Şirin Ebadi, Beşir Atalay'a megafonla seslendi: Muharrem'e özgürlük!

Şirin Ebadi, Beşir Atalay'a megafonla seslendi: Muharrem'e özgürlük!
Şirin Ebadi, Beşir Atalay'a megafonla seslendi: Muharrem'e özgürlük!
Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu'nun 38. Dünya Kongresi'ne katılan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İHD yöneticisi Muharrem Erbey'e özgürlük isteyenlerin eylemiyle karşı karşıya kaldı. Atalay, 'sorun yargının alanıdır' dedi.

İSTANBUL - Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu'nun (FIDH) İstanbul'da yapılan 38. Dünya Kongresi'ne katılan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay İHD Diyarbakır Şube Başkan Yardımcısı Muharrem Erbey'e özgürlük isteyen ve aralarında Nobel Ödüllü Şirin Ebadi'nin de bulunduğu eylemcilerin protestolarıyla karşı karşıya kaldı.
Dünya çapındaki insan hakları örgütlerinin katıldığı kongrede Türkiye'yi İnsan Hakları Derneği ve İnsan Hakları Vakfı temsil ederken kongrenin bu yılki başlığı ise; 'Siyasal Dönüşümler ve İnsan Hakları Deneyimler ve Olası Sorunlar' oldu.

"BEN BUNLARI NORMALLEŞME OLARAK ADLANDIRIYORUM"

Cemal Reşit Rey Kongre Merkezi'ndeki kongrenin açılışına Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da katıldı. Çağımızda insan haklarına saygının devletlerin uluslararası saygınlığı için vazgeçilmez bir unsur olduğunu söyleyen Atalay, "Çevremizde Arap baharı olurken Türkiye aslında bir devrim yaşadı. Demokratik süreç içerisinde halkın desteğini alarak hukukun içinde değişim ve dönüşüm yaşandı. Bu dönüşümde demokratikleşme en önde özgürlüklerin artması ekonomi ve dış politikadaki gelişmenin ana nedeni olurdu" dedi.

Türkiye'de iktidarda oldukları 2002 yılından buyana çok istikrarlı bir siyasi hayat yaşandığını ve insan hakları konusunda bir çok adım atıldığını söyleyen Atalay, "İşkenceye karşı sıfır tölerans kavramını başarıyla hayata geçirdik. Gözaltı şartlarını düzelttik. Teröre karşı her sorunun çözümünde insan haklarını önde tuttuk. Hukukun içinde kaldık. Ben bunları 'normalleşme' olarak adlandırıyorum. İfade özgürlüğü alanında ceza ve Terörle Mücadele Kanunu'nda önemli değişiklikler yaptık. Şiddet içermeyen düşüncelerin önündeki yasal engelleri kaldırdık. Halen bu konuda almamız gereken mesafe var" diye konuştu.

ÇÖZÜM SÜRECİ HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Konuşmasında çözüm sürecine de değinen ve bu konuda da bilgi vermek istediğini söyleyen Beşir Atalay, "Bir sürecin içindeyiz. Siz değerli insan hakları savunucularını bilgilendirmek isterim. Bu sürecin nihai hedefi ülkemizde terörün tamamen sonlandırılması. Bütün farklılıkların huzur içinde yaşamasına yönelik bir çalışma. Çok boyutlu bir çalışma. Terör ve şiddet ortamından beslenen her türlü insan hakları ihlalenin son bulması için çalışıyoruz. Şiddetin yerine sorunların siyaset alanında tartışılması hedefimiz. Önce terör ve şiddetin bitmesi, ondan sonra siyaset kurumunun varsa sorunları gündemine daha fazla alması. Sürece bütün kesimlerden olumlu destek var. Bir akil insanlar heyeti oluşturduk. Devletle toplumun arasında bir sivil göz olarak yoğun bir çalışma yapıyorlar. İnşallah bunlar verimli yüreyecek ve sonuca ulaştığımızda hem ülkemizde ve hem bölgemizde büyük bir huzur sağlanacak" şeklinde konuştu.

