Sinop Belediye Başkanı: Özür dilemek erdemdir

Sinop Belediye Başkanı: Özür dilemek erdemdir
Sinop Belediye Başkanı: Özür dilemek erdemdir
Sinop'un CHP'li Belediye Başkanı Baki Ergül, BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in kendisi hakkında yaptığı açıklamalar nedeniyle özür dilemesinden memnun olduğunu söyledi.

SİNOP - Sinop Belediye Başkanı CHP 'li Baki Ergül, BDP milletvekillerinin kendisinden özür dilemesiyle ilgili olarak, "Özür dilemek de bir erdemdir" dedi. Bugün bir basın toplantısı düzenleyen Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in özür dilemesiyle ilgili açıklama yaptı. Toplantıya CHP Sinop İl Başkanı Mustafa Acun, CHP Merkez İlçe Başkanı Barış Karadeniz, CHP il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri, kadın ve gençlik kolları üyeleri de katıldı.

Belediye Başkanı Ergül, "Onlar da yaptıkları şeye pişman olmuş olacaklar ki özürlerini ifade ediyorlar. Özür dilemek de bir erdemdir. Keşke önüne atılan bu gazeteleri haberleri nedir diye çok daha detaylı okumuş olsalardı. Sonuçta hayatta doğru bir tanedir. Tabi bu kadar olaydan sonra böyle olmasaydı keşke. Böyle bir şeye gerek yoktu. İnşallah Sinop bundan sonra bu tür olaylarla anılmaz. Çünkü bunu hiçbir zaman ne Sinop hak ediyor ne de Sinoplu hak ediyor" dedi. Yaşananlardan duyduğu üzüntüyü dile getiren Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, "Ne Sinop, ne CHP, ne de belediye başkanı böyle bir şeyi hak ediyor. Tekrar söylüyorum, benim şahsım itibariyle bir haftalık süreç içerisinde ne yerel basına, ne ulusal basına bu süreçle ilgili bir beyanatım olmamıştır. Pazar günü öğleden sonra eşimin hastanedeki tahlilileri için Samsun’a gittim ve pazartesi akşamı döndüm. Bu olayı ben de televizyondan öğrendim. Daha sonra gazetede çıkan bir milletvekiline yakışmayacak şekilde bir beyanat okudum. Baki Ergül’ün IQ'sunu ölçmek kimsenin haddine değildir. IQ'sunun yüksek olduğunu iddia eden kişiler varsa, bunun da bir terazisi varsa bir yerde gidelim ölçelim. Bunlar çok şık olmayan laflar" diye konuştu.

İLÇE BELEDİYE BAŞKANI: CHP'Lİ YÖNETİCİLER NİYE ENGEL OLMADI?

Öte yandan Sinop'un Dikmen İlçesi Belediye Başkanı AK Partili Hüseyin Yüksek, BDP heyetinin kente gelmesiyle çıkan olaylarda tahrik bir yana, halkın galeyana gelip milletvekillerine zarar vermesini önlemek için çaba sarfettiğini söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç'un Sinop'taki olaylarla ilgili suçladığı Dikmen Belediye Başkanı Hüseyin Yüksek, kendini savunarak iddiaları redetti. Hüseyin Yüksek, kaos ortamı oluşmaması için İl Emniyet Müdürümü ile orada birlikte bulunduklarını belirterek şöyle dedi:"Ben orada bahçenin içerisindeydim. Orada gelen milletvekillerine bir zarar olmaması için mücadele ettik. Orada bu işi provoke eden, galeyana getiren grup zaten CHP grubuydu. Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül'ü ben görmedim ama kimse öyle kendini yalandan yere kahraman etmesin. Madem CHP bu memleketi seviyor, niye bir tane yöneticileri orada durup da insanlara 'yapmayın bu doğru değil' dememiştir. Sırrı Süreyya Önder, öyle demiş böyle demiş. Ne derse desin, herkes bildiğini konuşacak, konuşsun. Ben orada insanlarımızın, hemşehrilerimizin, vatandaşlarımızın galeyana gelmemesi için, bölgeye gelen milletvekillerine bir zarar gelmemesi için mücadele verdim." (Songül KORKMAZ-DHA)