Solda çatının bir direği gitti

Emek Partisi, soldaki çeşitli parti ve grupları tek partide toplamayı hedefleyen "çatı partisi girişimi"nden çekildiğini açıkladı


ANKARA - Emek Partisi Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, "Mevcut haliyle ‘çatı partisi girişimi’nin, emek, barış, demokrasi ve halk güçlerinin birlik ihtiyaçlarına yanıt vermesi mümkün değil; Emek Partisi bu çalışmadan çekilmiştir" denildi.
Açıklamada şu görüşlere de yer verildi: "Yaklaşık iki yıldır örgütlenme çalışmaları sürdürülen çatı partisi girişimi, ciddi bir tıkanma ve çözümsüzlüğün içine sürüklenmiş durumdadır. Çözümsüzlüğün temelleri 21-22 Aralık 2008 tarihinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Kuştepe Kampusü’nde düzenlenen toplantıda atılmıştır. O günden bu yana çalışmalar çatı partisi fikriyatından bütünüyle sapmıştır. Çatı partisi yalnızca bir seçim partisi olamayacağı gibi, sol siyasi parti ve örgütlerin bir araya gelerek güçbirliği yaptıkları bir parti de olamaz. Çünkü çatı partisini ihtiyaç haline getiren, seçim ittifaklarından ve siyasi parti ve örgütlerin öznel ihtiyaçlarından bağımsız olarak nesnel, siyasal koşullardır.
Emek, barış ve demokrasi güçlerinin en geniş birliğini zorunlu kılan bu koşullar, aynı zamanda çatı partisinin politik, örgütsel platformunu da dolaysızca biçimlendirmektedir.
Emek Partisi, çatı partisi girişiminden çekilmekle birlikte solda birlik için çalışmalarını sürdürmeye devam edecektir." (ANKA)