'Siyasiler bazen yardım ister'

Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, 27 Mayıs 1960 ve 12 Eylül darbeleri, 12 Mart muhtırası ve 28 Şubat süreciyle ilgili olarak, eski Genelkurmay Başkanlarından Orgeneral Hilmi Özkök’ü dinledi. Komisyona bilgi veren Özkök, “Ordu devletin idaresinde olma hevesi taşımıyor. Siyasetçileri, siyasetçiler değiştirsin ama tarihe baktığımızda siyasetçilerin bizden yardım istediği olmuştur” dedi. Özkök komisyonda, askeri okulda okurken 27 Mayıs 1960 sabahı hatıra defterine düştüğü notlardan bölümler okudu. 

Özel Harp, Gladyo değil

Eski Genelkurmay Başkanı Özkök, komisyonda şunları söyledi : “ Türkiye ’de halk siyasetçiye güvenini kaybettiğinde ordudan bir şeyler bekliyor. Türkiye’de Gladyo tipi bir yapılanma olmadı. Özel Harp Dairesi, Gladyo’ya karşılık gelmiyor. Darbelerle Özel Harp Dairesi arasında bir ilişki görmüyorum. Özel Harp Dairesi’nin Soğuk Savaş döneminde ülkenin işgal edilmesi halinde halkı Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi çete savaşları için organize etme görevi vardı.
12 Eylül ihtilali olduktan sonra halkın devlete güveni geldi. Olayların bıçak gibi kesilmesinin nedeni bence bu. Hiçbir darbeyi savunmadım. Sonrasında iyiye mi gitti, kötüye mi gitti, ona bakmak lazım. Görev sonrası Cumhurbaşkanlığı teklifi almadım. Irak tezkeresinin geçmemesi için çalışma yapmadım. TSK İç Hizmet Kanunu’nun 35. maddesi, bence dışarıdan önemsendiği kadar büyük bir madde değil.” Komisyon gazeteci Mehmet Ali Birand’ı da dinledi. 28 Şubat süreci ile ilgili komisyona bilgi veren Birand “ Medya patronları yazıişlerine hiçbir zaman ‘askeri destekleyeceksiniz’ demedi. Gerek de yoktu. Biz hazırdık zaten” dedi.