Söz kadın vekilde: Çelişkiye düşüldü

KKTC örneği
AKP'li kadın parlamenterler, pozitif ayrımcılıktan yana. Anayasa paketinin ilk halinin korunması gerektiğini belirten İzmir Milletvekili Serpil Yıldız, "KKTC için istediğimiz şey de bir tür pozitif ayrımcılık" dedi.
Dikkate alınmayan anlaşma
Yıldız, bir çelişkiye de dikkat çekti: "Pakette uluslararası sözleşmeler iç hukukun üstüne çıkarıldı, ama pozitif ayrımcılık getiren 'Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi' dikkate alınmadı."
'Ezmeye çalışıyorlar'
Adana Milletvekili Zeynep Tekin de, hiç değilse siyaset, bürokrasi gibi alanlarda kadın lehine ayrımcılık gerektiğini belirtti. Tekin, "Meclis'te bile erkek milletvekilleri öne çıkıyor, bizi ezmeye çalışabiliyorlar" dedi.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi
ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - AKP'li kadın parlamenterler, kadınlar lehine pozitif ayrımcılığın Meclis'teki Anayasa değişikliği paketinden son anda çıkarılmasını eleştirirken, Anayasa Komisyonu'nda yapılan değişikliği de yetersiz buldular.
AKP İzmir Milletvekili Serpil Yıldız, Anayasa değişiklik teklifinin ilk halinde yeralmasına karşın, daha sonra çıkarılan kadınlar lehine pozitif ayrımcılık hükümlerinin yeniden değişiklik metnine konulmasını istedi. Yıldız, değişiklik teklifinin TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşülmesi sırasında AKP Grup Başkanvekili Haluk İpek'in önergesi üzerine konuyla ilgili yapılan eklemeyi ise yetersiz buldu. Türkiye'nin, kadınlar lehine pozitif ayrımcılığı düzenleyen "Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi'ni (CEDAW) çekince koymadan imzaladığını vurgulayan Yıldız, "Madem biz bu sözleşmeyi imzalamış bulunuyoruz, gereğini de yapmalıyız" dedi.
CEDAW'ın dikkate alınmamasıyla Anayasa paketinin de kendi içinde çelişkiye düştüğüne dikkat çeken Yıldız, AB ile Türkiye arasındaki Katılım Ortaklığı Belgesi'nin uluslararası sözleşmelere uyumu öngördüğünü de anımsatarak, bu yükümlülüğün de göz ardı edilmiş olduğunu söyledi.
'Kıbrıs'taki de ayrımcılık'
Türkiye'nin gündemini aylarca işgal eden Kıbrıs'la ilgili Annan Planı'nda KKTC ekonomisinin zayıflıkları dikkate alınarak, ekonomileri belli bir seviyeye gelinceye kadar Türkiye'nin bazı ayrıcalıklar elde ettiğini de vurgulayan Yıldız, "Bizim Annan Planı'nda istediklerimiz de pozitif ayrımcılıktır. Neden bu kadar korkuyoruz?" diye konuştu.
Yıldız, komisyonda kabul edilen "Devlet, kadınlar ve erkeklerin eşitliğinin yaşama geçirilmesini sağlamakla yükümlüdür" hükmünün, teklifin eşitlikle ilgili gerekçesini karşılamadığını belirtti.
'Vitrin olmaya gelmedim'
AKP'li bir kadın milletvekili olarak, bu konuda görüşüne başvurulmamış olmasını da eleştiren Yıldız, AKP'li diğer kadın milletvekillerinin görüşlerinin sorulup sorulmadığını bilmediğini belirtti. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne 'vitrin' olmaya gelmediğini, kimsenin de kendisini böyle gördüğünü sanmadığını kaydeden Yıldız, değişiklik teklifindeki eski hükmün yeniden metne girmesi yönünde AKP Grubu'na önerge vereceğini söyledi.
'Erkek vekiller eziyor'
AKP Adana Milletvekili Zeynep Tekin ise, kendisinin bir inşaat mühendisi olduğunu, hizmet ve kariyer olarak yeterli olduğu halde çalışma yaşamında hep 'Sen kadınsın' sözleriyle karşılaştığını ve bu yüzden hak ettiği yere gelemediğini söyledi. "Meclis'te bile erkek milletvekilleri ön plana çıkarken, bizi ezmeye çalışabiliyorlar" diyen Tekin, Meclis'te kadınların sadece yüzde 4.4 oranında milletvekili ile temsil edildiğine dikkat çekti. Tekin, en azından siyaset, bürokrasi gibi bazı alanlarda kadın lehine pozitif ayrımcılık öngören düzenlemelere yer verilmesi gerektiğini ifade etti.
CHP'li kadınlar tepkili
CHP İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil ise, AKP'ye yüklendi. AKP'nin söylemde 'etken' eylemde 'pasif' olduğunu ifade eden Tamaylıgil, "Anayasa paketine 'pozitif ayrımcılık' ilkesini koymayarak Anayasa'yı değiştiriyoruz derken, bu konuda hiçbir değişiklik yapmamayı tercih ettiler" dedi. Tamaylıgil şöyle konuştu: "Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde kadınlara yönelik yasal düzenlemelere ihtiyaç var. Anayasa'da bu yönde yapılacak değişiklik bunun temelini oluşturacak. Siyasi partiler gibi yasalar da bu temele bağlı gelir. Oysa AKP'nin getirdiği değişiklikte bunu göremiyoruz. AKP'nin bu konuda tutumu değişimde samimi olmadığının da göstergesi" diye konuştu.
'Çağdaş değiller'
CHP İzmir Milletvekili Türkan Mıçooğulları da AKP'nin bu konudaki tutucu davranışının kadın konusuna çağdaş dünya gibi bakmamasından kaynaklandığını söyledi. Mıçooğulları, kadınların siyasette ve diğer alanlarda yer alabilmesi için Anayasa'da pozitif ayrımcılık ifadesinin yer almasına ihtiyaç olduğunu bildirdi. Türkan Mıçooğulları, gelişmiş Batılı ülkelerde de bu düzenlemeler sayesinde kadınların parlamentolarda yeterli sayıda temsil olanağı bulabildiğini kaydetti.