SSK emeklisi CHP'li Japon: Halk TV'ye bakıp AKP gitti diyorum ama...

SSK emeklisi CHP'li Japon: Halk TV'ye bakıp AKP gitti diyorum ama...
SSK emeklisi CHP'li Japon: Halk TV'ye bakıp AKP gitti diyorum ama...
23 yıldır Türkiye'de yaşayan Japon Masaki Sumi "CHP artık politikalarını gözden geçirmeli ve sokağa inmeli" diyor.

RADİKAL - Masaki Sumi, 23 yıldan beri Türkiye’de yaşayan bir Japon. Ama artık bizden biri gibi. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü inşa edilirken tercüman olarak gelmiş Türkiye’ye. Köprü inşaatı bittikten sonra bu kez Adapazarı’nı Toyota fabrikasında çalışmaya başlamış. Geçen yıl emekli olmuş.

Cumhuriyet gazetesinden Miyase İlknur Sumi ile yaptığı görüşmede ' CHP 'li Japon'un Türkiye ile ilgili ilginç açıklamalarını aktardı. İlknur'un haberi şöyle:

Onu sevgili arkadaşım Yazgülü Aldoğan aracılığıyla tanıdım. Yazgülü ile mail arkadaşı. Ona gündeme dair attığı mailleri okuyunca Masaki Sumi ile mutlaka bir söyleşi yapmalı diye düşündüm. Siyasete ve gündeme dair düşünceleri, saptamaları Türkiye’de ortalama bir aydından daha oturaklı. Mizah yönü de hayli gelişkin. “Kendisini SSK emeklisi, laik ve CHP’li bir Japon” olarak tanıtıyor.

Önümzdeki 7 Haziran seçimlerine dair kaygıları var. Birincisi CHP’nin tabana yeterince inememesi, diğeri “Aman boş ver” diyenler ile “kaderimse çekerim” anlayışında olanlar.

SİYASETİ SEVİYOR

İdeolojik olarak kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz. Maillerinizi okuduğumda sizi sosyal demokrat biri olarak tanımlamak mümkün. Japonya’daki düşünce yapınız da böyle miydi?

Japonya’da sağ sol gibi ayrımlar yoktu. Mesela; Japonya’da komünist parti var ama iktidara gelse de pek bir şey değişmez. Sistem oturmuş, partilere göre ani değişimler olmaz. Sokaktaki vatandaş bu değişimi hissetmez bile. Ben 27 yaşıma kadar Japonya’da yaşadım. Türkiye’ye geldikten sonra olaylara ve partilerin duruşlarına baktım, 'o zaman ben soldayım' diye düşündüm. Ama ille de solda olmalıyım diye bir iddiam yok. Televizyonda haber ve yorumları izlediğimde, gazeteleri okuduğumda bana CHP’nin fikirleri daha doğru ve makul geliyor. CHP sol ise ben de soldayım demektir.

Mailinizde “ölümüme kadar CHP’liyim diye bir şey yok ama CHP’liyim” diyorsunuz. Yani her an trenden atlayabilirim mi demek istiyorsunuz.

Onlar değişmezse ben de değişmem ama değişirlerse CHP’yi desteklemem için bir neden yok. Şu an için oy hakkı olsa CHP’ye oy verirdim.

'Halk TV izlediğimde CHP’nin iktidara geleceği izlenimi alıyorum ama bizim mahallenin köftecisinde böyle bir hava görmüyorum' diyorsunuz.

Evet öyle. Sokakta farklı bir tablo var. Ama Halk TV izlediğimde 'tamam bu sefer AKP gidiyor' diyorum.

Bir başka mailinizde de, "AKP’ye kimse oy vermediğini söylüyor ama AKP yüzde 50 oy aldı, peki bu oyları kim verdi öyleyse?" diye soruyorsunuz.

Evet, benim etrafımda AKP’ye oy verdim diyen yok en azından. Ben İzmit’te köy gibi bir yerde oturuyorum. Gerçekten Köseköy köy gibi bir yer. Herkes koyun falan besliyor. Orada yaşayan insanlara baktığın zaman AKP’ye oy vermelerinin haklı nedenleri var. Tayyip Erdoğan , onların anlayacağı dilden konuşuyor.

AKP bu seçimde başkanlık rejimini getirecek kadar vekil çıkarabilecek mi?

Biraz zor gibi ama yine de en çok oyu alacağa benziyor.


  http://www.radikal.com.tr/134506213450622

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  doğru - user572864

  Chp'nin politikalarını sıklaştırması ve titiz olması gerekiyor. chp seçmeni genellikle üniversite mezunu ya da bilinçli insanlardan oluştuğu için oy kaybetme oranı yüksek. Diğer partilerin seçmeni gibi körü körüne bağlı değil partisine chp seçmeni. çok rahat biçimde işci partisine,hdp'ye veya başka partilere kayma yaşanıyor. Bunu göz önünde bulundurmalı chp.

  Laik Capon - ser06030

  Laiklik: Devletin dinler arasında ve dini görüşlerle dini olmayan görüşler arasında pozitif veya negatif ayrımcılık yapmaması gerektiği temel düşüncesine dayanan siyasal ve hukuki ilke. Tanım bu şekilde. İlkokuldan itibaren öğretilen laiklik tanımında ise kısaca: Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması diye anlatıldı. Tam da bu esnada kafama takılan bir nokta var bu Allah'ın Japon'u taa Japonya dan gelmiş CHP'li olmuş aynı zamanda da laik olmuş. Yani bizim Japon devlet mi olmuş? Kendini devlet yerine mi koyuyor? Tanıma bir daha bakalım;" Devletin dinler arasında ve dini görüşlerle dini olmayan görüşler arasında pozitif veya negatif ayrımcılık yapmaması" şeklinde açıkça belirtiyor. Toplum da azımsanamayacak sayıda ki fertler de laik olduğunu belirtmekte. Yahu arkadaşım sen devlet misin? de laik oluyorsun. Açıkça söyle dini bir inanışım yok, din dışıyım, ateistim de anlarım ama bir ferdin laikim demesi o kadar saçma bir şeyki anlatamam diyemem şu an anlatıyorum. Ayrıca bu Japonlar Budizm'e inanıyorlar diye biliyorum ama bizim çakma Japon Budaya inanmayı da bırakmış galiba. Kavramları birbirine karıştırmayalım. Neye inanıyorsan söyle veya söyleme kimsenin buna zorlandığı yok ama direkt olarak inanmıyorum demeye cesaret edemeyip laiklik maskesinin arkasına saklanarak kendini devekuşu gibi kamufle ettiğinizin de farkında değilsiniz ama kabak gibi de her şeyiniz meydanda.