'Sıra'dan bir kavga

Meclis'te milletvekillerinin bütçe üzerinde konuşmak için başvuru yaptıkları sırada kavga çıktı. CHP'den AKP'ye geçen Ağrı Milletvekili Cemal Kaya, CHP'li Ahmet Küçük'ü yumrukladı.

ANKARA - Meclis'te milletvekillerinin bütçe üzerinde konuşmak için başvuru yaptıkları sırada kavga çıktı. CHP'den AKP'ye geçen Ağrı Milletvekili Cemal Kaya, CHP'li Ahmet Küçük'ü yumrukladı. CHP'li Mevlüt Aslan-oğlu, belindeki silahına davranın Kaya'yı olay yerinden uzaklaştırmak isterken omuzu ezildi.
TBMM Genel Kurulu'nda önümüzdeki hafta 2005 mali yılı bütçe görüşmeleri yapılacak. Görüşmelerde siyasi parti gruplarının yanı sıra milletvekillerine de kişisel söz hakkı tanınacak.
Liste tutuldu
Her yıl olduğu gibi bu yıl da milletvekilleri Meclis TV'den yayımlanacak görüşmelerde konuşma hakkı elde edebilmek için yoğun çaba sarf etti. AKP, CHP ve bağımsızlardan yaklaşık 60 milletvekili kişisel söz hakkı alabilmek için dün sabah saat 06.00' dan itibaren Meclis'e gelerek sıraya girdi. Saat 09.30'da TBMM Başkanlık Divanı'nın CHP'li üyesi Ahmet Küçük, Meclis'e geldi. Milletvekilleri kendi aralarında geliş sırasına göre yaptıkları listeyi Küçük'e teslim etti. Küçük, verilen listeyi kayıt altına aldı.
Bu sırada CHP'li Ufuk Özkan gelerek, listeye kendisinin de eklenmesini istedi. Ancak Küçük, Özkan'ı listeye yazmayı unuttu. Özkan'ın, "Beni yazmayı unuttun" demesi üzerine Küçük, Özkan'ı listenin 47. sırasına ekledi. Bu duruma listeye 32. sıradan kayıt yaptıran AKP'li Cemal Kaya, "Sen onu 47. sıraya yazamazsın" diyerek itiraz etti. Küçük, "Yazmayı unutmuştum, bu benim hatamdı, düzelttim, sen karışamazsın" deyince ortam gerildi.
Silahına davrandı mı?
Sinirlenen Kaya, üzerine yürüdüğü Küçük'ün suratına yumruk attı, ardından da belindeki silahına davrandı. AKP ve CHP'liler kavgayı önlemeye çalıştı. CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu da beline sarıldığı Kaya'yı uzaklaştırmak istedi. Kaya, "Çekil aradan abi" diyerek şiddetli şekilde itince, Aslanoğlu kapıya çarptı. Bu sırada bir de darbe alan Aslanoğlu'nun omuzu ezildi. Kavga güçlükle önlenirken, Meclis doktorları Aslanoğlu'nu tedavi etti.
CHP'li Ahmet Küçük, yaşananlara AKP'li kâtip üyeler Gökhan Sarıçam ile Bayram Özçelik'in de aralarında bulunduğu 40'a yakın milletvekilinin tanık olduğunu, Kaya'nın belindeki silahına davrandığını söyledi. Kaya'nın bir süre önce CHP'den istifa ederek AKP'ye katıldığını anımsatan Küçük, "Bir CHP'liye saldırarak kahraman olmaya çalışıyor" dedi.
Kaya: Yapmadım
AKP'li Sarıçam ise kavga sırasında kesinlikle silah çekilmediğini savundu. Sarıçam, "Biz Kaya'yı geri çektik. Kendisine, 'Merak etme, biz buradayız, gerekeni yaparız' dedim" diye konuştu. Kaya, CHP'deyken de CHP'li Mehmet Yıldırım'la kavga etmişti.
Olaydan sonra basın toplantısı düzenleyen AKP'li Kaya, olayı şöyle anlattı: "Küçük, Genel Kurul'a sonradan gelen CHP'li Özkan'ı 20 sıra öne yazdı. Bunun üzerine müdahale ettim. Küçük bana, 'Ulan, yazarsam ne olur' dedi. Bunun üzerine onu ittim, o da beni itti. Arkadaşlar araya girdi. Ben de çıkıp gittim. Olayda kesinlikle silah yoktu. Zaten olay sırasında beni tutan CHP'li Aslanoğlu olayda silah olmadığını söyledi.
Ahmet Küçük'e yumruk da atmadım. Küçük gözlük kullanıyor. Eğer yumruk atsaydım gözlüğü kırılırdı. Sinirli bir anda yaşanan bu olayın bu kadar büyütülmesine üzülüyorum. TBMM çatısı altında böyle bir olay yaşandığı için hem kendim hem diğer arkadaşım adına üzülüyorum ve milletten özür diliyorum."