'Sizi mahcup etmeyiz be'

Yerel seçim çalışmalarını sürdüren Başbakan Erdoğan, DEHAP'ın güçlü olduğu Mersin'de 'birlik' mesajı verdi: Biz sizi mahcup etmeyiz be. Bizim kitabımızda ayrımcılık yoktur.
Haber: ERGUN AKSOY / Arşivi

MERSİN / ADANA - Başbakan Tayyip Erdoğan, dün önce DEHAP'ın kalesi Mersin'de, sonra da Adana'da vatandaşlara seslendi. Erdoğan, şu mesajları verdi:
Faizler düştü: Hafızalarınızı tazeleyin. Bu ülkede yüzde 7 bin 500 faiz ödeniyordu. Şimdi yüzde 24'lere düştü. Aradaki farkı fakir fukara ödüyordu. Yatarak para kazanıyorlardı. Şimdi terleyerek para kazanma dönemi başladı. O modern hırsızlar halkın cebinden parayı alıyorlardı. Azınlığın değil herkesin: Artık devlette çalışma dönemi bitmiştir. Artık biz bu tür spekülasyonlara prim vermeyiz. Biz bir azınlığın değil ülkenin haklarını korumak için geldik.
Yemeyen domuz dönemi bitti: Artık, 'Devletin malı deniz, yemeyen domuz' mantığı dönemi kapanmıştır. Bunu herkes anlasın.
SSK'lılara müjde: SSK'lılar da artık ilaçlarını istedikleri eczaneden alabilecek. Bunun çalışması bitmek üzere. Biz istiyoruz ki SSK'lılar da özel hastanelerden yararlansın. Bu şekilde hizmete kalite gelecektir. Genel sağlık sigortası ve aile hekimliği çalışmaları da bitirilmek üzere.
YÖK'e gözdağı: Bu ülkede meslek liseleri sorunu var. Adil olmayan bir uygulama var. Şu ana kadar sabrettik. Komisyon kurulsun dedik. Hâlâ bekliyoruz. Olmadı biz bu adımı atacağız.
Gökten zembille inmedim: Başbakanlık makamına gökten zembille gelmiş bir kardeşiniz yok. 4.5 yıl belediye başkanlığı yaptım. İcraatlarım da ortadadır.
Tuvalet yok: Önemli olan hizmet. Öyle belediyeler var ki binasında tuvaleti bile yok. Vekâleti ak ellere verin. Biz sizi mahcup etmeyiz be! Emin olun. Bizim kitabımızda ayırım yok, birleştirme var. Sizi seviyoruz. Bir belediye başkanı kentinin su sorununu çözemiyorsa bırakıp gitsin. Ağlama duvarında ağlamasın. Bunları tekrar getirip başıma bela etmeyin.
Biz de kuluz: İnsanın hataları olur ama yanlışımız olmaz. Yanlışa da müsaade etmem.
Mitinglerinde ilginç anlar da yaşandı. İşte onlardan bazıları:

  • Mersin'deki mitingde 10'u aşkın vatandaş baygınlık geçirdi.
  • Erdoğan, enflasyonda gelinen noktayı anlatırken, "Yüzde 19'a indi, bu da cebinize yansıdı" derken bir vatandaştan "Yok" sesi yükseldi. Sinirlenen Erdoğan, "Hesap kitap ortada. Hesabı kitabı iyi yapın" karşılığını verdi.
  • Silifkeliler 'İl almak istiyoruz' pankartı açınca Erdoğan, tavrını net şekilde gösterdi. Erdoğan'ın, "Ben o sözü vermem. İl yapmanın anlamı yok. Sizi aldatmam. Çünkü vatandaşı çok aldattılar. İl yapmışsın hizmet götürmemişsin ne yarar" sözleri büyük alkış aldı.
  • Erdoğan, Çukurova Grubu'na bağlı, Çukurova Tekstil işçilerinin, 'İşimizi istiyoruz. İşçiler atılmasın' pankartını görünce, "İndirin o pankartı. Ben onun ne olduğunu çok iyi biliyorum" dedi.
    Aytaç Durak'a protesto
  • Adana'daki mitingde, bu kez AKP'den aday gösterilen ANAP kökenli Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ve Yüreğir adayı Ömer Topçu, partililerden büyük tepki aldı. Partililer, anons ve selamlama sırasında Durak ve Topçu'yu uzun süre yuhaladı.
  • Erdoğan, Adana'da protesto gösterisinde bulanan ÇEAŞ ve Kepez işçilerine çıkıştı: Biz kimseyi işten çıkartmadık. Sizler yanlış adım attınız, bedel ödüyorsunuz.