Sırrı Süreyya Önder'den Şener Şen'e destek

Sırrı Süreyya Önder'den Şener Şen'e destek
Sırrı Süreyya Önder'den Şener Şen'e destek
"Neden eylemlere katılmıyorsunuz?" sorusuna verdiği yanıtla özellikle sosyal medyada eleştiriye uğrayan Şener Şen'e HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'den destek geldi. Önder, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Şener Şen ve Uğur Yücel'in bir filmle uyandırdıkları etki bir çok siyasi faaliyetten fazladır. Candır ikisi de. Linç etmeyelim. Ettirmeyelim" diye yazdı.

RADİKAL - HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder'den, Nürnberg'te düzenlenen 20. Türk-Alman Film Festivali kapsamında gerçekleşen söyleşide yaptığı bir açıklama yüzünden eleştirilerin hedefi haline gelen usta oyuncular Şener Şen ve Uğur Yücel'e destek geldi.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'da açıklamalarda bulunanan Önder, "Şener Şen ve Uğur Yücel'in bir filmle uyandırdıkları etki bir çok siyasi faaliyetten fazladır. Candır ikisi de. Linç etmeyelim. Ettirmeyelim" diye yazdı.

"Bu Yılmaz Güney'den Tarık Akan'a varana değin hep böyledir. Emeğe ve sanata saygı borcumuzdur" diyen Önder sözlerini "Sanatçıları hoşca tutalım. Kendimize benzetmeye çalışmayalım" mesajını paylaştı.

Uğur Yücel: Türkiye'de gişe filmleri ortalamanın altında zekaya hitap ediyor

ŞENER ŞEN NE DEMİŞTİ?


Sinema ve tiyatronun toplumsal içerikli mesajlar vermesi gerektiğini söyleyen bir seyirci, Şen'e "Sizi neden bu tür toplumsal içerikli olaylarda ve gösterilerde göremiyoruz?" sorusunu yöneltmiş. Ünlü aktör bu soruya şöyle yanıt vermiş:

"Filmlerde sosyal içerikli mesajlar da var dediniz. Sonra dediniz ki, yürüyüşlerde sizi görmüyoruz. Şimdi o kadar ayrı alanlar ki... Biri oyuncunun ödevi, yani yaptığı filmlere hayat görüşünü yansıtmak. Bilfiil politikanın içinde olma, siyasetin içinde olma başka bir alandır. Bunu da biz sadece eylem yapan, hayatta başka hiçbir şey yapmayan, güzel film sevdalısı olmayanlara bırakıyoruz. Benden bu kadar."

Şener Şen'in bu sözleri hem basında hem de sosyal medyada tepkileri de beraberinde getirmişti.

Önder bu gelişme üzerine Twitter hesabından şunları yazdı:


  http://www.radikal.com.tr/131653113165315

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Emir büyük yerden - kondolotlu

  Emrin olur abi. Sen ne dersen o. Sen böyle demeseydin kitleler molotoflar la sopalarla Şener Şen'in evini yakacaktı. Fikir özgürlüğüne bu kadar saygılı olman bizi ayrıca gururlandırıyor. Çok gülünçsünüz:)

  Radikal ve bitmek bilmeyen Sırrı Süreyya Önder lansmanları - user1040293

  Linç kalabalığına linç etmeyelim, ettirmeyelim derken Sırrı Süreyya linç kalabalığına hak da verdiği için mi bu kadar kibar? Şener Şen Sırrı Süreyya'nın İstanbul Büyükşehir Başkanlığına aday olurken güvendiği eylemci kitleyi sert eleştirirken bir gocunma sonucu minik bir hadi hadi bir şey yok yolunuza devam edin çözüm süreçci sorgulamazlığı mı bu? cümlenin linç edelim, ettirelim, öldürelim, kaçıralım, bombalayalım, şehit verelim, askerleri öldürelim, canımız isterse de başlarında halay çekeriz onlara haktır diyen organize silahlı versiyonununu tümden aklamakla meşgulken, Apo'ya başkan çeken karakterine Radikal'in gösterdiği bu abicilik gerçekten okur olarak bende rahatsızlık verici bir noktaya ulaştı. Adam siyasetçi olmuş artık, istanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerini AKP'nin kazanacağına karar verdi, e Apo'yla ast üst ilişkisinde bir noktada, kimin ölmesi kimin yaşaması gerektiği konusunda da kafa patlatmış belli ki. bence merkez medya tarzı bu. tarafız değil ve algı yönetimi üzerine kurulu. Konu dönüp dolaştığı için savruk gelmesin eleştirim, adresini bir daha vurgulayayım, Sırrı Süreyya değil eleştirimin hedefi. kimin katil olup nasıl elini kolunu sallayarak gidebileceği konusunu kendine iş etmiş birisine benim söyleyecek bir sözüm yok. radikal'in yerli yersiz su üstüne çıkan Sırrı Süreyya sempatisi bence oldukça yanlış. Sabah mı olduk? Sabahlar olmasın gece gece bana dert ettiniz yahu bunu.

  MERAK - Equalizer001

  Sureyya Önder, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Şener Şen ve Uğur Yücel'in bir filmle uyandırdıkları etki bir çok siyasi faaliyetten fazladır. Candır ikisi de. Linç etmeyelim. Ettirmeyelim" diye yazmis.. Uğur Yücel,Sinema flimleri yerine; ?Türkiye'de marginal siyasi partiler ortalamanın altında zekaya sahip toplumlara hitap ediyor? deseydi, HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in rikasyonu ne olurdu?

  Bazen insanlardan çok fazla şey bekliyoruz. - ahzap

  20 yılını ceza evinde geçiren yoldaşlardan biri ,30 yıldır bu işin içindeyin bunun 20 yılı ağır hizmet buna rağmen hala yeterli etkinlikde mücadele etmediğim için eleştiriliyorum demişti.Galiba eleştirireken haksızlık yapıyoruz .İnsanların emekli olmaya hakkı olduğunu unutmayın.

  Sanatcilar derken? - firat1729

  Sagcisindan solcusuna herkesin linc etmekten ozellikle zevk aldigi kisi herhalde Orhan Pamuk'tur. Ben hala daha emin olamadim, SSO'ye gore simdi o linc edilmemesi gereken sanatcilara dahil mi degil mi?