KÜRTÇE TERCÜME DE YAPILDI

Atalay'ın ardından kürsüye çıkan Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH ) Başkanı Tunuslu Gazeteci Souhayr Belhassen, 120 farklı ülkeden gelen insan hakları savunucularıyla toplandıklarını ve gönüllü tercümanlar aracılığıyla kongreyi gerçekleştireceklerini söyleyerek, tercüme yapılan diller arasında Kürtçe'nin de olduğunu söyledi.

TUTUKLU AKTİVİST BIRAKILSIN TALEBİ

FİDH'in birçok gönüllüsünün farklı ülkelerde tutuklu olduğunu hatırlatan Belhassen, " Türkiye'de İHD'nin 8 üyesi serbest bırakılmıştır ama çocukları burada olan İHD Diyarbakır Şube Başkan Yardımcısı Muharrem Erbey'in içerde bulunması üzüldüğümüz bir konudur. Erbey'in serbest bırakılmasını istiyoruz. Hükümetin çok acil talebimizi göz önüne almasını istiyoruz"dedi.

BELHASSEN'İN TÜRKİYE YORUMU 

Türkiye'deki insan hakları kuruluşlarının Türkiye'deki demokratik dönüşüm için bazı konuları vurguladıklarını belirten FİDH Başkanı Souhayr Belhassen bunları, "İfade özgürlüğünün güvence altına alınması. İnsan hakları mücadelesi verenlere politik şiddet uygulanmaması. Keyfi olarak tutuklananların serbest bırakılması. İnsanların adalet ve tazminat haklarını güvence altına alınması" olarak sıraladı. Belhassen, Türkiye'nin insan hakları konusunda PKK ile ateşkesin yarattığı olağanüstü ortamda gayet önemli bir atılımlar yapabileceğini de sözlerine ekledi.

TUTUKLULUK ATALAY'A SORULDU

Kongrenin açılış konuşmalarının ardından Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'la birlikte kameraların karşısına geçen FİDH Başkanı Souhayr Belhassen, Türk medyasından destek istedi. Bir gazeteci, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'a Belhassen'in İHD Diyarbakır Şube Başkan Yardımcısı Muharrem Erbey için yaptığı çağrıyı hatırlattı.
Atalay bu konuda, "Uluslarası insan hakları fedarasyonunun bir toplantısı bu. Onların tabi ki tespitleri olacak, talepleri, eleştirileri olacak. Biz bu konuda çok açığız. Sözünü ettiğiniz kişinin ailesiyle de görüştüm. Buradalar eşi ve çocukları bana mektup verdiler. Bu konuda bir idare var, bir de yargı var. İdareyle yargı arasında da bu konularda daima zaman zaman sorunlar da olabilir. Yargının alanıdır. İdare, arzu ettiğinde talimatla sorunları çözemez. Bakışımız bellidir. Çok düzenleme yaptık. Yargının hızlandırılması, tutukluluk kararının kolay verilmemesi konusunda çok düzenleme yaptık. Konuyu Adalet Bakanımıza ileteceğim" diye konuştu.

SAVAŞ TOPLARIN NAMLUSUNA ÇİÇEK 


Bu arada Atalay ayrıldıktan sonra katılımcılar ellerine kırmızı karanfiller alarak dünyanın çeşitli ülkelerindeki tutuklu insan hakları savunucuları için Cemal Reşit Rey Kongre Merkezi önünde kısa bir yürüyüş yaptı. Yürüyüşte aralarında Nobel Ödüllü İranlı Hukukçu Şirin Ebadi'nin de bulunduğu grup, özgürlük sloganlar attı. FİSH Başkanı Souhayr Belhassen, eline megafon alıp "Muharrem'e özgürlük" sloganı attı. İnsan Hakları savunucuları daha sonra ellerindeki karanfilleri Harbiye Askeri Müze önünde sergilenen eski savaş topların namlusuna bıraktı. (Özgür ALTUNCU/DHA)