mahmut Kaygusuz, Hasan Aydın, Übeyit Alay, Ekrem Değirmenci, Eşref Ekinci, Mahfuz Altınçiçek, Abdurrahim Eripek, Menaf Akdağ ve Zeki Tangüneş gözaltına alındı. BDP İl binası ile diğer sivil toplum kuruluşlarında aramalar devam ederken, Cumhuriyet Caddesi'nde bulunan BDP il binası önünde toplanan 50 kişilik grup polisleri yuhaladı. Grup, "Baskılar bizi yıldıramaz" diye slogan atarken, BDP il binasında bulunan milletvekili Ayla Akat, operasyonlarla ilgili geniş açıklamayı daha sonra yapacaklarını söyledi.


KIZILTEPE'DE 7 GÖZALTI

 

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde de sabah erken saatlerde düzenlenen operasyonda, BDP ilçe binası ile BDP'li yöneticilerin evlerine eş zamanlı baskınlar yapıldı. Operasyonda BDP Mardin İl yöneticisi Abdülcelil Şimdi, Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk'ün yeğeni ve BDP Mardin İl Yöneticisi Nevruz Türk, BDP Kızıltepe ilçe başkanı Ömer Turgay, BDP eski ilçe başkanı Seyfettin Ateş, yöneticiler Zeyad Ağaoğlu, Mehmet Yıldırım ve Fuat Olgaç gözaltına alındı. BDP Kızıltepe ilçe binasında yapılan aramalarda, bilgisayarlara ve bazı evraklara el konuldu. Kızıltepe Belediye Başkan Yardımcısı Şemsettin Sulhan, baskınlara ve gözaltılara tepki göstererek, " AKP 'nin BDP'ye olan yaklaşımını bir kere daha görüyoruz. Bizler BDP olarak her defasında diyolog yolunun açık tutulması, çözüm için taleplerde bulundukça ya fezlekelerle, ya dokunulmazlıklarla veya parti yöneticilerimize gözaltılarla soruna olan yaklaşım tarzını ortaya koyuyor. Bu baskınlar halkımıza haklı taleplerinden geri adım attırmayacaktır. Bu baskınları da gözaltıları da kınıyoyuz" dedi.CUMA NAMAZLARINI KILDIRAN İMAM DA GÖZALTINDA

Mardin'in Nusaybin ilçesinde düzenlenen operasyonda ise, BDP ilçe binası, Belediye Gülşilav Kadın Evi, Belediye Meclis üyeleri, bazı muhtarların evlerine ve bazı köylerde toplam 20 ayrı adrese baskın yapıldı. Operasyonda, Nusaybin BDP ilçe Başkanı Ayten Kahraman, Belediye meclis üyeleri Feryat Tepe, Süleyman Doğan, Belediye çalışanı Sosyolog Sadiye Aksoy, sivil cuma namazlarında namaz kıldıran Mehmet Yıldız, Yenişehir Mahalle Muhtarı Şakir Acar ve Mitanni Kültür Merkezi Kütüphane sorumlusu Birsen Tokay gözaltına alındı. Polis tarafından 20 ayrı adreste yapılan baskınlarda bilgisayar hardiskleri ve bazı evraklara el konuldu.