Şimdi sıra 'CİK'te

AB İlerleme Raporu'nda da yer alan Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun'un (CİK) değiştirilmesi için Meclis'te çalışmalar başladı.

ANKARA - AB İlerleme Raporu'nda da yer alan Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun'un (CİK) değiştirilmesi için Meclis'te çalışmalar başladı. CHP'lilerin 'cezaevi esir kampına dönecek' tepkisi gösterdiği tasarıyı Adalet Bakanı Cemil Çiçek, "40 yıllık tecrübe ve Türkiye gerçekleri dikkate alınarak hazırlandı" sözleriyle savundu ve "17 Aralık'tan önce yasalaşırsa Avrupalıların söylecek sözü kalmayacak" dedi. AKP'li Mehmet Yılmazcan'ın, hümanizm için 'çağın hastalığı' demesi ise tartışma yarattı.
9 Aralık'ta görüşülecek
124 maddelik CİK tasarısının görüşmelerine TBMM Adalet Komisyonu'nda dün başlandı. Tasarının 6. maddesine gelene kadar yoğun tartışmalar yaşandı. CHP'lilerden gelen öneriye Bakan Çiçek de 'zaman kaybının önlenmesi' koşuluyla destek verince, alt komisyon kurulmasına karar verildi. Alt komisyon çalışmalarını yarın akşama dek bitirecek. Adalet Komisyonu da 9 Aralık Perşembe günü tasarıyı görüşecek. Çiçek, Türkiye'nin AB üyeliğini destekleyen grupların 'elini güçlendirmek' için tasarının en geç 13 Aralık'ta yasalaşması gerektiğini söyledi.
CHP 'baskıcı' buldu
Görüşmelerde CHP'li Muharrem Kılıç, tüzük ve yönetmeliklerle idari cezalar verilmesine karşı çıkarak "Bu durumda cezaevleri esir kampına döner. Tasarı A'dan Z'ye çok baskıcı" dedi.
Bakan Çiçek ise AB İlerleme Raporu'nda koşul olarak sayılan son tasarının CİK olduğunu hatırlattı, "Bu tasarı da 17 Aralık'tan önce yasalaşırsa, artık Avrupalıların söyleyebileceği hiçbir sözü kalmamış olacak. Böylece Türkiye karşıtlarının elindeki en önemli koz da alınacak" dedi.
Devlet 'pişman' eder mi?
Ancak tasarının, 'İnfazda temel amaç' maddesindeki 'pişmanlık göstermesini sağlamak' ifadeleri tartışmaya neden oldu. CHP'li Orhan Eraslan, "Pişmanlık göstermesini sağlamak insan açısından aşağılayıcı bir durum" derken, Yüksel Çorbacıoğlu ifadeyi 'Aba altından sopa göstermek' olarak niteledi. Mehmet Nuri Saygun ise ifadenin 'Mahkûmu öyle ya da böyle hallederiz' anlamına geldiğini söyledi.
AKP'den Bekir Bozdağ ile Mahmut Durdu da CHP'lilere destek verirken, Hüsrev Kutlu, Mehmet Yılmazcan ile Hakkı Köylü 'pişmanlık'ta ısrar etti.
Hümanizma hastalığı!
Yılmazcan'ın "Çağımızın hastalığı hümanizma, Türkiye'de ya borçlu olacaksın ya mahkûm, sanık hakları kadar mağdurları da düşünmek gerekiyor" sözlerine, CHP'li Çorbacıoğlu "Bir hukukçunun hümanizmaya hastalık demesinden paniğe kapılıyorum" diye tepki gösterdi. Çorbacıoğlu, "İnfaz sisteminde amaç, sadece özgürlüğü kısıtlamak olmalı" dedi. 'Toplumu suçludan korumak' hükmünü de eleştiren Çorbacıoğlu, AKP'lilere "Başbakan Erdoğan bu yasalara göre ceza aldı. Şimdi toplumdan korumaya çalıştığınız suçlu Başbakan oldu" diye seslendi.