Sosyalistler NATO'ya 'Barış sağla' diyecek

İstanbul, NATO zirvesinden önce, CHP'nin ev sahipliğinde Sosyalist Enternasyonal Barış Demokrasi ve İnsan Hakları Komitesi'ni ağırlıyor.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - İstanbul, NATO zirvesinden önce, CHP'nin ev sahipliğinde Sosyalist Enternasyonal Barış Demokrasi ve İnsan Hakları Komitesi'ni ağırlıyor. Bugün çalışmalarına başlayan Komite'den, NATO Zirvesi'ne
"Barışı sağlayın" mesajı gönderilecek.
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın açacağı toplantıya İtalya Solun Demokratları Partisi lideri Pierro Fasina başkanlık edecek. İki gün sürecek toplantıda, Irak, Ortadoğu, BM ve NATO'nun rolleri tartışılacak ve NATO zirvesine 'barış' mesajı yollanacak.
Schröder ve Blair yok
NATO zirvesine katılacak liderler arasında yer alan sosyal demokrat liderlerden Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile Britanya Başbakanı Tony Blair'in iki gün ara ile yapılacak iki ayrı toplantıya katılmalarının teknik açıdan zor olacağı için Sosyalist Enternasyonal toplantısına katılmayacakları belirtildi. Sosyalist Erternasyonal Genel Sekteri Lois Ayala'nın yanı sıra Filistin ve İsrail solunun temsilcileri de Komite toplantısında hazır bulanacak. Toplantıya çeşitli ülkelerden 22 partinin katılacağı kesinleşti.