Söz Gürtuna'da: İnsafsızlık

Yeni ve eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanları, medya aracılığıyla 'proje' kavasına girdi.

İSTANBUL - Yeni ve eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanları, medya aracılığıyla 'proje' kavasına girdi. Başkan Kadir Topbaş'ın başlanmış projelerle ilgili eleştirilerine, Ali Müfit Gürtuna, "Projeler ihtiyaçtan ve kaynaklı" diye yanıt verdi.
28 Mart yerel seçimlerinde görevi Ali Müfit Gürtuna'dan devralan Topbaş,
"İlk işim belediyenin mali tablosunu incelemek olacak" demişti. Kısa süre sonra Gürtuna dönemi eserlerini eleştirmeye başlayan Topbaş, özellikle dev akvaryum, Sultançiftliği-Vezneciler ve Kabataş-Karaköy tramvay projelerine tepki göstermişti. Bu eleştirilere karşı uzun süre sessizliğini koruyan Gürtuna, gazetelere yazılı açıklama göndererek Topbaş'a yanıt verdi. İşte eleştiriler ve yanıtları:
Topbaş: Ne kaynağımız ne de bütçemiz kalmış. Birçok iş temeli atılıp bırakılmış. Yıl sonuna kadar eski ihalelerin devamı için 1.3 katrilyon ödemem gerek. Bütçem müsait değil.
Gürtuna: Sayın Topbaş, 'boş bir belediye' devraldığını belirtmiş. Eğer bunu gelecek için bir mazeret altyapısı yapmak istiyorsa diyecek sözümüz olmaz. Aksi takdirde bu beyanatı insafla karşılamak mümkün değil.
Topbaş: Taksim feniküleri 25 milyon dolara mal olacakken 10 milyon dolarla bitebilirdi. Bu yatırım mevcut Taksim-Yenikapı Metrosu ile birlikte ele alınmalıydı.
Gürtuna: Sayın Topbaş, Karaköy-Kabataş raylı sistem projesinin 10 milyon dolara yapılacakken 25 milyon dolara mal olacağını söylemiş... Bu sistem 5 milyon dolara ihale edildi. Birileri herhalde sayın Topbaş'a yanlış bilgi vermiş, o da incelemeden, bize sormadan beyanda bulunmuş.
Topbaş: Bir önceki meclis, Gürtuna'ya borçlanma yetkisi vermedi. Yoksa sıkıntılar daha büyük olacaktı. Sekiz-dokuz yıl sadece o 8 katrilyonluk 550 eser projeleriyle uğraşırdık.
Gürtuna: Sayın Topbaş, 'Ne kaynak ne bütçe kalmış' diyor. Görev sürem boyunca yüzde 99 denk bütçe yaptım. Bütçedeki kesintilere rağmen daha önceki dönemlerden kalmış 1 milyar 400 milyon dolar borç ödedik. İBB, yükü olmayan, bütçesi düzgün bir kurum olarak devredildi.
Topbaş: İptal edilen proje çok ama elim kolum bağlı. Örneğin bir akvaryum projesi var, 100 trilyon harcanır. Korkunç bir bütçe bu. Özelleştirmeye çalışacağım, iptal edemiyorum şartnameler var. En çok zarara uğratan Karaköy-Kabataş raylı sistem projesi. Bir getirisi de yok.
Gürtuna: Projelerin tamamı İstanbul'un ihtiyacı olan ve çözüm üreten projeler. Yeni döneme bütçesi olmayan hiçbir iş bırakılmadı. Her proje en uygun maliyetle yürütüldü.
Topbaş: Biz olsaydık bu projeleri hiç yapmazdık. Ama gelinen bir nokta var ve bitirmeye karar verdik. Sultançiftliği raylı sisteminde geri dönüş maliyet açısından daha zor.
Gürtuna: Hayvanat Bahçesi, dev akvaryum İstanbul için çok önemli vizyon ve turizm projeleri. Üstelik hepsi de kendilerini amorti edip sürekli kaynak oluşturacak.