'Sivas davası bitmedi'

'Sivas davası bitmedi'
'Sivas davası bitmedi'

Bu olay yakın siyasi tarihimizin en acı ve en utanılacak olaylarından birisidir. Tam aydınlatılmamıştır, tam aydınlatılmalıdır.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sivas katliamıyla ilgili davanın devam ettiğini söyledi, “Bu olay yakın siyasi tarihimizin en acı ve en utanılacak olaylarından birisidir. Tam aydınlatılmamıştır, tam aydınlatılmalıdır” dedi.
Gül dün Ekvador Cumhurbaşkanı Rafael Correa Delgado ile Çankaya Köşkü’nde düzenledikleri ortak basın toplantısında, gündeme ilişkin soruları da yanıtladı. Sivas olaylarıyla ilgili davada altı kişinin dosyasının zamanaşımına uğramasının ardından oluşan tepkilere ilişkin değerlendirmesi sorulan Gül, Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak’ın açıklamalarını hatırlattı. Kaynak’ın yargılama sürecinin bitmediğini belirttiğine dikkat çeken Gül, şöyle konuştu: “Dava devam ediyor demektir. Bu olay yakın siyasi tarihimizin en acı ve en utanılacak olaylarından birisidir. Aslında bunun bütün veçheleriyle ortaya çıkartılması lazım. Bu olay tam aydınlatılmamıştır. Bu olayın tam aydınlatılması, nasıl oldu, kimler, nedir... Tam aydınlatılması gerektiği kanaatindeyim.” 

Şık ve Şener kararına övgü
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, Oda TV davası sanıklarından Nedim Şener ve Ahmet Şık’ın tahliyeleri de soruldu. Gül, “gazetecilerle ilgili soruları da “Ben başından beri görüşlerimi paylaşmıştım. Mahkeme nihayet verdiği kararla Türkiye ’nin imajına çok büyük katkı sağlamıştır. Tabii ki tahliye olmaları ve yargılamaların gazeteciler için dışarıdan devam ediyor olması bizi de memnun etmiştir” diye yanıtladı. (RADİKAL)