'Striknin kreatin' diye bir madde yok

'Striknin kreatin' diye bir madde yok
'Striknin kreatin' diye bir madde yok
Adli Tıp uzmanları Turgut Özal'ın ölümünden sorumlu olduğu iddia edilen 'striknin kreatin' adlı bir maddenin var olmadığını açıkladı. Striknin diye bir madde var ancak onunla zehirlenilmesi durumunda ölüm şekli faklı oluyor.
Haber: ENİS TAYMAN / Arşivi

İSTANBUL - Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümünden sorumlu olduğu iddia edilen ‘striknin kreatin’ adlı bir maddenin var olmadığı belirtildi. Eski Adli Tıp kurumu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Polat, “Böyle bir madde yoktur. Striknin diye bir madde var. Ancak onunla zehirlenmiş olsa ölüm şeklinin faklı olması lazım. Ani kasılmalar, kramplar, solunum sisteminin kapanması gibi akut dramatik tablo ortaya çıkar. Ancak bildiğimiz kadarıyla Özal’ın ölümü bu tabloya uymuyor. Dolayısıyla iddianın gerçek dışı olması muhtemel” dedi. Polat, kreatinin striknin vücuttan çıkarken oluşan bir yan ürün olduğunu da belirtti.


“MİKTAR TAYİNİ ÖNEMLİ”


Eski Adli Tıp Uzmanları Derneği Başkanı ve Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serhat Gürpınar ise striknin zehirlenmesinde asıl önemli olanın miktar olduğunu belirtti. Gürpınar, “Adli Tıp Kurumu’nun miktar tayinini yapıp, bunun öldürücü ve zehirleyici düzeyde olup olmadığını belirlemesi lazım. Bunun için de ölüm nedeninin ne olduğuna ilişkin raporun beklenmesi gerekiyor” dedi. Miktar tayininin, ölmeden önceki klinik durumun da önemli olduğunu vurgulayan Gürpınar, “striknin zenhirlenmelerinde ‘ölü sertliği’ dediğimiz bir durum vardır. Yaygın ve şiddetlidir. Ölü muayenesini yapan uzmanın bunu kaydetmesi lazımdı.” Gürpınar, “Streknin Kreatin diye bir madde var mı?” sorumuzu ise, “Ben toksikolog değilim. Ancak, ben striknin olarak biliyorum” diye konuştu.

 

STRİKNİN NEDİR?

Striknin, Türkçe’de Kargabüken adıyla bilinen karga gözü, baykuş gözü, kusma cevizi olarak da bilinen Uzakdoğu kökenli Strychnos nux-vomica adlı bir ağaçtan elde edilen zehirli bir madde olarak biliniyor. Vatanı Sri Lanka ve Doğu Hindistan’ın Madagaskar sahilleri alan Kargabüken, günümüzde Malezya, Endonezya, Kuzey Avustralya ve Batı Afrika’da yetiştiriliyor. Bu ağaçtan elde edilen ekstreler ise iştah açıcı, vücuda kuvvet verici ve cinsel isteği ve gücü artırıcı, tansiyon düşürücü, gastrit, kabızlık, bulantıyı önleyici sinirsel ve ruhsal çöküntüyü önleyici, sindirim sistemini kuvvetlendirici özelliklere sahip olarak biliniyor. Kargabüken ekstresi elde edilen Striktinin 50mg’Inın bile öldürücü olabildiği biliniyor. Striknin dünya polisiye edebiyatına da girmiş bir madde. Bu tarzın efsane yazarı Agatha Christie’nin Türkçe’de, "Ölüm Sessiz Geldi" adlı ilk romanında cinayet silahı olarak striknin kullanılıyordu.