Solda geciken buluşma

CHP lideri Baykal, 'geçmiş olsun' ziyaretine gittiği YTP lideri Cem'e, "Bize katılın" daveti yaptı. Cem, "Hepimizin ne kadar gücü varsa birleştirerek, birlikte iktidar yürüyüşünü başlatmak zorundayız" sözleriyle teklifi kabul etti. Cem, resmi yanıtı bugünkü 'iade-i ziyaret'inde verecek.

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, YTP'nin CHP'ye katılması için çağrı yaptı. YTP Genel Başkanı İsmail Cem de, "Hepimizin ne kadar gücü varsa birleştirmek, hep birlikte iktidar yürüyüşünü başlatmak zorundayız" diyerek, olumlu yanıt verdi.
Baykal, CHP Genel Sekreteri Önder Sav ve bazı parti yöneticileriyle birlikte dün YTP Genel Merkezi'ni ziyaret ederek, İsmail Cem ve diğer parti yöneticileriyle görüştü. Görüşmenin ardından Baykal ile Cem'den ortak basın açıklaması geldi. Baykal, Cem'e YTP'nin CHP'ye katılması çağrısının yer aldığı bir mektup verdiğini belirterek, böyle bir beraberliği, engelleyecek herhangi bir unsur düşünmediğini söyledi. Baykal, Türkiye'nin çağdaş, güçlü bir seçeneğe ihtiyaç duyduğu bir ortamda herkese görev düştüğünü ifade ederek, yaptıkları çağrının daha önce gündeme gelen solda birleşme ve bütünleşme tartışmalarıyla ilgisi bulunmadığını kaydetti.
Geçmiş olsun ziyareti
Cem'in bir süreden beri önemli bir sağlık sorunu nedeniyle tedavi gördüğünü anımsatan Baykal, bu nedenle kendisine geçmiş olsun ziyaretinde bulunmak istediklerini söyledi. Baykal, CHP'nin kapatıldıktan sonra yeniden açılması sürecinde Cem'in büyük emek verdiğini ve katkıda bulunduğunu da hatırlattı. Siyasetin doğası gereği zaman zaman savrulmalar, ayrılmalar yaşanmasının doğal olduğunu dile getiren Baykal, içinde bulunulan koşulların herkesi bir sorgulama yapmak durumunda bıraktığını belirtti. Baykal, "Bu buluşma, umut ediyorum gelecek
için Türkiye'de bir yeni durum değerlendirmesi yapılmasına, yeni bir anlayışın şekillenmesine katkı yapabilir, yapmalıdır" dedi.
Cem ve YTP'deki isimlerin sosyal demokrasinin temiz, ilkeli, siyasetini çıkarları için değil ülke için yapma anlayışında olduklarını belirten Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kendilerini, değerlerini korudular. Şartlar öyle gerektiriyor diye yapay, içtenliksiz, yanlış hesapların peşinde sürüklenmediler. Şimdi geldiğimiz noktada Türkiye'nin gerçekten yeni, çağdaş ve güçlü bir seçeneğe ihtiyaç duyduğu bu ortamda, hepimize düşen önemli görevler var. Biz bunun bilincindeyiz. Bu dostluk, kardeşlik ziyaretini önemli, ülkemiz içinde değerli bir sonuca taşıma umudunu içimizde barındırıyoruz."
YTP lideri İsmail Cem de Baykal ve arkadaşlarına ziyaretleri için teşekkür etti ve öneriden 'şeref duyduğunu' söyledi. 'Arkadaşım' diye söz ettiği Baykal'la siyasi birlikteliklerinin 1971 yılına kadar gittiğini anlatan İsmail Cem, şöyle devam etti: "Bugün artık sosyal demokratlar olarak acı, tatlı hatıraların ama maalesef bir iktidarsızlık duygusunun yansıdığı bir geçmişe değil, geleceğe bakmak istiyoruz. Sağlam çizgimizle yolumuza hızla devam etmek, hepimizin ne kadar gücü varsa birleştirmek zorundayız. Bizim gücümüz çok büyük, harikalar getireceğiz demiyoruz, ama hepimizin ne kadar gücü varsa, dağarcığımızda ne varsa, sosyal demokratlar
olarak, Mustafa Kemal'in aydınlık yolunun yolcuları olarak bir araya getirmek ve hep birlikte iktidar yürüyüşünü başlatmak zorundayız."
Türkiye'de sosyal demokratların daha fazla bölünmesinin ortamı bulunmadığına dikkati çeken İsmail Cem, "Herkes mutlaka solcu olmak durumunda değil. Kendi dışımızdaki çağdaş birikimlerle, Mustafa Kemal'in yolunu izleyenlerin de desteğini alabilecek bir birleşmeyi, büyümeyi elbirliğiyle gerçekleştireceğiz" diye konuştu.
Açıklamaların ardından Baykal, diğer sol partilere de bir çağrıda bulunup bulunmayacağı sorusu soru üzerine, "Bu alışılmış birleşme senaryolarının bir başkası değil. Bu beraberliği, yakınlaşmayı bundan önceki birleşme bütünleşme tartışmalarının bir parçası gibi algılamayın. O tartışmalardan artık Türkiye bıktı" dedi.
Cem'in bugün 11.30'da Baykal'a iade ziyaretinde bulunacağı ve ön karar niteliğindeki görüşünü ileteceği öğrenildi. Cem'in ziyaretin ardından YTP Parti Meclisi'nin 4 Ekim Pazartesi günü toplanarak, çağrıyı ele alacağı ve olağanüstü kurultayı kısa sürede gerçekleştireceği belirtildi. Cem'e verdiği mektupta, "Sevgili yol arkadaşım" diye seslenen Baykal, CHP'nin YTP'nin üyelerini bağrına basacağını ve en kıdemli üyelerle eşdeğer sayacağını kaydetti.
DSP ve SHP etkilenmedi
CHP'nin YTP'ye daveti, diğer sol partilerde yankı uyandırmadı. DSP ve SHP çevreleri, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın YTP'ye yaptığı birleşme çağrısını samimi bulmadıklarını ve taktiksel girişim olarak gördüklerini dile getirdi. DSP lideri Zeki Sezer, "Bizim dışımızdaki bir olgu" demekle yetindi. SHP lideri Murat Karayalçın ise, solda birbirleriyle benzeşenlerin birleşmesini memnuniyetle karşıladığını vurgulayarak, "İlhak ve iltihatla bir birleşme söz konusu. Bu doğru bir karardır. Ancak bizim için söz konusu değildir. Tüzüğümüz ve programımızın CHP ile YTP'den farklılıkları çok fazladır. Arkadaşlarımıza başarılar diliyorum" dedi.