Solda altı partili ittifak var

SHP lideri Murat Karayalçın, ÖDP lideri Hayri Kozanoğlu, DEHAP lideri Tuncay Bakırhan, ÖTP lideri Ahmet Turan Demir, EMEP lideri Levent Tüzel ve SDP lideri Akın Birdal dün bir basın toplantısıyla, güçbirliğini kamuoyuna ilan etti.

ANKARA - SHP lideri Murat Karayalçın, ÖDP lideri Hayri Kozanoğlu, DEHAP lideri Tuncay Bakırhan, ÖTP lideri Ahmet Turan Demir, EMEP lideri Levent Tüzel ve SDP lideri Akın Birdal dün bir basın toplantısıyla, güçbirliğini kamuoyuna ilan etti.
Genel başkanların imza attıkları ortak bildiride, "Emekten, demokrasiden, barıştan, özgürlükten yana olan siyasi partiler olarak bizler, 28 Mart 2004 tarihinde yapılacak olan yerel yönetim seçimlerinde demokratik, bağımsız bir ülke, halkçı ve katılımcı yerel yönetimler için demokratik seçenek yaratmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz" denildi.
Halkın 'laik ve şeriatçı kamplaşmanın kıskacına mahkûm olmadığı' görüşünün ifade edildiği bildiride, AKP'nin tüm yerel yönetimleri ele geçireceği kaygısı bulunduğu kaydedildi. Bildiride, "Demokratik Güçbirliği'nin bu kaygıları dağıtacağı ve seçmenin çaresiz olmadığını göstereceği, 28 Mart seçimlerinde halk AKP'ye karşı Demokratik Güçbirliği'ni iktidar seçeneği yapacaktır" görüşüne yer verildi. SHP lideri Karayalçın, bu birlikteliğin Türk solu açısından tarihi bir önem taşıdığını ifade etti ve şöyle konuştu:
"Aramızda konuşulması görüşülmesi gereken tüm konuları henüz görüşüp karara bağlamış değiliz. YSK'nın öngördüğü takvim çerçevesinde bu konular karara bağlanacak. Farklılıklarımızı ve kimliklerimizi koruyarak birlikteliği oluşturduk. İlk defa kim genel başkan olacak, hangi partide birleşilecek tartışması yapmadık. Dışımızda duranları, dışımızda kalanları da aramıza çağırıyoruz. Onlar bu seçimde gelmeyebilirler. Ama bir sonraki seçimde gelsinler. Laik ve demokratik bir düzene sahip çıkma ve yaşatmak için 29 Mart sabahı da burada olacağız."
Toplantıya katılan çok sayıda sivil toplum örgütü de partilerin oluşturduğu 'Demokratik Güç Birliği'ne destek verdi.