Siyasette dilin kemiği kalmadı!

Siyasette dilin kemiği kalmadı!
Siyasette dilin kemiği kalmadı!
Başbakan Erdoğan ve CHP lideri Kılıçdaroğlu referandum için çıktıkları meydanlarda birbirlerini en sert sözlerle eleştirmeye başladı. Kılıçdaroğlu'nun baba nasihatına atıfta bulunarak 'Baban sağ olsaydı derdi ki; Başkan olmuşsun amma...' derken, Kılıçdaroğlu benzer bir dil kullanarak 'Dokunulmazlığa sığınana adam denmez' diye cevap verdi.


Tarık IŞIK - Zihni ERDEM

Başbakan Tayyip Erdoğan , geliriyle ilgili eleştirilerde bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’na, “Sen memur emeklisisin, ben işçi emeklisi. İkimizin de maaşı aynı. Daha kime neyi anlatıyorsun” dedi. Erdoğan, Kılıçdaroğlu’na hayatta olmayan babası Kamer Karabulut ile de yüklendi: “Rahmetli babası hayatta olsa Ergenekon terör örgütüne avukatlık yapan oğluna ne derdi?” Erdoğan dün önce Rize’de, ardından Karaman’da şu mesajları verdi:

BABASI KILIÇDAROĞLU’NA NE DERDİ?: Rahmetli babası bugün hayatta olsa Ergenekon terör örgütüne avukatlık yapan oğluna ne derdi? O muhterem babası, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’na ‘kalpazan’ diyecek kadar edebi çiğneyen oğluna, ‘eline diline beline sahip ol’ demez miydi? Yoksa bay Kemal’in merhum babası, ‘Evladım, CHP’ye genel başkan olmuşsun amma...’

MAAŞ YANITI: Her yerde benim maaşımı anlatıyor? Bay Kemal senin maaşın ne? Sen memur emeklisisin, ben işçi emeklisiyim. İkimizin de maaşı aynı. Daha kime neyi anlatıyorsun? Aynı maaşı alıyoruz. Burada benim bir sıkıntım yok. Abdestimden şüphem yok ki namazımdan şüphem olsun.

YES-NO MEMURU: Ben memur işçi Bağ-Kur’lu bütün bunlarla gurur duyan bir insanım. Sen artık emeklisin. Ama hâlâ kendini memur koltuğunda zannediyorsun. Şimdi milletin hizmetkârı olacağına, CHP’nin statükocu zihniyetinin memurusun. O anlamda sana memur diyorum. Hatta parti içinde birilerinin memurusun. Yes/No hikâyesini biliyorsunuz. Onların memurusun.

KASET İMALARI: ‘Ben aday değilim’ dedi; eski genel başkanı evinde ziyaret etti. Kaset olayından sonra, çıktı açıklama yaptı; ‘Adayım’ dedi. Niye? Emir büyük yerden geldi. Memur ya, CHP zihniyetinin memuru. Bu nasıl dürüstlük. Demek ki o kaseti, o CD oyununu hazırlayanlar da ortaya çıktı. Benim milletim bu ahlak yoksunu olan türleri barındırmayacaktır. Hele hele hanım kardeşlerim, derslerini sandıkta vereceklerdir.

BIRAKIRIM: Benim partim ikinci olursa ben genel başkanlığından çekilirim. Ana muhalefet-yavru muhalefet siz çekilebilir misiniz? O koltuklara yapışanlar ölene kadar orada kalmamaları gerektiğini öğrenecekler. Dışişleri Bakanlığı’ndaki arkadaşımızı Cumhurbaşkanlığı’na taşımayı bir fazilet olarak gördüysek, aynı şeyi burada da yaparız.

KILIÇDAROĞLU’NDAN JET YANIT
Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Başbakan Erdoğan’ın işçi emeklisi değil memur emeklisi olduğunu söyleyerek, emekli sandığı numarasını açıkladı. Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın Rize’de kendisi için “Rahmetli babası bugün hayatta olsa Ergenekon terör örgütüne avukatlık yapan oğluna ne derdi?” dediğini duyunca jet yanıt verdi: “Rahmetli babam derdi ki, ‘Oğlum sen doğru dur eğri belasını bulur.” CHP lideri Kılıçdaroğlu dün Konya ve Karaman’da özetle şu mesajları verdi:

BAŞBAKAN’A JET YANIT: Recep bey, benim için Rize’de ‘Rahmetli babası yaşasaydı evladım CHP genel başkanı oldun ama...’ demiş. Daha önce de ‘Memur Kemal efendi’ demişti. Ben hem memurum hem de efendiyim. Hem işçiyim, hem esnafım, hem de hamalım. Bunların hepsini kabul ediyorum. Rahmetli babam derdi ki, ‘Oğlum sen doğru dur eğri belasını bulur’. Şimdi çıkmış benim için ‘adam mı’ falan demiş. Dokunulmazlıkların arkasına saklanan adama kusura bakmasın ‘adam’ denmez.

İSPATLARSAM İSTİFA EDER MİSİN?: Recep bey, bütün foyanı ortaya çıkardım. Ama bu kadar acemi oludğunu bilmezdim. İşçi emeklisi diyerek garibanlık taslıyor. Yemezler, Recep bey, ben senin emekli sandığı numaranı açıklıyorum. 54.771.295.0. Recep bey akşam giderken, açıp bir bakıver, işçi emeklisi mi memur emeklisi misin? Yüzün kızarır mı, kızarmaz mı bilmiyorum. Politikacılık halka doğruları söylemektir. Sen niye doğruları söylemiyorsun. İşin gücün yalan dolan.”

MENDERES’İN ARKASINA SIĞINMA: Rahmetli Menderes, idama giderken çocuklarına yazdığı vasiyetinde, ‘Bankalara tasallut etmeyeceksiniz’ diyor. Yani ‘siyasetle uğraşırken bankalardan kredi almayacaksınız’ diyor. Sen Menderes’in arkasına saklanıyorsun, peki senin damadının çalıştığı Sabah-ATV gurubuna devlet bankalarından 750 milyon dolar verdin mi vermedin mi? Recep bey hangi yüzle, hangi ahlak anlayışıyla Menderes’in arkasına saklanıyor. Yiğit adam, saklanır mı?

MEMURLARIN ESİRİSİN: Beni küçümsemek için ‘memur Kemal efendi’ diyor. Sanki memurlar vatan haini. Ülkeyi bölüyorlar. Senin emrinde çalışıyorlar. Artık memurların esirisin. Seni memurlara havale ediyorum.