Sıra geldi Ceza İnfaz Yasası'na

17 Aralık'ta yapılacak Avrupa Birliği zirvesinden önce eksiklerin giderilebilmesi için sıkı çalışan TBMM Genel Kurulu'nda, perşembe günü de Ceza ve Tedbirlerin İnfazı Kanunu'nun çıkarılması hedefleniyor.

ANKARA - TBMM, 17 Aralık'taki AB Zirvesi'ne hazırlık için bu hafta da yoğun çalışacak. 331 maddeden oluşan Ceza Muhakemeleri Kanunu'nu hızla çıkartan TBMM'de bu hafta da Ceza ve Tedbirlerin İnfazı Hakkında Kanun tasarısı görüşülecek.
Ceza ve tedbirlerin infazını yeniden düzenleyen ve cezaevlerinin yapılanmasını belirleyen 'Ceza ve Tedbirlerin İnfazı Hakkında Kanun' tasarısı, bugün TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşülmeye başlanacak. Tasarının perşembe günü Genel Kurul'da görüşülerek yasalaştırılması planlanıyor. TBMM Genel Kurulu'nda yarın denetim konuları, çarşamba günü ise Tohumculuk Yasa tasarısı ele alınacak. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, yaklaşık bir ay önce başlayan bütçe görüşmeleri, bu hafta sona erecek. Komisyonda bugün Devlet Planlama Teşkilatı, Hazine Müsteşarlığı, Maliye Bakanlığı ve gelir bütçesi, salı günü ise Genel ve Katma Bütçe Kanunu tasarısı ile genel ve katma bütçe kesin hesap kanunu tasarılarının maddeleri görüşülecek. Bütçe tasarısı önümüzdeki haftadan itibaren yaklaşık 10 gün Genel Kurul'da görüşülerek yasalaşacak.
Çevre Komisyonu, çarşamba günü deniz çevresinin petrol ve zararlı maddelerle kirlenmesinde, Acil Durumlarda Müdahale ve Zararların Tazmini Esaslarına Dair Yasa tasarısını görüşmek üzere toplanacak. KİT Komisyonu da KİT'lerin 2001 ve 2002 yılı hesaplarını görüşmeye devam edecek.