Stefan'ın kılıcı büyük ilgi gördü

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kral Büyük Stefan'ın ölümünün 500. yılı dolayısıyla açılan sergiye götürdüğü kılıçla Rumenlerin sevgisini kazandı.

BÜKREŞ/ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kral Büyük Stefan'ın ölümünün 500. yılı dolayısıyla açılan sergiye götürdüğü kılıçla Rumenlerin sevgisini kazandı. İki günlük Romanya daveti kapsamında dün sabah Birinci Dünya Savaşı sırasında şehit olan Türk askerlerinin mezarları bulunan Türk Şehitliği'ni ve Meçhul Asker Anıtı'nı ziyaret eden Sezer, daha sonra Kral Stefan için düzenlenen serginin açılışına katıldı.
Sezer: Ortak çabamız dostluk için
Kral Stefan şahsında iki ülke tarihinin ortak geçmişine değinen Sezer,
"Rumen halkının dün olduğu gibi bugün de Türklere karşı gösterdiği, Türk ulusunun da içtenlikle paylaştığı yakınlık ve dostluk, tarihin güven ve desteği gelecek nesillere aktaran yazımını temel almakta. Ortak çabamız bu temeli korumaya ve yüceltmeye yönelik olmalı. Türkler bu amaca gönülden bağlı" dedi.
Kılıcı sergilenmek üzere geçici olarak Romanya'ya getirdiği için Sezer'e teşekkür eden Romanya Devlet Başkanı Ion Iliescu da, Sezer'in bu güzel ve seçkin jestinin, tüm Rumenlerin kalbini okşadığını söyledi. Sezer ve Iliescu daha sonra kılıcın yer aldığı camekânın perdesini indirerek sergiyi açtı. Kılıç, Rumenlerden yoğun ilgi gördü. Daha sonra Türkiye'ye dönen Sezer, çok yararlı görüşmeler yaptıklarını ifade etti. Sezer, "Ekonomik ilişkiler gelişecek" diye konuştu.