scorecardresearch.com

'Soykırımı İnkar' yasa tasarısı Fransa Senatosu'nda

'Soykırımı İnkar' yasa tasarısı Fransa Senatosu'nda
Fransa Senatosu, uzun süren tartışmalar sonrasında oylamalara başladı. Yasa teklifinin reddine yönelik önergeler birer birer geri çevrildi. Türkler senato önündedn ayrılırken, Ermeniler kutlamalara başladı.

PARİS - Fransa Senatosu genel kurulunda, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan yasa teklifinin görüşülmesine TSİ 16'da başlandı. Genel kuruldaki oturumda ilk konuşmayı hükümet adına söz alan parlamento ile ilişkilerden sorumlu bakan Patrick Ollier yaptı.

Ollier genel kurulunda yaptığı konuşmada, senato gündemine getirilen yasa teklifi lehinde konuşma yaparak, sözkonusu teklifin Fransız yasalarına ve AB yasalarına uygun olduğunu iddia etti.

Görüşmeler sırasında toplam 13 senatör konuşma yapmak için kayıt yaptırdı. Tarafların konuşmaları yaklaşık 4 saat sürdü. Senato, ilk önce yasa teklifinin incelenmeye alınmamasını öngören değişiklik önergesini oyladı. Oylamada Anayasa Komisyonunun 'yasa anayasaya aykırıdır, reddedilsin' teklifi kabul görmedi.

Senato ikinci olarak Anayasa Komisyonu’nun, kanunun Anayasanın 34. maddesine aykırı olduğu iddiasını oyladı. Bu oylama da çoğunluk tarafından reddedildi. Genel kuruldaki ikinci değişiklik önergesi için 81 senatör “evet”, 171 senatör “hayır” oyu verdi.

Senato son olarak yasa teklifinin komisyona gönderilmesini talep eden önergeyi de reddetti. Genel kurulda senatör Jacques Mezard tarafından sunulan üçüncü önerge için 196 senatör “hayır”, 42 senatör “evet” oyu verdi.

Genel kurul, yasa teklifiyle ilgili önergelerin oylanmasının ardından, yasa teklifinin metni üzerinde sunulan değişiklik önergelerini oylamaya başladı.

Genel kurula sunulan üç önergenin reddedilmesinden sonra yasa teklifinin kabul edilmesine artık kesin gözüyle bakılıyor.

Teklifin yasalaşması için Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından imzalanıp, resmi gazetede yayımlanması gerekiyor.

Meclis ve Senatoda 60 senatör ve milletvekilinin yasa teklifine itiraz edip, anayasa mahkemesine gitmesi halinde, yasa teklifinin anayasa mahkemesi tarafından incelenmesi gündeme gelebilecek.

FRANSA'DAN İTİDAL ÇAĞRISI
Fransa Senatosu'nun “soykırımı inkâr tasarısını” ele almasına saatler kala Türkiye 'den gelen tepkilerin sertleşmesi üzerine, Fransa, Türkiye'ye "itidal" çağrısında bulundu.

Bugün , 1915 olaylarını inkar etmeyi yasaklayan yasayı Senato'da oylayacak olan Fransa, Türkiye'yi "sakin olmaya" davet etti. Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bernard Valero tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin "çok önemli bir müttefik" olduğu yineledi.

Valero açıklamasında, "Türkiye'yi sakin olmaya çağırıyoruz. Türkiye, Fransa'nın çok önemli bir ortağı ve müttefikidir" dedi.

SENATO ÖNÜNDE PROTESTO GÖSTERİSİ
Fransa'daki Türkler, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan yasa teklifinin senato gündemine gelmesini protesto amacıyla gösteri yaptılar.

Ellerinde Türk ve Fransız bayraklarıyla, senatonun ana giriş binası yanında toplanıyor. 

'OY VERİYORUM'
Türkler, “tarihi olaylara parlamentolar değil tarihçiler karar versin”, “ifade özgürlüğünü ihlal eden yasa teklifine hayır”, ''Oy veriyorum'' yazan pankartlar taşıdılar.

