'Şimdi de 10. Yıl Marşı'na sataşıyor'

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın şimdi de, "Demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan, diyorlar. Nesini örmüşler.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

BALIKESİR/BURSA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın şimdi de, "Demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan, diyorlar. Nesini örmüşler. İşte biz örüyoruz" diyerek 10. Yıl Marşı'na sataştığını savundu.
Baykal Balıkesir ve Bursa'daki konuşmasında, yine Erdoğan'ı hedef aldı. AKP'nin Kıbrıs politikasını eleştiren Baykal, "Yarın tarih, bu iktidarın Kıbrıs'ı Yunan'a teslim ettiğini ilan edecek. Bunu tarihe bırakmayın. Hükmü 28 Mart'ta siz verin" dedi.
Baykal, Erdoğan'ın şimdi de 10. Yıl Marşı'na sataştığını savunarak şöyle devam etti:
"Nevşehir'de yaptığı konuşmada 'Demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan' diyorlar, nesini örmüşler, işte biz örüyoruz' dedi. Türkiye'de demiryolu ağı olarak ne varsa, bunun yüzde 99'u Atatürk döneminde yapıldı. Şimdi sen durduk yerde Atatürk ve Cumhuriyet döneminin bu politikalarına niye sataşıyorsun? Bundan ne zevk alıyorsun? Türkiye'nin temelleriyle tarihiyle niye uğraşıyorsun?"
Baykal, Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'nun CHP hakkında, İş Bankası'ndan gelir alamadıkları gerekçesiyle açtığı dava ile ilgili olarak da konuştui:
"TTK ve TDK 12 Eylül'de kapatıldı, yerine Kenan Evren iki yeni kurum oluşturdu. Bu kurumların Atatürk'ün mirasında adı geçen kurumlarla ilişkisi yok. Ayrıca bu kurumlarda siyasal kadrolaşma ve yolsuzluk var."