Şu anki varlığınız...

YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, Arınç'ın "TBMM tek başına yasama yetkisine sahiptir" hatırlatmasına yanıt vermekte gecikmedi.

ANKARA - YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, Arınç'ın "TBMM tek başına yasama yetkisine sahiptir" hatırlatmasına yanıt vermekte gecikmedi. Teziç, dün YÖK'ün tasviye edilmesini de içeren yeni yasanın Meclis'ten geçmesinin ardından yapılan ilk YÖK toplantısından sonra basının sorularını yanıtladı.
Arınç'ın sözleri hatırlatılınca, Teziç "Kendisi parlamentoda başkanlık makamına oturdu. Parlamentoya girişi, seçilmesi yürürlükteki seçim kanunlarına göre olmuştur. Yürürlükteki seçim kanunumuz, 1995 yılında Anayasa Mahkemesi'nin çift barajlı sistemi iptal etmesiyle oluşan yüzde 10 barajlı bir seçim sistemidir. Bu TBMM'nin salt iradesiyle oluşmuş bir sistem değildir." ÖSS sınavına hazırlanan öğrecilere "Endişelenmeyin. Siz sadece sınavı düşünün" çağrısı yapan Prof. Dr. Teziç, YÖK'ün yasayı uygulayıp uygulamayacağına yönelik soruları ise "Yasalar yürürlüğe girdiği zaman herkesi bağlar. Beğenseniz de beğenmeseniz de bizim öyle uygulamayacağım diye bir konumumuz olmaz" diye yanıtladı.