Sırrı Süreyya Önder, Davutoğlu ve Akdoğan'ı Ağrı'ya davet etti

Sırrı Süreyya Önder, Davutoğlu ve Akdoğan'ı Ağrı'ya davet etti
Sırrı Süreyya Önder, Davutoğlu ve Akdoğan'ı Ağrı'ya davet etti
İmralı Heyeti Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder, "Başta Davutoğlu ve Yalçın Akdoğan olmak üzere Çözüm kurulunun bütün üyelerini basının refakatinde çatışma bölgesini birlikte ziyaret etmeye ve tarafları dinlemeye davet ediyorum" dedi.

RADİKAL - İmralı Heyeti Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder, "İmralı Heyeti Sözcüsü sıfatıyla başta Sayın Davutoğlu ve Yalçın Akdoğan olmak üzere Çözüm Kurulu'nun bütün üyelerini İzleme Kurulu'nun yapması gereken işi yapmak üzere bütün ulusal ve uluslararası basının refakatinde çatışma bölgesini birlikte ziyaret etmeye ve bütün tarafları birinci elden dinlemeye davet ediyorum“ dedi.

DİHA'da yer alan açıklamalarında İmralı Heyeti Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder, "Hükümetin oy kaybını önlemek için seçimleri iptal etmek dahil bir çok yola başvuracağını" söyledi. Önder şunları söyledi, "Demirtaş yalan söylüyor demek, yalanın daniskasıdır. Cumhurbaşkanı'nın İzleme Heyeti'ni istememesi hükümetin de var olan mutabakatından çark etmesinin sebebi son Diyadin provokasyonu ile açığa çıkmıştır. Zan edildiği gibi gerilim yaratarak düşmekte olan oylarını toparlayamayacaklarını hükümet de bilmektedir. Yapmak istedikleri şey seçimleri iptal edip ertelemektir. Çünkü ülkenin yarısı, sıkı yönetim ve olağanüstü hal koşullarına döndürülmüştür. Bunun en açık delili, Genelkurmay'ın sıkıyönetim bildirileri gibi hatta onu da aşıp siyasi içeriklere bürünen bültenler yayınlamasıdır." 

'HERKESİ KURTARACAK TEK ÇÖZÜM DEMOKRASİYE VE BARIŞA İNANMAKTIR'

"İki ay içerisinde yaratacakları gerilimlerle ne erozyona uğrayan oylarını kurtarabilirler ne de HDP'nin barajı aşmasını engelleyebilirler" diyen Önder, "Dün ayaklarının altına alıp tepindikleri milliyetçiliği bugün bir kızıl elma yapıp başlarında gezdirmeleri de onları kurtaramayacaktır. Herkesi kurtaracak tek çözüm demokrasiye ve barışa inanmak ve güvenmektir" ifadelerini kullandı. 

Abdullah Öcalan'ın benzer olayların gelişeceğine dair kendilerini uyardığını da söyleyen Önder, "Gerek KCK gerek Sayın Öcalan bizi bu gelişecek provokasyonlar konusunda önceden uyarmışlardı. Değişik çevreler de hükümetin bu ve benzeri tutumlar içerisine gireceğine dair ısrarlı uyarılarda bulundular. Sayın Öcalan siyasi kişiliklere ve heyet üyelerine dönük suikaste varan yönelimler olabileceği konusuna da ayrıca dikkat çekmişti. Heyetimiz bugün Diyadin'de meseleyi bizzat bütün taraflardan dinleyerek bir rapor hazırlayacak. Ve bunu kamuoyu ile paylaşacaktır" diye konuştu. 

'ORDU İÇİNDE AKP ADINA ÇALIŞMAYA İTİRAZLAR OLDUĞUNU BİLİYORUZ'

Genelkurmay'ın olayla ilgili ilk açıklamasında yer alan "propaganda yapmak" gerekçesini ve son açıklamasında bulunan, "askere bağlılığın göstergesi, takdire şayan" sözlerini de değerlendiren Önder, "Genelkurmay'ın yaptığı bu (son) açıklama önceki açıklamalarını tekzip eder bir mahiyettedir. Ordu içinde bir partinin namı hesabına seçim enstrümanı olarak kullanılmaya karşı önemli itirazlar olduğunu biliyoruz" dedi. Önder, Milli Savunma Bakanı'nın "bu provokasyonlar devam edecektir" şeklindeki kesin sözlerine de, "Milli Savunma Bakanı da bu açıklamasını ivedilikle düzeltmelidir" çağrısında bulundu.

Ağrı kırsalında çatışma: 4 asker yaralı

Diyadin'deki çatışmada 5 PKK'lı öldürüldü

Milli Savunma Bakanı'ndan 'çatışma' açıklaması: Seçime doğru artacaktır


Önder, açıklamalarını şöyle sürdürdü: "İmralı Heyeti Sözcüsü sıfatıyla başta Sayın Davutoğlu ve Yalçın Akdoğan olmak üzere Çözüm kurulunun bütün üyelerini İzleme Kurulu'nun yapması gereken işi yapmak üzere bütün ulusal ve uluslararası basının refakatinde çatışma bölgesini birlikte ziyaret etmeye ve bütün taraflarını birinci elden dinlemeye davet ediyorum. Bundan kaçınmak hakikatlerden kaçınmaktır. En büyük faturasını da daha büyük bir oy kaybı ile kendileri ödeyecektir. Sayın Davutoğlu'na özel çağrım var. Siyasi sorumluluk sizdedir, tokmağı başkasının elinde olan davulu boynunuzdan çıkarıp atın. Halkın barışın ve gerçeklerin sesine kulak verin. Aksi halde büyük gönülsüzlükle savunmak etmek zorunda kaldığınız güvenlik yasası ile birlikte düşündüğümüzde bölgede gelişecek olayların vebali sizin omuzlarınızda olacaktır." 

Selahattin Demirtaş: 'Genelkurmay AKP'ye çalışmaktan vazgeçse iyi olur'

Genelkurmay'dan askerleri taşıyan halka teşekkür