Hep birlikte türküler söyleyen ve halay çeken Türk vatandaşlarının gösterisi sürerken, senato binasının ön bölümündeyse Ermeniler kendileri için ayrılan bölümde gösteri yapmak için toplandılar.

Polisin, aralarında yaklaşık 200 metre mesafe olan iki grup arasında bariyer kurduğu ve sıkı güvenlik önlemi aldığı görüldü.

SENATÖR GOULET: ANAYASA MAHKEMESİNE GİDECEĞİZ
Fransız Senatör Nathalie Goulet de Senato Genel Kurulu'nda oylanacak yasa teklifinin büyük bir ihtimalle kabul edileceğini, ancak kendisi gibi teklife karşı çıkan senatör ve milletvekillerinin Anayasa Mahkemesi'ne gideceklerini söyledi.

Cumhuriyetçi Merkez Birlik Grubu Senatörü Goulet, "Ben yasa teklifinin büyük bir ihtimalle bugün kabul edileceğini düşünüyorum. Ben ve grubum yasa teklifine karşıyız. Tarihi konularda parlamentonun karar vermemesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu bizim işimiz değil" dedi.

‘TEKLİF TEHLİKELİ VE GEREKSİZ’
Fransız Senatosu'ndaki Avrupa Sosyal ve Demokrasi Birliği Grubu (RDSE), bugün düzenlediği basın toplantısında, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan yasa teklifini “tehlikeli ve gereksiz” olarak niteledi.

Yasa teklifinin, “Fransız anayasasına aykırı olduğunu” ifade eden Mezard, “Bu yasa teklifi, cumhuriyetimizi için kötü bir görüntü veriyor. Bu teklif bizim kurumlarımıza ve anayasaya aykırı, ifade özgürlüğüne aykırı. Parlamentolar tarih yazamaz.”dedi.

Yasa teklifinin seçim amaçlı hazırlandığın ifade eden Mezard, bunun aksini savunanlar ve diğer bahaneleri ortaya koyanların “iki yüzlü” davrandıklarını ifade etti.

4 Mayıs'ta senatonun buna benzer bir teklifi incelemeye almadığını kaydeden Mezard, “Altı ayda ne değişti ki? Bu seçim için hazırlanmış, oldukça gereksiz ve tehlikeli bi teklif” dedi.

SUEUR: TARİHÇİLER YASA TEKLİFİNİ ENDİŞEYLE İZLİYOR
Kanunlar Komisyonu Başkanı ve Raportör Jean-Pierre Sueur, “Fransız Anayasasının 34 maddesine aykırı” olduğu gerekçesiyle yasa teklifinin reddedilmesini istedi.

Hiç bir siyasi eğilim adına konuşmadığını, sadece hukukçu kimliğini ön plana çıkararak konuştuğunu ifade eden Sueur, geçen yıl toplanan Kanunlar Komisyonunun ve Senato genel kurulunun da, bu yönde bir yasa teklifinin incelenmeye alınmasını reddettiğini hatırlattı.

Sueur, Fransa'nın ünlü tarihçisi Pierre Nora'nın, parlamenterlerin tarih yazamayacağı, anayasa hukukçusu Robert Badinter'in ise “parlamentoların mahkeme olmadığı” yolundaki açıklamalarına atıfta bulundu.

Kanunlar Komisyonu Başkanı, “Fransız tarihçiler, bu yasa teklifiyle ilgili gelişmeleri endişeyle izliyorlar” dedi.

TÜRKİYE YAPTIRIMA GİTMİŞTİ
Fransız Parlamentosu'nun alt kanadı olan Ulusal Meclis'te kabul edilen tasarı, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını reddedenlere 1 yıla kadar hapis, 45 bin Euro’ya kadar da para cezası verilmesini öngörüyor.

Yasanın kabulünün ardından Türkiye, Fransa’yla askeri ve siyasi ilişkilerini askıya almış, sürecin Senato’da devam etmesi veya Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından onaylanması durumunda başka önlemler alınacağı da, yetkili Türk makamlarınca ifade edilmişti.

