Siyasetçi artık kafede

Siyasetçi artık kafede
Siyasetçi artık kafede
Siyasetin 'keyif' ekseni kebapçılardan kafelere kaydı. Çukurambar'ın cafe'lerinde siyasetçiler boy gösteriyor. S'Lo gözde mekânlar arasında.
Haber: ÖMER ŞAHİN / Arşivi

1990’lı yılların gözde mekânları oteller ve kebapçılardı. Lobilerde ‘delege avı’ yapılırken restoranda karınlar doyurulur, ağırlamalar yapılırdı. Eski Bakan Halid Dağlı’nın ‘Adana’, Sırrı Sakık’ın ‘Hanedan’, Metin Işık’ın ‘Behzat’ isimli mekânları bilinirdi. Yurtdışı misafirler Washington, RV gibi restoranlarda ağırlanırdı. Süleyman Demirel’in evinin karşısındaki ‘Hacı Arif Bey’ merkez sağın vazgeçilmez durağıydı. Muhafazakârların ‘Hacı Baba’sı vardı. Anadolu Kulübü ise tüm eski, yeni siyasetçilerin ayrıcalıklı mekânıydı. 

Siyasal değişim zevk ve mekan değişimini de beraberinde getirdi. Ankara’da isim yapmış birçok et lokantası ile İtalyan ve Çin mutfağına yer veren restoranlar halen ilgi görüyor olsa da gastronomideki ‘eksen kayması’ndan söz edilebilir. Siyasetin yeni trendi: İçkisiz balık lokantaları ve kafe-bistro’lar. Trilye, Balıkçıköy, Kalbur gibi şöhreti Ankara sınırını aşan içkili balık lokantalarının alternatifleri hızla çoğaldı.
Başbakan Erdoğan’ın ısrarıyla Ankara’ya gelen ‘Fevzi Hoca’ marka oldu. Fevzi Hoca’ya gitmeyen parti lideri, bakan yok gibi. Başbakanda ailesiyle birlikte zaman zaman 
balık yemeye oraya gidiyor. 

CHP ’lilerin tercihi Zargana 
Daha çok CHP’li siyasetçilerin tercih ettiği balık restoranı ise sahibi partili olan Zargana. Mütevazı mekânda ‘hamsi’ yemek isteyen siyasileri de Kızılay’daki ‘Aşiyan’da görmek mümkün.
Siyaset dünyasında ‘kebap’ın eski havası kalmadı. Saltanatı bitiren kafeler oldu. Uzun yıllar kafelerin adresi Arjantin’di. Ankara’nın bir nevi ‘Nişantaşı’sı olmuştu. Son yıllarda ise tekeli kırıldı, değişim rüzgârı mekânlara da yansıdı. Eskiden kahvehanelerde ‘sağ-sol’ ayrımı vardı. Şimdilerde çeşitlilik gözlense de yine de bazı yoğunlaşmalar dikkat çekici. Örneğin, Park Caddesi hızla gelişiyor. Ağırlıklı müşteri sol seçmen. Asıl cazibe merkezi ise Çukurambar’da. Bilenler bilir. Bu semt metrekareye düşen AK Partilinin en yoğun olduğu yerlerden. Nerdeyse her apartmana bir siyasetçi düşer. Muhafazakâr siyasetin yeni keşfi kafelerin çoğu da burdadır. Hangisine girseniz koyu sohbete dalmış siyasileri görebilirsiniz. 

Çukurambar’da önce Liva vardı, sonra S’Lo açıldı. Şimdi cadde boyunca Mado, Pelit, Big CHefs, Brown, La Quisine gibi gözde mekânlar boy gösteriyor. Hepsinin de hatırı sayılır müşterileri siyasetçiler. En fazla siyasetçi S’Lo’da. Bakanların, AK Parti’nin önde gelen isimlerinin ikinci adresi olmuş durumda. Sahibi Selahattin Koca, bu ilgiyi dünya mutfağını Ankara’ya taşıma ve ortak beğenilere seslenmeye bağlıyor. Hüseyin Çelik de geçen günlerde 50 civarında gazeteciyle kahvaltıyı burada yaptı. İstanbul’da tanınan, Ankara’daki açılışını Başbakan’ın yaptığı Pelit de öne çıkıyor. Pelit’in en sadık müşterilerinden birisi de CHP’li Gürsel Tekin. 

Nargile ve okey mekânları 
Bir de nargile, okey mekânları var. DYP’li Mehmet Dülger ve arkadaşları Gençlik Parkı’na giderdi. Eski Kültür Bakanı Atilla Koç’un başını çektiği nargileciler Balgat’ı mesken tuttu. Osmanlı, Nezih, Nar Cafe üç önemli nargile-okey merkezi. CHP’liler ‘Çalçene’yi tercih ediyor. MHP ’de milletvekilleri Fokurtu ve Ensi Cafe’yi, Bahçeli’ye muhalif olanlar da Anıttepe Bilaryum’u tercih ediyormuş. BDP’li Sırrı Sakık ve Ahmet Türk, Anadolu Kulüb’ü tercih ediyor. Hasip Kaplan en son Starbucks’ta görülmüş.


Liderlerin karne notları
Siyasi liderlerin imajıyla ilgili araştırmadan ilginç sonuçlar elde edildi. Abdullah Gül’le ilgili “Cumhurbaşkanlığı’nı yapış tarzını onaylıyor musunuz?” sorusuna verilen yanıt Aralık 2007’de 73.9 düzeyindeyken, Aralık 2011’de 81.1’e çıkıyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu için bu soruya verilen yanıt Ocak 2011’de 43.4 düzeyindeyken, Aralık 2011’de ise 23.1’e düşüyor. Gül’ün aldığı puan 10 üzerinden 7.5. Erdoğan 7.3, Kılıçdaroğlu 3.8, Bahçeli 4, Demirtaş 1.9 puan almış.

Metropoll araştırma şirketi, 30 ilde 2 bin 606 kişiyle görüşerek, ‘Liderlerin İmajı ve Kurumlara Güven’ araştırması yaptı. En yüksek puana sahip Gül. Cumhurbaşkanlığı da güven sıralamasında birinci sıradı. Bakanlar arasındaki sıralamada ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu açık arayla lider.