Sırrı Süreyya Önder: Nihayet demokratik süreçler devrede

Sırrı Süreyya Önder: Nihayet demokratik süreçler devrede
Sırrı Süreyya Önder: Nihayet demokratik süreçler devrede
BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder: Bugüne kadar göremediğimiz demokratik süreçler nihayet devrede.

Radikal.com.tr - BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder Başbakan Vekili Bülent Arınç ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptığı görüşmelerin ardından bir açıklama yaptı. Satırbaşları şöyle:

Sayın Arınç'la olan konuşmamız önemliydi. Gelinen noktada hangi yanlışların yaşandığını devlet şiddetinin anlamsızlığını anlattım. Biraz bilgi kirliliği de başladı.

Şunu söyleyebilirim günlerdir göremediğimiz demokratik süreçlerin nihayet devrede olduğunu gördüm.

Buradan direnişteki herkese selamlarımı gönderiyorum.

Bundan sonra eylemler bir şölene dönüşmelidir.

Hiçbir eyleme çekilin çağrısı yapmam ama onların bir yoldaşı olarak söylüyorum demokratik ve barışçı bir zeminde yürütmeliyiz. 

Böyle yaptığımız için milyonların gönlünde yer bulduk.

Olayın kavrayışı noktasında sıradan bir maiyet memuru İstanbul Valisi'nden daha ferasetli olurdu.

Direnişçiler kendi kararlarını kendi verecek.

Kamunun bilmediği ve kaçırdığı bir nokta: Burada ruhsat alınırken bu kaldırım unutulmuştur ve bu kadar derbeder yaklaşılmıştır. 
Bir oldu bittiye başvurulmuştur. Bu sadece bir ağaç olayı değil, "Kardeşim böyle nobran davranamazsınız" denmiştir.

Sayın Bahçeli sürekli "İmralı'nın postacısının başrolde olduğu bir olayın" içinde olmayız diyordu. Şunu bilsin ki orada evlatlarımız burada dilsiz ağaçlar için devredeydim.

İmralı'da hangi saikle yer aldıysam burada da aynı saikle yer aldım ve yanılıyorsunuz Bahçeli: MHP 'li seçmen de bizimle beraber Gezi Parkı'ndaydı. Sanırım empati kuramadığı için anlayamıyor...


  http://www.radikal.com.tr/1136266113626620

  YORUMLAR
  (20 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ölü Toprak !! - rodi21

  12 Eylül Fasist Cuntasinin Pisikolojik olarak beyinleri tahribat ettigi bu generasyon, niyahet korku duvarlirini ve ölü topragi üzerinden atmistir. esas simdi ne istedigimizi bilmeliyiz. eger tüm Türkiyelilerle birlik ruhunu yakalayabilirsek! belkide Demokratik bir Cumhuriyetin kurulmasini dahada hizlandirilmis oluruz. NOT: yaptigimiz hakli eylemler, ülkemize gerçek anlamda Demokrasi, Baris, daha özgür bir Hukuk ve yargi, ve Tüm Türkiye Halklarini Kucaklayacak Demokratik bir Anayasa, Sölenine Dönüstürmelidir.

  belediye başkan adayım... - memuzinidil

  Sırrı Süreyya Önder İstanbul a belediye başkan adayı olmalıdır. İster bağımsız ister BDP de etiket hiç önemli değil. Çok yakışır ve çok iyi yapar, halka yakın halktan olan bir belediye başkanımız olur...Her bıji...

  ... - AENCÜ

  Arkadaşımız bir direnişte yalnız kalmış diye hemen sitem ediyor, peki yıllardır yalnızlaştırılmış ve halen de sosyalistler dışında destek görmeyen bu halk napsın? Ki yalnız değildiniz biz de alanlardaydık, sorun BDP'nin tüm tabanını sokağa çağırmaması mıydı? Kusura bakma arkadaşım madem bu partilerin değil halkın direnişiydi, Bdp yapması gerekeni yapmıştır, direnişi destekliyoruz demiştir ama sokağa çıkma çağrısı yapmamıştır. Bu direnişi küçümseyenler kadar seninki de dar bir görüş..Elbetteki BDP'nin önceliği savaşın bitmesidir, kürt sorununun çözülmesidir, sadece Bdp'nn değil herkesin önceliği bu olmalıdır, çünkü hiçbirşey insanların ölmesinden daha önemli değildir, ikincisi devlet sürekli savaşı bahane ederek demokratik haklarınızı bastırıyor, yıllardır aman şunu yapmayın bunu yapmayın sesinizi çıkarmayın Pkk'nin ekmeğine yağ sürmeyin, yok haklarınız için sokaklara çıkmayın ülke bölünmesin vs denilmiyor mu? Bu temel neden ortadan kalkması sadece Kürtler için değil tüm Türkiye için önemlidir. Zamanla herşey daha güzel olacak, buna inanıyorum. Roboski'ye Reyhanlı'ya sessiz kalan insanların (herkesi kastetmiyorum, büyük çoğunluk)sırf özgürlükleri kısıtlandığı için alanlara çıkmaları elbette tuhafımıza gitti, elbette içimizi acıttı, bizim yerimizde siz olsaydınız aynı şeyleri hissederdiniz. Ama bu direnişi küçümsemek de dar görüşlülüktür.