Yasa teklifinin Meclis'te kabulünün ardından istişareler için Ankara'ya çağrılan Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu ise geçtiğimiz haftalarda Fransa'ya dönmüştü. (aa)

http://www.radikal.com.tr/1076547107654714

YORUMLAR
(14 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Gerçekler ve şantajlar... - Theidea

Türkiye, Fransa'daki bu yasaya neden karşı çıkıyor, anlayabilmiş değilim. Gerçekler çok açık. Siz o gerçekleri inkâr edip insanları aşağılayarak bazılarının ruhunu yaralıyorsunuz asıl. Ama inkâr da alışkanlık olmuşsa ne yaparsın işte? Fakat, her zaman çıkar temelinde inşa edilen şantajlar da etkili olamıyor demek ki.

Turkler vs Tum Dunya - mahmutileri

Su yuruyuste kac tane Turk vatandasi olmayan sahis var? Hic yok desek yeridir. Bunun sebebi hala dunyanin Ermeni Soykirimini nasil gordugunu algilayamamizdandir. Biz hala saniyoruz ki Ermeni Soykirimi, uzerinde tartisilan ve muallakta olan bir konu. Bizden baska herkes icin ortada tartisilacak bir nokta yok; soykirim var. Bizim tarihcilere birakalim dememiz yercekemi var midir bilimciler tartissin demek kadar abesle istigaldir yabancilar icin. Hala bu dunyanin Ermeni Soykirimini nasil gordugu gercegini anlamayamamizin sonucudur bu kendimizi sokaklarda paralamamiz.

devran bırakında bi asır sonrada olsa dönsün kısmen - berxwedanjiyane!

türkiyede kimsenin düşünce özgürlüğünden dem vurmasına gerek yok cezaevlerine bakmaları yeterli hem ermeni olaylarını aksini ispatlı iddaa edecek bi yiğit varmı? madem temiz tarihimize çok güveniyorsak bağımsız bi heyet araştırma yapsın!

Rezalet - RadikalGokhan

Yıl olmuş 2012, bir AB üyesinin kabul ettiği yasaya bakın. Düşünce özgürlüğüne vurulmuş en önemli darbelerden birisi bu. Şimdi soykırım olmadığını iddia eden bilim adamlarının kitapları kapatılacak, çalışmaları engellenecek, hapse mi atılacak? Yazık. Batı ikiyüzlülüğünün bir başka örneği.

... - noelon

fransa meclisinin böyle bir yasayı çıkartmaya çalışması konunun bir tarafı... evet saçmadır.. .evet, düşünce özgürlüğüne aykırıdır... ancak türkiye olarak böyle bir tür fikir özgürlüğünü savunabilecek durumda değiliz ki... bu şuna benzyor: lağım çukuruna düşmüş birisinin ona yardım etmeye çalışan başka birisine "elin temiz mi, değilse tutmayacağım" demesine benziyor...

bilgisizlik - sinanay

Birinci nickli arkadasin sormus oldugu soruya cevap vereyim ben, Turkiye 1960larda avrupaya isci gocu vermistir ve bugun basta Almanya olmak uzere avrupanin bircok ulkesinde 1960larda gelen ailele cocuklariyiz bizler her nekadar avrupada dogup buyumus olsakta gonlumuz herzaman icin Anavatanimizdadir ne dilimizi unuttuk nede vatanimizi. Atip tutmussun bilip bilmeden yazmissiniz yok gostermelikmis yok dovizli askerlik tercih ediyormusuz .. Sen hic biliyormusun Avrupadaki biz turklerin Turkiyeye nekadar ekonomik yonden katkida bulundugumuzu yillarca avrupadakilere almanci gozuyle baktiniz.. Bizler almanciysak ya sizler nesiniz Turkiyenin yerlilerimi ???

neden acaba... - avzem02

Neden türkiyede soykırım vardır diyenlere ceza verilince susuyorsunuz da Fransada bu yasa onaylanınca hepiniz karşı çıkıyorsunuz? Neden acaba?