'Şirketimin devletle işi yok'

Başbakan Tayyip Erdoğan, önceki gece TV8'de katıldığı yayında, Başbakanlık maaşı ve CHP'ye yönelik 'kökü bereketsiz' sözlerine ilişkin soruları yanıtladı.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, önceki gece TV8'de katıldığı yayında, Başbakanlık maaşı ve CHP'ye yönelik 'kökü bereketsiz' sözlerine ilişkin soruları yanıtladı.
Erdoğan, Başbakanlık maaşıyla ilgili şunları söyledi:
"Şirketimiz 15-16 yılı bulmuştur. Devletle en ufak bir işi yok. Ne belediye başkanı, ne Başbakan olduğumda zaten fiilen uğraşma imkanım da yok. Eniştem, kardeşim ortakların içinde, bu şekilde şirket yürüyor.
Bir köşe yazarı arkadaşımızla bu konu gündeme gelince kendisine anlattım. Maaşımızı sordu. Milletvekili maaşı artı 220 milyon olduğunu açıkladım. Yoksa maaşıma zam yapılsın diye bir şeyim yok. 'Şirketimiz olmasa, bu maaşla sıkıntı çekeriz, çocuklarımızı okutmakta zor duruma düşeriz' dedim. Bunu spekülasyon aracı olarak kullanmak çok çirkin. Ne yazık ki cahiller. Efendim kayyım tayin edilsin... Yasada buna mani bir hal yok. Olsa gereğini yaparız.
Efendim rekabeti engelliyormuş... Ben fiilen çalışmıyorum ki, kimse de 'bu Başbakan'ın şirketi' falan demiyor ki... Hamdolsun şirketimiz vergisini tıkır tıkır öder. Bu konuda gönül huzuru içindeyim. Bu tür spekülasyonlara pek prim vermem, kendileri çalsın kendileri oynasın.''
'Sözüm 1994 CHP'sine'
Erdoğan, CHP'ye yönelik 'kökü bereketsiz' sözlerini de şöyle açıkladı: "1994'te belediye başkanlığını CHP'den devraldım. İstanbul susuzdu, çöp dağları vardı, zehir soluyorduk. Bunları anlattım anlattıktan sonra 'Bunların kökü bereketsiz' dedim. Beyefendiler rahatsız oldu. Bunlar hangi CHP'yi kastediyorlar. Eğer daha önceki CHP'yi söylüyorlarsa, o zaman derim ki Atatürk ebediyete intikal etti, TL üzerinden Atatürk'ün resmini kaldırdılar, İnönü'nün resmini koydular.Bunları konuşmak, siyaseti germek istemiyoruz."