Sırrı Süreyya Önder'den 'gerilla-terörist' tepkisi

Sırrı Süreyya Önder'den 'gerilla-terörist' tepkisi
Sırrı Süreyya Önder'den 'gerilla-terörist' tepkisi
CNN Türk'te Enver Aysever ile "Aykırı Sorular" programına katılan Sırrı Süreyya Önder, PKK'lılara neden 'gerilla' dediğini açıkladı.

BDP İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder, CNN Türk'te Enver Aysever ile "Aykırı Sorular" programına katıldı. İzleyicilerden de soru alan Aysever, Önder’e ‘neden PKK ’lılara gerilla diyorsunuz?’ sorusu yöneltti.

Önder soruya “Şimdi bizden Mecliste de ‘terörist’ dememizi istiyorlar. Bu sadece bi rkavram değil ki. Meseleye nasıl yaklaştığını da özetleyen bir şey. Bu barışa hizmet etmez de ondan. Bu kadar basit. Bu kadar net. Hamas liderine dün terörist diyorlardı, bugün AK Parti kongresinde en çok alkışlanan şey oldu. Böyle baktığınız zaman bir meseleyi çözmeyle aranıza dağları koyarsınız. Bu beyin mi? Bu düşünce mi Allah aşkına” şeklinde cevap verdi.

Önderin bu cevabı, twitter’da da ‘gerilla-terörist’ tartışması başlattı.


  http://www.radikal.com.tr/1102602110260247

  YORUMLAR
  (47 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Meşruiyet ve Mağara. - Clear

  Bir yorumcu doğru başladığı tanımı -hemen her konuda aynı tarz taktik ve huy edindikleri üzre- sulandırıp uyarlayarak, malum terör örgütüne meşruiyet kazandırmaya kalkışmış.Kürt halkının tamamı olmasa bile çoğunluğunun("minimum" olmayışını söylemekten, DEMOKRATİK bakışla bu anlam çıkıyor) desteklediği bir örgüt,meşruiyet kazanır ve terör örgütü sayılmaz,demeye getiriyor.Doğru diyor,diyor da,doğru demediği öyle bir "püf" noktası var ki gözlerden kaçırmaya çalıştığı,işte bu nokta her şeyi çözüveriyor.Türkiye'de Kürt halkının nüfusu (yapılan ciddi istatistiklere göre) 15 milyondur.Terör örgütüne destek verenlerin sayısı ise(Diyarbakır,Tunceli,hakkari,Şırnak,mardin) sadece 2,5 milyon civarındadır.Geri kalanlar malum örgüt "bizi temsil edemez",diye bangır bangır beyanatlar veririrken,bu 2,5 milyonun adı çoğunluk mu oluyor? Diğer 12,5 milyonun adı ne oluyor? Siz 2,5 milyonu,bir Avrupa'lıya (etraflarında görebildikleri bir çok ülke,6-8 milyon bilemedin 9-10 milyon nüfuslu olduğu için) çoğunluk diye yutturabilirsiniz ama içinde 15 milyonluk bir şehir(İstanbul) yaşatan 75 milyonluk bir ülke halkına da,hele hele tamamının altıda biri(2,5x6=15) destekçisi olan bu örgütü,reddeden 5 misli(2,5x5=12,5) varken,Türkiye'deki 12,5 milyonluk bu Kürt halkına da,bunu zor yutturursunuz.Gelelim kendi kendini,çok bildiğine inandırmış diğer bir cahil yorumcuya,mağaralarda yaşıyana terörist denmez,saraylarda ve plazalarda yaşayanlara denir,diyor.Eee,o zaman Afganistan dağlarının mağaralarında yaşayan El Kaide'ye ve destekçisi Taliban'a ne diyor,zat-ı muhteşemleri(!)? Biri 11 Eylül'ü gerçekleştiriyor,diğeri "müzik çalıp danslı eğlence tertiplediler" diye sivilleri infaz ediyor.Ayıp olmazsa bu muhteşem gerilalara(!) da bir ad koyuverseniz,bir zahmet...Ha bu arada, dünyaca ünlü ve gerçek gerilla "Ernesto Che Guevara'nın" kemiklerini sızlatmamaya dikkat edin, lütfen...

  Açık - RadikalGokhan

  Terörist gerilla ayrımı bizim bu meseleyi neden çözemediğimizin bi resmi adeta. Bu en basit konuda bile fikir birliğine varamıyoruz. Bazıları terörist diyor bazıları gerilla. Oysa sivil giyimli bir astsubaya arkasından yaklaşıp ensesine bir el ateş ederek öldüren bir örgüte gerilla değil terörist denir. Bu apaçıktır.

