'Sivil itaatsizlik' dedi görev yeri değişti

TBMM Genel Sekreterliği, daha önce uzaklaştırıldığı TBMM Araştırma Müdürlüğü'ndeki görevine mahkeme kararıyla dönen Mülkiyeliler Birliği Başkanı Ali Çolak'ı bu kez de Meclis kütüphanesine gönderdi.

ANKARA - TBMM Genel Sekreterliği, daha önce uzaklaştırıldığı TBMM Araştırma Müdürlüğü'ndeki görevine mahkeme kararıyla dönen Mülkiyeliler Birliği Başkanı Ali Çolak'ı bu kez de Meclis kütüphanesine gönderdi. Mülkiyeliler Birliği, kararın Çolak'ın Radikal İki'de yayımlanan 'Cumhurbaşkanlığı için sivil itaatsizlik' başlıklı makalesinden sonra alınmasının dikkat çekici olduğunu söyledi.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu, 10 Temmuz 2005 tarihli basın açıklamaları nedeniyle, Çolak hakkında, çalıştığı TBMM Genel Sekreterliği'nce soruşturma açıldığını ve Çolak'ın görev yerinin değiştirildiği belirtti. Çolak'ın açtığı dava sonucunda Ankara 9. İdare Mahkemesi'nin verdiği yürütmeyi durdurma kararının, TBMM Genel Sekreterliği'nce fiilen uygulanmadığı belirtilen açıklamada, "Yargıtay ve Danıştay'ın bu konudaki yerleşik içtihatlarına karşın, 30 Aralık 2006'da Ali Çolak'ın görev yerinin ikinci kez değiştirilerek idare mahkemesi kararının yok sayıldığı" ifade edildi. Açıklamada şöyle denildi:
"Yapılan görev yeri değişikliğinin, Mülkiye'nin kuruluş yıl dönümü olan 4 Aralık 2006'da genel başkanımızın ulusal basında yer alan ve 17 Aralık 2006 tarihli Radikal gazetesinde 'Cumhurbaşkanlığı için sivil itaatsizlik' başlığıyla yayımlanan yazısı sonrasına gelmesi dikkat çekicidir. Yargı kararını yok sayan, ifade ve örgütlenme özgürlüğümüze dönük bir saldırı niteliğindeki bu uygulamanın Mülkiyeliler Birliği'ni yıldırması söz konusu olamaz. Mülkiyeliler Birliği, ülkenin rejimiyle ilgili her tartışmada, Anayasa'da nitelikleri demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olarak tanımlanan Cumhuriye'tin tarafı olmaya devam edecektir."