Sırrı Süreyya Önder'den koalisyon çağrısı

Sırrı Süreyya Önder'den koalisyon çağrısı
Sırrı Süreyya Önder'den koalisyon çağrısı
HDP'nin İmralı heyeti adına açıklama yapan Sırrı Süreyya Önder, "topyekün ulusal koalisyon" kurulması çağrısında bulundu.

RADİKAL - HDP’nin İmralı heyetinde yer alan Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile Sırrı Süreyya Önder açıklama yaptı.

Heyet adına açıklama yapan Sırrı Süreyya Önder, ilk olarak seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Önder, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, çözüm sürecinde masayı deviren isim oldu. Seçim sonuçlarıyla birlikte Türkiye halkları o masayı yeniden dört ayağı üzerine koydu” dedi.

Koalisyon çağrısı yapan HDP Milletvekili Önder, “Topyekün ulusal koalisyon gerçekleştirmeliyiz. Sadece Meclis'e giren partilerle değil, dışarıdan da desteklenen bir koalisyon kurmalıyız. Dışarıdan destekli bir koalisyon, hükümet koalisyonundan daha önemlidir” dedi.

Sırrı Süreyya Önder, İmralı’ya gitmek için Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulunduklarını söyledi. Önder, “İmralı'ya gitmek için yanıt bekliyoruz” diye konuştu.

5 Nisan’dan beri hükümetle herhangi bir görüşme yapmadıklarını da vurgulayan Önder, "Oluşturulacak izleme heyetinin İmralı’ya gitmesi durumunda Öcalan’ın silahsızlanma yönünde kongrenin toplanması için tarih verebileceğini" de ifade etti.

HDP'li Önder, bir soru üzerine yeni kurulacak hükümet için güvenoyu şartlarının barış olduğunu kaydetti.

“HDP’de Kürtçe yemin edecek milletvekili olacak mı?” sorusuna, “Hepimizin yemini içtüzüğe uygun olacak” diye yanıt verdi.


  http://www.radikal.com.tr/137779413777943

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kurucu meclis - ByMontana

  hdp ile akp'nin tek başına iktidar olamaması türkiye için bir umut ışığıdır. ne akp ne de mhp nin türkiyeli tüm toplumları kucaklama misyonu yok. Din ve Milliyetçiliği devlet zihniyeti haine getiren bu partilerin uzun vadede başarı şansıda kısıtlıdır. en basit örneği de (her ne kadar çşu an çıkış noktasında olmasa da) ortağu halklarının adına ne derseniz deyin mevcut diktatörleri alaşağı ettiği halk ayaklanmasıdır. Chp'nin ise paradigmasal yenilenmesini gerçekleştirmediği, sol-sosyalist-kürt-muhafazak dengesini kuramadığını her seçim tartışmalarında kendini tekrar eden politikalardan öteye gidemediğini defaatle gördük. Burada önemli yaninin inşasını eskinin inkarına dayandırmamaktır. Görünen o ki bu anlamda en başarılı hareket Hdp'dir ve hak ettiği ilgiyi dengeli bir şekilde büyüterek yoluna devam etmektedir. Hdp'nin aldığı oyları birilerinin, farklı güclerin yönlendirmesi olarak değerlendirmek acziyetten öteye bir anlam ifade etmez. En çocuksu soruyla; bu güçlerin kim olduğunu sorsam ortalık zincirleme yaftaya döner. Hdp'nin kurucu meclis tartışmasını açması ve etrafını politik bir vizyonla örmesi bu dönem ve gelecek açısından Türkiye halkları için en umutlu ve hayırlı yol olarak görünüyor.

  Siz buna fikir mi diyorsunuz.? - user781727

  Akp ile hiç bir sorun çözülmez, sadece bedava ada turu yaparsınız. Yarın, yok böyle bir şey derler, hatta kürt yoktur derler. Bunca yıldan sonra, başladığınız yerdesiniz, hiç ders çıkarmamışsınız. Siz eniyisi, öncelikle, şu barajı aşağı çekmeye çalışın. fırsat varken, erken seçim falan olur, ne olur ne olmaz. benden söylemesi.

  Dışarda kalacaksınız - garigan

  Mhp ile yürütürüz dedin ve cevabını aldın chp nin akpartiyi durdurmak için sizi sadece kullandığını hepimiz biliyoruz.Yoksa chp nin sizinle görüşmekle zarar görecegini kamuoyu defalarca dinledi.Tek bir şansınız vardı oda akpartiyle olabilirdi ancak ama sizin kanlınız mhp ye gösterdiginiz yaklaşımın milyonda birini akpartiye göstermediginizden o şansıda zaten yokettiniz.Büyük ihtimalle erken seçim olacak ve siz baraj kalksada kalkmasada meclise girmenize ragmen etkisiz eleman olacaksınız.Boşuna dememişler bir damla bal bir kavanoz sirkeden daha fazla sinek toplar.Size barajı geçirten kuvvetin kullanışlı bir aracı olmaktan öteye gidemezsiniz.Hadi bakalım anti Tayyibistler çıksın bu işin içinden.