Solda çatının bir direği gitti

Emek Partisi, soldaki çeşitli parti ve grupları tek partide toplamayı hedefleyen "çatı partisi girişimi"nden çekildiğini açıkladı


ANKARA - Emek Partisi Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, "Mevcut haliyle ‘çatı partisi girişimi’nin, emek, barış, demokrasi ve halk güçlerinin birlik ihtiyaçlarına yanıt vermesi mümkün değil; Emek Partisi bu çalışmadan çekilmiştir" denildi.
Açıklamada şu görüşlere de yer verildi: "Yaklaşık iki yıldır örgütlenme çalışmaları sürdürülen çatı partisi girişimi, ciddi bir tıkanma ve çözümsüzlüğün içine sürüklenmiş durumdadır. Çözümsüzlüğün temelleri 21-22 Aralık 2008 tarihinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Kuştepe Kampusü’nde düzenlenen toplantıda atılmıştır. O günden bu yana çalışmalar çatı partisi fikriyatından bütünüyle sapmıştır. Çatı partisi yalnızca bir seçim partisi olamayacağı gibi, sol siyasi parti ve örgütlerin bir araya gelerek güçbirliği yaptıkları bir parti de olamaz. Çünkü çatı partisini ihtiyaç haline getiren, seçim ittifaklarından ve siyasi parti ve örgütlerin öznel ihtiyaçlarından bağımsız olarak nesnel, siyasal koşullardır.
Emek, barış ve demokrasi güçlerinin en geniş birliğini zorunlu kılan bu koşullar, aynı zamanda çatı partisinin politik, örgütsel platformunu da dolaysızca biçimlendirmektedir.
Emek Partisi, çatı partisi girişiminden çekilmekle birlikte solda birlik için çalışmalarını sürdürmeye devam edecektir." (ANKA)


  http://www.radikal.com.tr/94249794249714

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sehr_i_sukut - sehr_i_sukut

  Artık , tüm solun ben çok çok farklıyım, söylemlerini bırakıp, ortak veya merkez bir nokta kurma zamanı geliyor .Evet hep daha iyiyi istediğimiz için bölündük, bu harika ama bir noktaya kadar.Çünkü o harika fikirler hep kurgusal bir düzlemde kalıyor Eğer bu toprakları değiştireceksek , bir araya geliriz .Gündeme göre muhalefet yapmak yerine şöyle bir tepenin üzerine çıkıp kendimize bir baksak ve o durmadan eleştirdiğimiz noktaları biz düzeltsek diyorum. Şahsen ?Ben artık şarkı dinlemek değil ,şarkı söylemek istiyorum? !!!!

  Solda çatının bir direği gitti - mes.karadag

  Evet Olmayan bir çatıyı ve bu çatının direklerinin birinin gittiğinden söz etmek oldukça yanlış geliyor bana. Çünkü, çatıyı kurmadan önce temeli oluşturmak gerek. Ve temel atılmadan zeminin etütütü yapılmalı ki, ona görede çatı oluşturmalı. Şimdi temel yok, olmayan temelin etütüde yapılmamış, işte bu koşullarda çatı çöker. Emek Partisinin çekilmesiylede, olmayan bir direkten söz etmek bana oldukça çok yanlış ve yersiz geliyor. Çatıyı kurmadan, önce temeli oluşturacak idolojik yaklaşımlarda bir birliği oluşturmak gerek, sonrada sağlam bir temel atıp binayı inşaah etmektir. Sağlam temel atmadan, çatıyı oluşturmak oldukça yanlış ve o çatı çökmaya mahkümdür. Emek Partisi ve benzeri reforumistlerin yapacakları iş bukadardır. Olmayan çatının direklerini yıkmayın, çünkü direk yok...

  yapamadık, çekildik de bizde helal olsun diyelim... - gulee

  daha çalışma aşamasında bir tasarım bu. olması gerektiğinede inanıyorum. Siz böyle solu böldükçe , böyle daha birbirinizle bile iletişime geçmeyi beceremedikçe Türkiye de hiç bir zaman "sol" olmayacak. Ancak lise öğrencileri ile piknikler düzenleyen, ve bir kaç yönetici bir kaç inanmış insandan başka bir yapı olamayacaksınız. Sisteme hizmet ediyorsunuz, ekmeklerine kaymak sürüyorsunuz. Örgütlenme nedir, birlik nedir, bütünlük nedir gidip "sağ" partilere bakın sizden daha becerikliler. Sonra da neden hep kaybediyoruz diye düşünüp durursunuz. Siz daha örgüt olmayı başaramıyorsunuz örgütlenmeyi nasıl becereceksiniz merak ediyorum... Bütün sol partiler aynı mısraları tekrar edip duruyorsa ortak bir paydada birleşmek zorundadırlar. Başarı, inanç ancak bu sayede gelir.

  Çatı, temel, 78'liler... - sscaras

  Mükemmel bir yorum "sola çatı değil temel lazım". Ben de bir ek yapayım 78'liler çekilsin.

  solda cati - orhan1968

  Sola cati degil temel lazim. Yillardan beri sol icindeki sidik yarisi devam ediyor. Hangi sol örgüt yada sol partiye sorsaniz en iyi sol kendileridir. Ama bir türlü uzlasmaci ve üretici bir sol düsünülmedi. Hep baskalarinda hata görüldü. Tipki simdi ki EMEP gibi. Cati partisinden cekiliyoruz diyorlar, sonra da solun birlesmesi icin calisacaklarini söylüyorlar.Tam bir celiski. Bu yüzden sola cati degil sarsilip yikilmayacak bir temel lazim. Böyle haberleri okudukca anarsistlerin daha hakli ciktiklarina inaniyorum. Anlayan anladi herhalde...

  Mevcut hal - kawaa

  Anlamadığım şu mevcut haliyle ihtiyaçlara cevap verme hali yoktu diyorlar... siz bu çatının bir parçası değil miydiniz...Sizin projeleriniz vardı da kabul mu edilmedi.. yoksa başka bir durum mu söz konusu.. bu çatıdan çekilecek bir partinin önce özeleştisini yapması gerek... Samimiyetsizlikle gazla ve haydi son bir gayret ile sol toparlanamaz zaten..

  Türkiyede sol mu var kicatisi olsun. - Urradikal

  Felsefe klublerine dönmüs yüz tane fraksiyon, mezhep acmazina takilmis-bölünmüs-sosyalyapi, kürt sorunu... Dünyada eski SOL düsünce yapisi ve sosyal demokrasi dahil ordadan kalkiyor. Gelecegin en büyük tehdidi: IC SAVASLAR, ETNIK, DINSEL carpismalar olacaktir, bütün ülkelerde milliyetcilik yükseliyor. dünyacok degisti. Türkiye de hala mezhep ayrimina dayanan ilkel bir sol anlayis var, sonuda malum. Sanki aralarinda derin fikir ayriliklari varda birde cati partisinden cekiliyorlar, kolay gelsin en sonunda partilerinde birtek kendileri disinda kimse kalmayacak. Oda onlara yater zaten.