Solda yeni arayış var

YTP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş, dört arkadaşıyla birlikte partiden istifa etme gerekçelerinin, yeni bir parti kurmak değil, sosyal demokrat, ilke, fikir ve düşüncelerin yerleşmesi için tartışma zemini yaratmak olduğunu söyledi.

ANKARA - YTP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş, dört arkadaşıyla birlikte partiden istifa etme gerekçelerinin, yeni bir parti kurmak değil, sosyal demokrat, ilke, fikir ve düşüncelerin yerleşmesi için tartışma zemini yaratmak olduğunu söyledi.
Karakaş, Türkiye'de yeterince parti olduğunu, ancak bunların sosyal demokrat boşluğu dolduramadığını vurguladı. Sosyal demokrat partiler arasında er ya da geç birleşme olacağını kaydeden Karakaş, geçmişteki birleşmelerin matematiksel olduğunu, anlamlı bir birleşme için, düşüncede de yenileşme olmasını kaydetti.
28 Mart sonrası Türkiye solunu yeni gelişmelerin beklediğini belirten Karakaş, "Türkiye'nin sosyal demokrat anlayışa sahip bir partiye ihtiyacı var. Belki de bir ortak arayışla sorun çözülebilir. Bundan sonraki süreçte sosyal demokrasiyi bilen akademisyenlerle arayışlarımızı sürdüreceğiz" dedi. Karakaş, YTP'nin kuruluşundan bu yana bir kimlik bunalımı yaşadığını söyledi.