Sırrı Süreyya Önder'den Darbe Komisyonu'na rest

Sırrı Süreyya Önder'den Darbe Komisyonu'na rest
Sırrı Süreyya Önder'den Darbe Komisyonu'na rest

Önder, Ben herşeyi sorarım. Yanlış bir şeyi söylerse de yalan söylüyorsun derim diye konuştu.

Demirel'e sorulacak soruların sınırlandırmasına tepki gösteren BDP'li Önder, heyet listesinden ismini sildirdi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i ziyarete giderek tanıklıklarını dinlemeye hazırlanan TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’nda, Demirel’e yöneltilecek sorular tartışma nedeni oldu. Komisyon yönetiminin “sorular önceden belirlensin ve sınırlandırılsın, soru üslubuna dikkat edilsin” önerisine karşı çıkan BDP ’li üye Sırrı Süreyya Önder, “Herşeyi sorarım, gerekirse ‘yalan söylüyorsun’ derim” diye tepki gösterdi. Önder, Komisyon Başkanı AKP ’li Nimet Baş’ın, “sorgulamaya gitmiyoruz” sözleri üzerine ismini listeden sildirdi.
Komisyonda bugün Demirel’i dinlemek için Güniz Sokak’ta bulunan evine yapılacak ziyaretin detayları konuşuldu. Baş, “Herkes aklına gelen soruları yöneltmesin, üslubumuza dikkat etmeliyiz” uyarısında bulundu. Baş’ın bu uyarısı na tepki gösteren BDP’li Sırrı Süreyya Önder, “Madem soruları önceden belirleyeceğiz, o zaman gitmeye ne gerek var. Soruları yazılı olarak gönderelim, o da yazılı olarak yanıtlasın. Burada darbeleri araştırıyoruz. Tarihi bir görev yapıyoruz. İsterse bir hafta, bir ay sürsün. Her soruyu sormalıyız. Ben herşeyi sorarım. Yanlış bir şeyi söylerse de bu böyle değil, yalan söylüyorsun derim” dedi. Bu sözlere Baş, “Biz yargılamaya, sorgulamaya gitmiyoruz” karşılığını verdi. Önder ise “Ben o zaman gitmem, ismimi çıkarın listeden” diyerek toplantıyı terketti. 

20 soru sorulacak
Toplantıda Demirel’e yöneltilmesi beklenen 40’a yakın soru 20’ye düşürüldü. Heyet, bugün saat 15.00’ta Demirel’den 1980 darbesi başta olmak üzere 71 muhtırası, 60 ihtilali ve 28 Şubat sürecine ilişkin bilgi alcak.
Komisyon ayrıca bir süre önce cezaevine giren Mehmet Ağar’ı da dinleyecek.