'Sivil toplum'a özgürlük

Başbakanlık İnsan Hakları Başkanı Vahit Bıçak, Avrupa Birliği'ne uyum çerçevesinde yapılan yasal değişikliklere rağmen sivil topluma örgütlenme özgürlüğü konusunda yeterince hareket alanı sağlanmadığını söyledi.

ANKARA - Başbakanlık İnsan Hakları Başkanı Vahit Bıçak, Avrupa Birliği'ne uyum çerçevesinde yapılan yasal değişikliklere rağmen sivil topluma örgütlenme özgürlüğü konusunda yeterince hareket alanı sağlanmadığını söyledi.
'Devrim niteliğinde'
İnsan hakları ve örgütlenme özgürlüğü konusundaki gelişmeleri değerlendiren
Başbakanlık İnsan Hakları Başkanı Bıçak, Dernekler Kanunu'nda değişiklik yapıldığını hatırlatarak, "Değişiklikler devrim niteliği taşıyor, ancak yapılması gereken daha çok şey var" dedi.
Bıçak, örgütlenme özgürlüğü konusundaki sıkıntıların ortadan kaldırılması için Dernekler Kanunu'nun parça parça değil, özgürlükçü bir anlayış ve bütünlük içerisinde değiştirilmesi gerektiğini vurguladı. Başbakanlık İnsan Hakları Başkanı Bıçak, derneklerle ilgili çok sayıda değişiklik yapılmasına rağmen örgütlenme özgürlüğü konusunda sivil topluma yeterince hareket alanı sağlandığını söylemenin mümkün olmadığını ifade etti.
72 bin dernek faal
Türkiye'de 152 bin dernek bulunduğunu, bunlardan 72 bininin faal olduğunu belirten Bıçak, sivil toplumun istenilen düzeyde gelişmediğini söyledi. Örgütlenme özgürlüğünün bir güvenlik sorunu olmadığını vurgulayan Bıçak, düzenlemelerle güvenlik birimlerinin, derneklerin iş ve işlemlerini periyodik olarak kontrol etme uygulamasına son verildiğini anlattı.
Türkiye'nin insan haklarında büyük ilerlemeler kaydettiğini dile getiren Bıçak, TBMM'den konuyla ilgili pek çok yasa çıkarıldığını ve önümüzdeki dönemlerde de yeni yasaların çıkarılacağını ifade etti. İnsan hakları bilincini geliştirmek amacıyla il ve ilçelerde 930 'İnsan Hakları Kurulu' oluşturulduğunu hatırlatan Bıçak, "İnsan hakları standartlarını yükseltmek için 14 bin kişilik bir insan hakları ordusu çalışıyor" diye konuştu.