Sırrı Süreyya Önder'den Davutoğlu'na 'kaçak çay'

Sırrı Süreyya Önder'den Davutoğlu'na 'kaçak çay'
Sırrı Süreyya Önder'den Davutoğlu'na 'kaçak çay'
Başbakan Davutoğlu'nun yeni anayasa görüşmeleri kapsamındaki randevu talebine olumlu yanıt veren HDP'den bir açıklama daha geldi. HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Davutoğlu'nun HDP'yi ziyaret etmeden önce çatışmaları durdurması gerektiğini belirterek, "Yoksa kaçak çayını içer gider" dedi.

RADİKAL - Başbakan Davutoğlu'nun HDP'ye yapacağı "yeni anayasa" ziyareti öncesinde Sırrı Süreyya Önder'den açıklama geldi. Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, Önder, son dönemde AKP sözcülerinin Abdullah Öcalan’la görüşme yapıldığı ve Öcalan’ın devreye gireceği yönündeki açıklamalarını bir grup gazeteciye değerlendirdi. Önder, Öcalan ile görüşüldüğü ve devreye alınacağı söyleminin kocaman bir yalan olduğunu ifade etti. "AKP hükümetinin Öcalan’ın yanına gitmeye yüzü olmadığını" söyleyen Önder, “Öcalan ile görüşülecek” haberlerinin ulusal ve uluslararası kamuoyunda oluşan rahatsızlığı yanlış bir beklentiye kompanse etmeye dönük bir yaklaşım olduğunu söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yeni anayasa kapsamında 30 Aralık’ta HDP eş başkanlarıyla gerçekleştirilmesi planlanan görüşmeye değinen Önder, “Başbakan Davutoğlu’nun anayasayı konuşmak için partiyi ziyaret etmesinin bir anlam ve netice doğurması, kendi ziyaretinden önce ülkenin anayasal bir zemine çekilmesiyle mümkündür. Bundan kastım, bölgedeki çatışma halinin halkın temel yaşam hakkından vazgeçtim, nefes alma hakkını, kayıplarını defnetme hakkını tanımadan bizi ziyaret ederse kaçak çayını içer gider” dedi.

Davutoğlu’nun Rusya ziyareti nedeniyle HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ı, “ihanetle” suçlamasına tepki gösteren Önder, “Demirtaş’ın bir yurtsever olduğuna eminim. Bu HDP’nin geneli için de böyle. Ama bir dışişleri stajyeri bile hükümetten daha iyi bir dış politika yürütebilir” dedi. (Cumhuriyet)