'Sorunumuz devletin kurumlarıyla değil'

'Sorunumuz devletin kurumlarıyla değil'
'Sorunumuz devletin kurumlarıyla değil'

Fotoğraf: EVRİM AYDIN/AA

CHP lideri: "Bizim bu olayda (Uludere) devletin hiçbir kurumuyla sorunumuz yok. Başbakan Genelkurmay'ın arkasına saklanmasın."
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA- Uludere olayı, TBMM Grup toplantılarının yapıldığı önceki gün Ankara’ya taşındı bile... Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP liderinin Uludere olayını ‘33 Kurşun’ olayına benzetmesine tepki göstermiş, “Bu fırsatçılıktır, ciddi sorumsuzluk örneğidir. CHP’nin üslubunun PKK ve BDP ile bu derece örtüşmesi çok dikkat çekicidir” demişti. Kılıçdaroğlu ile dün telefonla görüşmemiz sırasında Erdoğan’ın bu sözlerini anımsatıp, olayı neden 33 Kurşun’a benzettiğini sordum. Uludere’de bir insanlık dramı yaşandığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, aktörlerin benzer olduğuna dikkat çekerek, “Özellikle 2011 versiyonu dedim” yorumunu yaptı. “Bizim bu olayda devletin hiçbir kurumu ile sorunumuz yok” diyen Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ı “Genelkurmay’ın arkasına saklanmasın. Asıl ayıp olan bu” diye eleştirdi. Genelkurmay’ın ‘İstihbarat geldi, biz de yaptık’ dediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, “Eğer o istihbarat yanlış ise, istihbaratı kim verdi. Biz bunu soruyoruz. Olay aydınlansın diyoruz. Aydınlanmazsa bir insanlık suçu karanlıkta kalmış olacak” dedi.
Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
“Başbakan ucuz politika yapıp bizi BDP’ye benzetmesin. Bu ülkenin insanına haksızlık yapılmışsa, CHP’nin işi bu haksızlık karşısında insanına sahip çıkmaktır. Keşke benim yaptığımı Başbakan da yapıp atlayıp o köye gitseydi.” 

Kaçakçılığa çözüm çağrısı
Ölenlerin sigara kaçakçılığı yaptığını anımsatan Kılıçdaroğlu, “Başbakan, bu çocuklar neden kaçakçılık yapıyor, bunu düşünmeli” yorumunu yaptı. Başbakan’a ekibinin yanlış bilgi verdiğini de savunan Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın taziye için görüştürüldüğü kişinin de ölenlerin çok yakını olmadığını söyledi.
Öte yandan İmam Hatip Mezunları Derneği yönetimi dün Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ederek talepleri konusunda destek istedi. Kılıçdaroğlu da, derneğe, 1930 tarihli imam hatip diploması hediye etti.

Heyecan yaratan trafik
Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un savcıya Andıç ifadesi vermesine bir gün kala, Ankara kulislerinde ‘dedikodu kazanı’ kaynadı. Başkent güne, Başbuğ’un ifadeye çağrılması ve tutuklanacağı iddiaları nedeniyle komutanların istifa resti çektiği söylentisiyle başladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, Bolu ile Düzce’ye bugün ve yarın yapacağı il ziyareti nedeniyle ‘devlet görüşmesi’ denilen Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı kabullerini dün gerçekleştirince heyecan arttı. Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile MİT Müsteşarı’nın aynı anda Köşk’te olması, Uludere olayı ve ‘istihbarat kimden’ tartışması nedeniyle olağan ziyaretin olağanüstü dikkat çekmesine neden oldu. Gözler Köşk’teyken, Kara, Deniz ve Hava kuvvetleri komutanları da Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ı ziyaret ettiler. Arınç, Twitter’dan “İadei ziyaret” açıklaması yaptı. Genel kurmay da akşam saatlerinde istifa restini yalanlayan bir açıklama yaptı.

***


‘Kılıçdaroğlu lider olamadı’
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, bakanların Uludere’deki taziye ziyareti için ‘Çadır tiyatrosu’ ifadesini kullanan CHP lideri Kılıçdaroğlu’na sert tepki gösterdi. Atalay, dün Kırıkkale ziyaretinde şöyle konuştu: “Şimdi biz oraya CHP’nin Genel Başkanı gibi BDP’lilerle el ele şov yapmaya filan gitmedik. Böyle seviyesizce ve yalan ifadeler bir genel başkana hiç yakışmıyor. Ama bu Onun tabiatı. Burada ‘genel başkan’ diyorum. ‘Ana muhalefet partisi lideri’ demiyorum. Çünkü o lider olamadı. Böyle yalanlarla, iftiralarla liderlik olmaz. Lider olmak için vizyonun olacak.” {KIRIKKALE/AA}