Sıra din dersi ve vicdani redde

Sıra din dersi ve vicdani redde
Sıra din dersi ve vicdani redde

Fotoğraf: AFP

AB'nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Füle, bir sonraki görüşmelerinde Türk bakanlarla din dersinin kaldırılmasını ve vicdani reddi görüşeceklerini söyledi.

ANKARA - Türkiye ’yle ilişkileri tekrar pozitif hale getirmek isteyen AB teknokratları görüşmelere başladılar. “Pozitif Gündem” toplantıları kapsamında Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, Adalet Bakanlığı’nda gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenlediler.

Füle, vicdani red ve zorunlu din dersinin kaldırılmasına ilişkin bir soru üzerine, bu konuları bundan sonraki toplantılarda ele alacaklarını belirterek, “23. faslın kapsama altına aldığı konuların içerisinde herhangi bir tabu olarak nitelendireceğimiz bir alan yok. Burada önemli vurgulamamız gereken şey şu; işbirliğimize devam edeceğiz, işbirliğimizi yakınlaştırarak devam ettireceğiz” diye konuştu.

Ergin, yargının Türkiye’de iki temel sorunu olduğunu ve bu iki başlığı değerlendirdiklerini söyledi. Ergin’e göre bu sorunlar, yapısal sorunlardan kaynaklı yargılamaların uzaması ve evrensel değerlerle Türk yargısının içtihatlarının uyumlu hale gelmesi için alınacak tedbirler. Yüksek yargıyı güçlendiren çalışmalarla iki yıla kadar Türkiye’de uzun süren yargılama sorununun ortadan kalkacağını ifade ettiğini belirten Ergin, yapılan çalışmalarla orta vadede Türkiye’de yargıya ilişkin sorunların önemli ölçüde aşılacağını paylaştıklarını belirtti.

‘Yolsuzlukla mücadele bizi memnun ediyor’
Stefan Füle, 23. faslın yargı ve temel hakları içerdiği için son derece önemli olduğunu ve anayasa reformuyla da yakından bağlantılı olduğunu vurgulayarak, “Elimizden geleni yaptığımız zaman sonuç da elde edeceğiz ve Pozitif Gündem her şeyden önce Türk vatandaşlarına katkı sağlayacak” dedi.

Siyasi desteğin varlığının da çok önemli olduğunu belirten Füle, “Yolsuzlukla mücadele alanında, özellikle 4. Yargı Reform Paketi’nin de hayata geçirilmesi niyeti bizleri memnun etmekte” diyerek şöyle devam etti:

“Çünkü, 4. paket özellikle ifade ve basın özgürlüğü alanında da yeni reformları kapsamakta ve bahse konu paket aynı zamanda ifade özgürlüğü, özgürlük ve güvenlik hakkı ve adil yargılanma hakkı gibi son derece temel alanlardaki sorunları çözümlemek için önemli fırsatlar yaratacak.”

‘Hak batıla galip gelecektir’
Egemen Bağış, yapılan reformlarla Türkiye’nin kararlılığının çok net bir şekilde ortada olduğuna dikkat çekerek, “Artık zamanın ruhu Türkiye’nin yanındadır. Eninde sonunda hep söylediğimiz gibi hak batıla galip gelecektir. Türkiye, AB içerisinde saygın eşit bir üye olacaktır” dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 33 fasıldan sosyal politika ve istihdam faslı ile rekabet ve kamu ihale fasıllarını Türkiye’nin ekonomik durumuna zarar vereceği için açmak istemediklerini açıklamıştı. Babacan’ın açılmasına ilişkin bir soru üzerine ise Füle, kapalı olan hiçbir fasıldan mutlu olmadıklarını ifade ederek, söz konusu üç faslın kolay olmadığını, önceki genişleme süreçlerinde de katılım sürecinin en zorlu konuları olduğunu ve destek vermeye hazır olduklarını kaydetti. (ANKA)