Siyasiler: Olumlu karar

Yargıtay'ın kapatılan DEP'in dört milletvekilini tahliye kararı iktidar ve muhalefet partileri tarafından olumlu bulundu.

ANKARA - Yargıtay'ın kapatılan DEP'in dört milletvekilini tahliye kararı iktidar ve muhalefet partileri tarafından olumlu bulundu.
TBMM Başkanı Bülent Arınç: Yargıtay, usul bakımından çok doğru bir karar verdi. İçeride cezalarını çektikleri sürenin kâfi olduğunu, bundan sonra tutuklu kalmaları halinde bu sürenin aşılabileceği konusunda bugüne kadarki içtihatlarına uygun karar verdi. Karar iki açıdan olumlu. Birincisi gerçekten hukuka uygun bir karar. 9. Ceza Dairesi'ni kutluyorum. İkincisi, hem siyasi hem toplumsal barış açısından olumlu bir karar oldu. Türkiye'nin bugüne kadar başardığı reformların artık uygulamaya konulması açısından AB nezdindeki itibarımızın çok daha artacağına inanıyorum.
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül: Bu dava tek başına, çok tartışmalı bir konuyu çözebilecek, işleyen ve güvenilir bir yasal sistem olduğunu şimdi kanıtlıyor. Bu değişikliklerle gerçekten 'bir kritik kütleye' ulaştık. Eski DEP'lilerin cezaları onaylansa bile, büyük kısmını çektikleri için cezaevine dönmeleri muhtemel değil. Mahkemeler sanıkların serbest bırakılmaları konusunda risk almaz. Anlayışları, bunun yeterli olduğu yönünde. Eğer suçlu bulunsa bile 'Tamam, cezasını çekti' diyecekler.
Adalet Bakanı Cemil Çiçek: Türkiye'de işleyen bir demokrasi, devlet ve yargı var. Artık hepimize düşen iş, demokrasinin standardını daha yükseğe çıkarmak. Türkiye hem hukuk hem siyaset alanında köklü bir zihniyet değişimini yaşıyor.
DSP lideri Bülent Ecevit: Dört eski vekil milletvekilliği andı içerken Anayasa'yı belirgin biçimde çiğnedi. Artık, bu tür eylem ve davranışların olmamasını dilerim.
(Radikal/aa)