  Göz önünde görmezden gelmek.. - desperador

  Sevgili oedipus86; eğer iyi bir Radikal takipçisi isen Selahattin Demirtaş'ın da neredeyse günlük açıklamalarını takip etmişsindir. Ya da Taksim'e indiysen BDP'li oldukları açıkca net olan, halay çeken gruplara rastlayabilir ya da arşive bakarsan Gezi Parkına cumartesi günü giren ilk grubun da kalabalık bir BDP grubu olduğunu öğrenebilirsin. Sadece Kürt meselesi içinde tutarak kutuplaştırmak istediğin BDP'nin meclis önergelerine bakarsan, ki; bir eşcinsel olarak bilmen gerekirdi, eşcinsellerin haklarından tutun da kredi kartlar bla bla bla onlarc konudaki önergelerine rastlayabilirsin. Bunları görürsen verdiğin oy için vicdanın rahat edecektir. ;) Bunları bildiğin halde yazdıysan o yorumu "antipropaganda" yaptığını kendi yüzüne vurup utanman gerek, ne diyeyim daha...

  BDP - Meersalz

  Değerli Eşcinsel Kardeşim Oedipus86, dediklerinize kısıtlı katılıyorum. Ben de Sayın Önderi destekliyorum, burada hemfikiriz. Yarı Kürt ve yarı Türk olmam biraz durumu değiştiriyor. Ben de eşcinselim, eşcinsel ve azınlıkların haklarını savunan bir bireyim. BDP ile düşüncelerinize katılmıyorum. Yarı Kürt olarak birçok kere düşmanca yorumlara maruz kaldım. Eşcinsel arkadaşlardan da maalesef. Kürtler çoğu kez ezilmişlerdir. Polis şiddetine maruz kalmışlardır, kimse bu durumlarda aman Kürt haklarını savunalım sokağa çıkalım demedi. Demek de zorunda değil tabii. Fakat şunu belirtmek isterim ki, protestolarda şu an büyük bir kısım oluşturan ve faşist sloganlar atan Kemalistler bulunmakta. İşte bu Kürt ve azınlıklara düşmanca bakan Kemalist kesimle Kürt'lerin endişeleri var. Haklı olarak BDP bunlara güvenmiyor. 15 senesi öncesine bakmak yeterli. Umarım size biraz durumu açıklayabilmişimdir. Bu arada oyunuzu BDP'ye vermek istemiyorsanız, Yeşillere oyunuzu verebilirsiniz. Yeşiller de azınlıklardan yana. Sadece bir öneri :) Saygılarla

  BDP ve Sırrı Süreyya Önder - oedipus86

  Bir eşcinsel olarak toplumun tüm kesimlerinin haklarını savunduğuna inandığım için geçen seçimde BDP'ye oy verdim. Fakat Gezi Parkı eylemlerinde BDP'nin tutumu gösterdiki Kürt sorunu diğer sorunlardan daha önemlidir ve değerlidir. Otoriter bir liderle birlikte yürütülen ÇÖZÜM SÜRECİ zarar görmesin diye haksızlıklar, diğer sorunlar görmezden gelinebilir. Bu bir BDP seçmeni olarak beni hayal kırıklığına uğrattı. Sosyal medyada bir çok Kürt arkadaşım Gezi direnişçilerinin eylemini aşağıladı sanki Uludere olayına/Kürt sorununa tepki vermeyen tek kesim bu eylemcilermiş gibi. Evinde oturan Erdoğan'ın zor tuttuğu %50 de en az dışarıdaki eylemciler kadar Kürt sorununa karşı duyarsız kalmaktan sorumludur.(bence eylemcilerin çoğunluğu/ulusalcı kesim haricindekiler Kürt sorununa da duyarlıdır) Nedense tüm öfke direnişçilere kusuldu. Fakat...Sırrı Süreyya Önder tutumuyla BDP'den ayrılıyor. Bir Türkmen olarak Kürt sorununa nasıl destek verdiyse ağaçların kesilip, AVM yapılmasına da kendini siper ederek aynı duyarlılıkla tepki gösterdi. Kendisiyle gurur duyuyorum. Sırrı Süreyya Önder'den ricam bir sonraki seçimde BDP'den bağımsız olarak seçime girmesidir. BDP'nin mevcut tutumu nedeniyle oy vermeyi düşünmüyorum.

  Ankara'da Kızılay'a göstericiler giremiyor. - brandywine06

  Nasıl bir şölen olacak bu durumda?