Sincan psikoloğu vekilleri kızdırdı!

Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na bilgi veren Ankara Sincan F Tipi Cezaevi psikoloğu Nermin Serin, Terörle Mücadele Yasası kapsamında tutuklu ve hükümlü bulunanlarla ilgili ilginç saptamalar yaptı. Serin, sol görüşlü mahpusları ‘birçok haksızlık olduğuna inanan, heyecan ve farklılık arayan, biraz da saldırgan ve hoşgörüsüz kişiler’ olarak değerlendirirken, sağ görüşlü mahpusların, ‘dini görüşlerinden dolayı cezaevinden daha az etkilendiğini’ söyledi.
Komisyon bünyesinde kurulan Terör Alt Komisyonu toplantısında bilgi veren Serin’in değerlendirmeleri CHP ve BDP ’li üyeleri kızdırdı. BDP’li Ertuğrul Kürkçü, Serin’e ‘siyasi suçlularla ilgilendiği ancak siyasi tarih bilmediği’ eleştirisinde bulundu. Serin, CHP’li Malik Ecder Özdemir’in “Dayak atıldığı şikâyetiyle karşılaştınız mı?” sorusuna, “Karşılaşmadım” diye yanıt verirken, BDP’li Sırrı Sakık “Ben bir kez geldim, ben bile dayak yiyordum” sözleriyle tepki gösterdi. Bunun üzerine Serin, “Ben de insan gibi muamele görmüyorum; her sabah geldiğimde güvenlik nedeniyle aranıyorum, ayakkabılarımı çıkarıyorum. İlaç kullanıyorum ama içeri ilaç sokmak yasak olduğu için her seferinde dışarı çıkıp kullanıyorum, sonra yeniden aranıp giriyorum” diye konuştu. 

Devlet ilk kez dinledi
Komisyon, Batman’da 1993 yılında öldürülen DEP Milletvekili Mehmet Sincar’ın eşi Cihan Sincar’ı da dinledi. “İlk defa devlet bizi dinledi” diyen Sincar, cenazeye bile katılamadığını anlattı. Sincar, “Yıldönümlerinde mezarına gidiyoruz, savcılık soruşturma açmış. Savcıya gittim ‘İsterseniz 100 yıl ceza isteyin yine gideceğim’ dedim. İşin üzerinde ciddi durulsaydı keşke. 1 dilekçe için 1 yıl bekledim. Bir süre sonra 2.5 yaşındaki çocuğum ‘Anne seni devlet öldürse ben ne yapacağım’ dedi. Çocuklarım babasının suçunu öğrenmek istiyor” dedi.