'Statüko cevabı aldı, 28 Şubat silindi'

'Statüko cevabı aldı, 28 Şubat silindi'
'Statüko cevabı aldı, 28 Şubat silindi'
TUSKON Genel Kurulu'na katılan Başbakan Erdoğan, 4+4+4 yasasını, "Statükoya karşı millet iradesinin cevabı" olarak selamladı.
Haber: ZİYA ÖZIŞIK / Arşivi

4+4+4 kesintili eğitim yasa taslağının Meclis’te kabul edilmesini memnuniyetle karşılayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , dün son zamanların en coşkulu konuşmasını yaptı. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) 4. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Erdoğan, Meclis’teki, ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ ibaresinin ‘ilk defa’ yerini bulduğunu söyledi. Başbakan ayrıca, genel kurulda konuşan ekonomi dünyası temsilcilerinin ‘4+4+4’ yasası nedeniyle tebriklerini de kabul etti. TUSKON üyelerince konuşması sıkça alkışlarla kesilen ve “Türkiye seninle gurur duyuyor” sloganlarının atıldığı Genel Kurul’da Erdoğan’ın coşkulu belagati dikkat çekti.
Kürsüye ilk gelen TUSKON Başkanı Rızanur Meral’in 4+4+4 ile ilgili memnuniyetini dile getirmesine salonun verdiği yüksek reaksiyon; toplantının ekonomi ve sanayi içeriğinden çok ‘eğitim reformu’ ile anılacağının şifresini verdi. Meral, Başbakan’a hitaben, “Vesayet döneminin önemli izlerinden birini daha silmiş bulunmaktasınız. 28 Şubat zihniyeti zorunlu eğitimi 8 yıl kesintisiz şekilde kurgulayıp meslek liselerinin üniversitelere girmesini engelleyerek Türk sanayi’nin onlarca yılına ağır darbe vurmuştu” dedi.

İsteyen koleje gönderiyor!
Daha sonra söz alan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da yasa taslağının kabul edilmesi ile ilgili olarak hükümete açık destek verdiklerini belirtti. TOBB Başkanı, “Bu işin temeli de eğitim özgürlüğüdür. Aileler çocuklarına dini eğitim vermek istiyorlarsa bunun önü açılmalıdır. İsteyen çocuğuna dini eğitim verir, isteyen vermez. Deniyor ki, ‘aileler çocukları yönlendirecek.’ Kusura bakmayın ama ailenin çocuk üzerinde hakkı vardır. Bu ülkede aileler çocuklarını Alman kolejine, Fransız kolejine gönderirken itiraz etmeyeceksin, ama iş dini eğitime gelince çocuklar yönlendirilmiş olacak. Böyle özgürlük anlayışı olmaz” diye konuştu.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise konuşmasında, “Hayatımda yaptığım en onurlu iki şeyden biri geçen sene anayasa reformunda imzamın bulunması diğeri ise dün itibariyle 4+4+4 yasasını getiren hükümette bulunmaktır” dedi.

‘İlk defa millet iradesi’
Başbakan Erdoğan da konuşmasının büyük bölümünü 4+4+4 ve din eğitimi ile görüşlerine ayırdı. Erdoğan muhalefeti kastederek “Bunlar hiçbir zaman milletle aynı yöne bakmadılar. Başörtüsünü yasaklamanın ne demek olduğunu bilirler ama üniversite kapısından geri çevrilmenin ne olduğunu bilmezler. Bunlar, ikna odalarını çok iyi bilirler ama ikna odalarındaki genç kızların hissiyatını bilmezler. Bunlar çocuğunu istediği okula, istediği kursa gönderemeyen, din eğitimi verdiremeyen, Kuran kursuna gönderemeyen bir annenin, babanın yürek acısını bilmezler” dedi. Başbakan, artık isteyen ailelerin yavrularını Kuran öğrenmeye gönderebileceğini belirtti. Erdoğan, ‘balkon konuşmaları’nı andıran hitabını şu sözlerle sürdürdü: “28 Şubat sürecinin en önemli izi, Meclis’in hür iradesiyle ortadan kaldırıldı. Statükonun tüm direnişine, tüm tahriklerine ve provokasyonlarına rağmen, millet iradesi hükmünü verdi. Köhne, dayatmacı, değişime direnen zihniyet milletten gereken cevabı aldı.”

Kılıçdaroğlu’na Kuran yanıtı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun Kuran hakkındaki “Hepimizin baş tacımızdır. Onu evlerimizin en güzel yerine asarız” ifadesine Mehmet Akif’in ‘Ya açar nazm-ı celilin bakarız yaprağına/ Yahut üfler geçeriz bir ölünün toprağına/ İnmemiştir hele Kur’an, bunu hakkıyla bilin/ Ne mezarlıkta okunmak ne de fal bakmak için” dörtlüğüyle yanıt veren Başbakan, “Bunlar, duvarda, kılıfı içinde asılı duran kitaptan hiçbir zaman korkmadılar. Bunlar, o kitabın okunmasından, okutulmasından ve anlaşılmasından korktular” dedi.

IMF’ye istesek ‘paranı al git’ deriz
Erdoğan, koalisyon hükümeti döneminde IMF’ye olan 23.5 milyar dolarlık borcun, 2.3 milyar dolara kadar düştüğünü belirterek, “Bu, hortumları keserek olur. İstesek IMF’ye ‘al paranı git’ deriz. Fakat gerek yok. Çünkü önümüzdeki yıla kadar vakit var ve çok düşük bir şey veriliyor” dedi. Merkez Bankası’na da değinen Erdoğan, “Bu hükümet Merkez Bankası’nın döviz rezervini, 27 milyar dolardan 91 milyar dolara yükseltti” dedi.