Siyasetçiler: Şimdi Avrupa düşünsün

Kıbrıs'taki referandumlarda Türklerin 'Evet', Rumların 'Hayır' demesi siyaset dünyasında 'hayırlı sonuç' olarak değerlendirildi.

ANKARA - Kıbrıs'taki referandumlarda Türklerin 'Evet', Rumların 'Hayır' demesi siyaset dünyasında 'hayırlı sonuç' olarak değerlendirildi. Dünyaya KKTC'ye uygulanan ambargonun kaldırılması çağrısında bulunan hükümet ve muhalefet temsilcilerinin referandum değerlendirmeleri şöyle:
Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener: Pek çok şeyin değişeceği anlaşılmakta. Bu, Türk tarafı açısından son nokta. Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği veya müzakere takviminin belirlenmesinde Rum kesiminin fren olabilme gücüne sahip olduğunu sanmıyorum.
Denktaş istifa
Dışişleri Komisyon Başkanı Mehmet Dülger: Bu işi hayırlı buluyorum. Rum tarafının ne kadar ikiyüzlü olduğunu Avrupa düşünsün. Çünkü aralarına güvenilmeyecek birini alıyor. Denktaş istifa etmeli, erken seçim yapılmalı.
CHP'li İnal Batu: Sonucu 'Annan Planı bitti, çöpe atıldı' diye yorumlamak yanlış Ayrıca 'Hemen ambargolar kalkacak' diye de hayal kurmayalım. Önümüzde AB süreci var. Annan Planı gider, AB planı gelir.
DYP Genel Başkan Yardımcısı Nüzhet Kandemir: AB, bünyesine sorunlu bir Kıbrıs'ı aldı. Türkiye'nin 'iyi çocuk' olduğu imajı Batı kamoyuna verilmiştir. Ancak buna karşın AB'nin müzakere tarihi vereceğini sanmıyorum.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır: KKTC'de evet-hayır oranları değil, sonuç önemli. AB referandum öncesi verdiği sözleri tutmalı, KKTC'ye ugyulanan ambargolar kalkmalı, uluslararası camiada tanınmalıdır.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: Herkesin, uzlaşmaz olanın Türk değil, Rum tarafı olduğunu kabul etmesi lazım. Bunu bütün dünyaya anlatmamız lazım. Daha sonra da KKTC'nin ambargosunun kaldırılması için çalışmamız gerekiyor. Verheugen, AB'nin sınırlarının Yeşil Hat'tan geçtiğini söylemişti. Onun gerçekleşmesini bekleriz.