Spautz: AB için desteğe devam

Lüksemburg Meclis Başkanı Jean Spautz, Türkiye'nin reformlarını övdü, AB için desteklerinin süreceğini açıkladı.
Haber: ERGUN AKSOY / Arşivi

ANKARA - Lüksemburg Meclis Başkanı Jean Spautz, Türkiye'nin reformlarını övdü, AB için desteklerinin süreceğini açıkladı. Dün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Tayyip Erdoğan'la görüşen Spautz, sonra Meclis Başkanı Bülent Arınç'la bir araya geldi.
Spautz, görüşmelerde Türkiye'nin AB üyeliğine destek verdiklerini söyledi. Bu yıl AB'de önemli kararlar alınacağını belirten Spautz, "AB, Türkiye için kesin kararını verecek. Eğer AB Komisyonu olumlu karar verirse, 2005'in başında dönem başkanlığı da bize geçiyor. O zaman size her türlü katkıyı sağlayacağız" dedi.
'Geçmişte hata yaptık'
Geçmişte Türkiye için hata yaptıklarını belirten Spautz, şöyle devam etti: "Ancak geçmişten bu yana çok şey değişti. Sadece siyasi reformlar değil, çok iyi bir ekonominiz var. Avrupa'daki büyüme oranından daha yüksek bir oran yakaladınız. Ekonominiz oldukça iyiye gidiyor.
40 yıldır hem Batı'nın hem ABD'nin yanında oldunuz. o zaman kimse 'Türkiye Batı'da mı Doğu da mı?' diye sormuyordu. Biz size karşı önyargılıyız, ama bu önyargı olumsuz değil. Destek vereceğiz, hükümet içinde farklı görüşler olabilir, ama biz desteği sürdüreceğiz."