Sırrı Süreyya Önder: Kürt ulusal kongresi için görüşmeler olumlu

Sırrı Süreyya Önder: Kürt ulusal kongresi için görüşmeler olumlu
Sırrı Süreyya Önder: Kürt ulusal kongresi için görüşmeler olumlu
HDP İstanbul Milletvekili ve İmralı heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder, Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana ve Kürt Ulusal Kongresi Eşbaşkanı Nilüfer Koç ile birlikte, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde 3 gün süren temaslarının olumlu geçtiğini söyledi.

RADİKAL - HDP Diyarbakır Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, temasları kapsamında Irak eski Cumhurbaşkanı ve IKYB Genel Sekreteri Celal Talabani, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ve Başbakan Neçirvan Barzani ile görüştüklerini belirterek, şöyle dedi:

"Görüşmelerde sayın Öcalan 'ın mektup ve mesajlarını da kendilerine ilettik. Görüşmeler çok olumlu bir havada geçti ve bölgedeki gelişmeler ve Kürt Ulusal Kongresi'nin toplanması ile ilgili görüşme gündemin ana maddeleriydi."

HDP'li Önder, Talabani ve Barzani görüşmesinden sonra Leyla Zana ve Nilüfer Koç ile birlikte Kandil Dağı'na çıkarak KCK yönetimi ile de bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi. Önder, İmralı Adası'nda Abdullah Öcalan ile yapacakları bir görüşmeden sonra yeniden Irak'a gideceklerini belirtti. Heyetin, özellikle Kürt Ulusal Kongresi'nin bir türlü toplanamaması ile ilgili Öcalan'a iletilmek üzere Mesut Barzani'nin mektubunu aldığı ve önümüzdeki günlerde İmralı'ya yapacakları ziyarette mektubu Öcalan'a vermeleri bekleniyor. (DHA)