  Toplum ve Terörizm - Pe@ce

  "Bir örgüt temsil ettiği toplumsal hareketle arasındaki organik bağı koruduğu sürece sosyolojik anlamda terör örgütü değildir." Bunu EHESS'in terörizm üzerine yığınla çalışmalar yapmış ismi Alain Touraine'in öğrencisi Michel Wieviorka söylüyor ve ETA üzerine yaptığı çalışması "Societé et terrorisme" (Toplum ve Terörizm)" konuyu harika işlemekte. Burada önemli olan Devlet'in, medya'nın PKK'ye terör örgütü demesi, ABD, AB, BM vs.nin "terör örgütü" listesinde örgüte yer vermesinin toplumsal anlamda hiçbir önemi yoktur. Ne zaman ki PKK'nin söylemleri Kürt halkı arasında minimum düzeyde destek görür, yani bir anlamda bu söylem toplumsal gerçeklikten tamamen uzaklaşır ve bizzatihi Kürt halkı "PKK bizi temsil etmiyor" derö işte o zaman bu kavramı gündeme getirebilirsiniz. Mevcut tabloda Türkiye bundan çok uzakta durmakta ve tamamı olmasa da Kürt halkının önemli bir kısmı örgüte toplumsal meşruiyet vermekte. Bu meşruiyeti oluşturan sorunları ve bunun yeniden üretildiği toplumsal mekanizmaları anlayamadığınız sürece resmî ideoloji pek bir şey ifade etmeyecektir diye düşünüyorum.

  Bari konuşmasaydın! - ayhan fahri

  Sayın Sırrı Süreyya Önder, bari diğer BDP’liler gibi kendisini çok akıllı, diğerlerini de aptal zannedenlerden olmasaydı! Öyle olunca da işte bu şekilde lafı döndürüp dolaştırıp, bir şeyler söylüyormuş gibi yapıp, çarşafa dolanarak boşluğa hitap ediyor görünümünü sergiliyor! Köşe yazarı olduğu zamanlarda bu kadar aymazlığa düştüğünü hatırlamıyoruz. İsteyen istediği kadar reddetsin, demek ki siyasete atılınca araziye uymak zorunlu hale geliyor! Beklenmeyen bir sonuç: Sayısız miktarda hatalı konuşmalar, hareketler ve saldırgan tutumlar! Çok yazık!

  Terörist kimdir? - d.ezgi

  Devlet,Ötekiyi tanımlayıp yaftalama ve neyin legal neyin hem hukuk hem de ahlaki yanlış olduğunu sınıflandırıp paket halinde eğitim ve kitle iletişim araçlarıyla sunma görevini üstlenme ve uygulama kurumlarıdır. Herkes için adaletin sağlanmasından çok; sistemin işlemesi, kabul edilmiş standartların etkinliği ve paylaşımı öncelik taşır. Terör, sistemin dışındaki bireyin; norm dışı her hareketini kapsayacak denli bir çerçeveyle buyurgan iktidar mekanizmasının hapishane ve tımarhane araçlarıyla disipline edilir.Devlet,nihai yargıda aynı havayı soluma talebini hayat gayesi gören, entegre olmuş yığınların işine gelmeyen unsur ve faaliyetleri ayıklamasıyla işleyen bir savaş makinesidir. (Fransızca Petit Robert Sözlüğü) Sanırım sadece Dersim demek bile yeterli olur bu tanıma..

  ...... - karagus

  Sırrı Süreyya Öner en sevdiğim insanlardan birisi diyebilirim ama bu durum bu konuda onunla aynı fikirde olmam için yetmiyor şehrin ortasına bomba koyarak sivilleri katledenlere ben gerilla diyemiyorum terörist demeyi uygun bulurum ve bu eylemlerin rasyonelize edilmeye çalışılmasını da kabul edemeyeceğim. Che'ye haksızlık oluyor.

  error-ist - noname99

  Önder siyasetçi olmuş. Kendisine hayırlı olsun. Gerilla demeyebilirdi. Bu PKK jargonudur. Herkes bilir. Pkklı diyebilirdi. Dağdaki çocuklar da diyebilirdi yüreklere seslenmek için. Demedi. Bir yerinde konuşmasında Kürt ulusu da dedi mesela. Sonra arada Devletin Kürt olmayanları yani Önder in deyimiyle Türkleri alıştırmak için zaman istediğini ama Kürtlerin bunu beklemek zorunda olmadığını söyledi. Oysa devletin Türkleri alıştırmak için yaptığının aynısını o da yapıyor. Türklerin kafasına Pekeke terminolojisini yaavaaaş yaavaaş cat cat çakıyor. Pkk süreci hızlandırırsa sorun yaşamayacak gibi bir hava veriyor. Tıpkı Kürkçü gibi. Sonra BDPde faşist yok diyor. Sosyalist BDP diyor. Kendisi de inanmıyor. Sonra Ahmet Tan gibi 1. derece ümmetçi ile dava arkadaşı olur omuz omuz yürürüm diyor. Çünkü Tan mazlumun yanındaymış. Ama sosyalist olan, Kürt olan aynı zamanda Pkk şiddetinin mağduru olan Aygün kaçırıldığında çıt çıkarmadı Önder, yanında olmadı... Pkk şiddet dalgası başlatıcam halkla devleti karşı karşıya getiricem diyince de sustu Önder. Ama Arınç ile atışmak için mikrofonları toplamak sorun olmadı. Hayırlı olsun diyorum tekrar. Türkiye bir akil adam kaybetti ama bir siyasetçi kazandı.