Sırada Genel Kurul oylaması var

Sırada Genel Kurul oylaması var
Sırada Genel Kurul oylaması var
Meclis Soruşturma Komisyonu 4 eski bakanın Yüce Divan'da yargılanmasını reddetti. Peki bundan sonra ne olacak?

RADİKAL -  TBMM'deki dört eski bakan hakkındaki soruşturma komisyonu kararını verdi; 9 AK Partili komisyon üyesinin Bakanlar için "Yüce Divan'a gitmelerine gerek yoktur" oyuna karşılık, komisyondaki muhalefet partili 5 üye "Yüce Divan'a gitsinler" oyu verdi. Komisyon çalışmaları, böylece tamamlanmış oldu. Ancak Egemen Bağış, Muammer Güler, Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar'ın Yüce Divan'a gönderilip gönderilmeyeceklerine ilişkin süreç bitmedi. Şimdi sırada TBMM Genel Kurulu aşaması var.

Komisyon, kararına ilişkin raporu en geç 9 Ocak tarihine kadar TBMM Başkanlığı'na sunacak. Bakanlar hakkında 'savcılık' görevi yapan Komisyon'dan çıkacak rapor TBMM Genel Kurulu için bağlayıcı değil. TBMM Genel Kurulu'nda muhalefet partilerinin vereceği itiraz önergelerinin, yasa gereği oylanması gerekiyor. Ve Anayasa uyarınca, Soruşturma Komisyonlarının raporları TBMM Genel Kurulu'nda "gizli oylanmak" zorunda olduğundan, bu oylama gizli yapılacak. Gizli oylamada Ak Parti 'den fire olması, Ankara 'da konuşulan senaryoların başında geliyor. Meclis’teki mevcut sandalye dağılımına göre 312 milletvekili bulunan AK Parti ’de 52 vekilin ‘evet’ demesi matematiksel olarak bakanlara Yüce Divan yolunu açmış olacak.

SON TARİH 29 OCAK
Komisyon'un raporunu 9 Ocak'ta TBMM Başkanlığı'na vermesiyle başlayacak olan Genel Kurulu sürecinin de en geç 29 Ocak 2015 tarihinde sonlanması gerekiyor. Ankara kulislerinde, bu süreçte yapılacak gizli genel kurul oylamasında, AK Parti'den "fire olup olmayacağı", özellikle 3 dönem kuralına takılan vekiller özelinde tartışılıyor. 2015 seçimlerinde üç dönem kuralı nedeniyle milletvekili adayı olamayacak 68 AK Parti’li milletvekili bulunuyor. TBMM Genel Kurulu'ndaki bir başka soru işareti ise, HDP'nin ne yapacağı konusunda idi. HDP'li vekillerin, oylamaya katılmayabileceği söyleniyordu. Ancak komisyonda yer alıp, daha sonra çekilen HDP'li milletvekili Bengi Yıldız Hürriyet'e yaptığı açıklamada hem Genel Kurul oylamasına katılacağını, hem de dört eski bakan için "Yüce Divan'a gönderilsinler" oyu vereceğini açıkladı. Bu tavrın, HDP için de geçerli olacağı Ankara kulislerinde konuşuluyor.

HANGİ BAKAN NEYLE SUÇLANIYORDU? 

Soruşturma önergesine göre Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar hakkında 2,Egemen Bağış hakkında 3, Muammer Güler hakkında ise 4 ayrı suçlama bulunuyor. Eski bakanlardan biri hakkında Yüce Divan kararı çıkarsa bu kez hangi suç veya suçlardan gönderileceği oylanacak.

ZAFER ÇAĞLAYAN 

Zafer Çağlayan: Reza Zarrab’dan sağlanan, miktar ve değeri tespit edilemeyen maddi menfaatler karşılığında: 1- Zarrab’ın İran’a altın ihracatı yapması işlerinde imtiyaz sağlamak. 2- Gana’dan kaçak yollarla yurda sokulmak istendiği iddia edilen 1.5 ton altınla ilgili adli ve idari soruşturmaları engelleyerek altının Dubai’ye çıkışını sağlamak. 

MUAMMER GÜLER 

Muammer Güler: 1- Zarrab’ın araçlarına trafikte emniyet şeridi kullanma imtiyazı vermek ve koruma polisi görevlendirmek. 2- Zarrab’la birlikte gözaltına alınan bazı şüphelilerin ve yakınlarının yasaya aykırı olarak istisnai yoldan Türk vatandaşlığına geçirilmesini sağlamak. 3- Zarrab’la ilgili adli ve istihbari çalışma yapılıp yapılmadığının araştırılması için talimat vermek. 4- Zarrab’ın usulsüzlükleri hakkında basında çıkacak haberlerin engellenmesi için girişimde bulunmak. 

EĞEMEN BAĞIŞ
Egemen Bağış: 1- İran asıllı işadamı Reza Zarrab’ın turizm belgeli bir otel kiralama girişimi ile yakınlarına vize alınması işleri için aracılık etmek. 2- Zarrab’la ilgili soruşturma olup olmadığı yönünde kurum ve kuruluşlardan araştırma yapılmasını sağlamak. 3- Zarrab’ın usulsüzlükleri hakkında basında çıkacak haberlerin engellenmesi için girişimde bulunmak. 

TAVASSUT GÖZ YUMMA
Erdoğan Bayraktar: 1- Bir suç örgütünün yönetici ve üyelerinin kendilerine sağlanan miktar ve değeri tespit edilemeyen bazı menfaatler karşılığında; kişiye özel imtiyazlı imar planlarını onaylatmaları, imar planlarına aykırı olarak yapılan bazı projelerin usulsüzlüklerine göz yummaları ve denetimlerden sorunsuzca geçmelerini sağlamaları ve bu eylemlerin bir kısmını Erdoğan Bayraktar’ın görevde olduğu sırada ve onun bilgisi doğrultusunda gerçekleştirmeleri. Bakanlıktan iş alan şirketlerin yemek işlerinin yakınlarının ortağı olduğu şirketlere verilmesi için tavassut (aracılık) etmesi.