Sivas davasında kamu görevlilerine soruşturma sinyali

Sivas davasında kamu görevlilerine soruşturma sinyali
Sivas davasında kamu görevlilerine soruşturma sinyali
Bülent Arınç, Sivas olaylarına ve davaya ilişkin süreçte ihmali bulunan kamu görevlileri hakkında girişimde bulunulacağı mesajını verdi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Sivas olaylarına ilişkin 7 sanık hakkındaki davanın zaman aşımından düşmesi kararına ilişkin, “Eğer bu karar sebebiyle yargı sistemimizde bir arıza olduğu düşünülüyorsa, Yargıtay'ın incelemesini müteakip, bu konuda yeni bir yasal düzenleme yapılmasının da faydalı olacağına inanıyorum” dedi. Arınç, “Dönemin Valisinden, İçişleri Bakanı'ndan, hükümetten sorumlu kişilerden ve olay sırasında görüşmeler yapıldığı iddia edilen kişilerden, olaya kayıtsız kalanlardan, bu olayın sonuçlanmasında şu veya bu şekilde katkısı bulunanlardan, kimlerse o kişiler, onlar hakkında bir soruşturma yapılarak, asli fail olmasalar bile olaya dolaylı olarak sebebiyet verdiği iddia edilen kişilerin yargılanması da bence bu yargılamadan daha önemlidir. Dolayısıyla savcılarımızın, bu iddia üzerine bir soruşturma yapmasında ben şahsen fayda görüyorum” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Sivas davasına ilişkin, “Madem ki mahkeme 'kamu görevlisi olsaydı yargılamaya devam ederdik' diyor. Belki yıllar sonra olacak ama, olayın bu boyutunun yeni bir sayfasını açması da mümkün. O da şudur; bu katliam gibi feci olayda kusuru bulunan veya kusurlu oldukları düşünülen kamu görevlileri hakkında bir soruşturma başlatılıp, bunlarla ilgili bir yargılama yapılabilir” dedi. Öte yandan Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak da, Sivas davasında mahkemenin zamanaşımı kararı ile ilgili "Yargı süreci devam ediyor" yorumunu yaptı. (AA)