'Sokmayanlar utansın...'

'Sokmayanlar utansın...'
'Sokmayanlar utansın...'
Çankaya Köşkü'nde ilk kez 'eşli' olarak gerçekleştirilen resepsiyonda konuşan Başbakan Erdoğan, "Beni ve eşimi bugüne kadar buraya sokmayanlar utansın" dedi.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının akşam saatlerindeki adresi Çankaya Köşkü’ydü. Önceki yıllarda ‘eşli ve eşsiz’ olarak iki ayrı resepsiyon organize eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçen yıl ilk kez resepsiyon sayısını teke indirmiş ancak Van Depremi nedeniyle bu resepsiyon gerçekleştirilememişti.

Bu yılki resepsiyona katılanlar ağırlıklı olarak eşleriyle gelirken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile kuvvet komutanları da resepsiyona eşleriyle katıldı. Başbakan Erdoğan, alternatif kutlamaya yönelik polis müdahalesini savunurken, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu yürüyüşte ‘illegal örgütlerle’ birlikte olmakla suçladı. “Yapılan alternatif kutlama değildi adeta provokasyondu” diyen Başbakan Erdoğan, “Hukuk devletinde mevzuat var.Ankara’da 8 yer ayrılmış miting alanı için. Siz bunları kabul etmiyorsanız olmaz” diye konuştu. Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde ilk kez türban yasağının olmadığı eşli bir Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu düzenlenmesini, “Beni ve eşimi bugüne kadar buraya sokmayanlar utansın” diye değerlendirirken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise, “Bazı resimler vardır çok anlamlıdır. Bugünkü resim de öyle anlamlı bir resim” şeklinde yorumladı.

 

AÇLIK GREVLERİNE FARKLI BAKIŞ
Cezaevlerindeki açlık grevlerini de değerlendiren Başbakan Erdoğan, “Aç kalan yok, herkes her şeyi yiyor” derken, gerekli görülmesi halinde açlık grevi eylemine müdahale edebileceklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül ise, “Bu ciddi bir konu, Türkiye’nin önemli bir meselesi.Kendi coğrafyamızda yaşanan olayları görüyoruz, bütün bunlara çok kapsamlı bakmak lazım” dedi.

‘FİRST LADY’ RESMİ GEÇİTTE
Bu yıl kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ilklere sahne oldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tebriklerini ilk kez Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Atatürk Kültür Merkezi (AKM) tören alanında resmi geçit düzenlendi. Törene, Cumhurbaşkanı Gül ilk kez eşi Hayrünnisa Gül ile katıldı. Cumhuriyetin 89. kuruluş yıl dönümü nedeniyle ilk olarak sabah saatlerinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki devlet erkanı Anıtkabir’i ziyaret etti. Anıtkabir’deki törenin ardından Gül, Çankaya Köşkü’ne geldi. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli , Gül’e tebriklerini iletti. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise törene katılmadı. Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Atatürk Kültür Merkezi tören alanında da resmi geçit düzenlendi. Törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül eşi Hayrünnisa Gül ile katıldı. Hayrünnisa Gül, Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ilk defa törene geldi. Öte yandan Ulus’ta 1. Meclis önündeki gruba polisin müdahalesi sürerken, Hipodromda törenleri izleyen Başbakan Erdoğan’ın bir süre yerinden ayrılarak İçişleri ve Adalet bakanları ile görüşmesi dikat çekti.