Süleyman Demirel yaşamını yitirdi. Demirel nereye gömülecek?

Süleyman Demirel yaşamını yitirdi. Demirel nereye gömülecek?
Süleyman Demirel yaşamını yitirdi. Demirel nereye gömülecek?
Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel hayatını kaybetti. Demirel 91 yaşındaydı. 1 Kasım 1924'te Isparta'nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy'de dünyaya gelen Süleyman Demirel, 17 Haziran 2015'te solunum yolu enfeksiyonu ve kalp yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetti. Demirel için 3 günlük yas ilan edildi.

RADİKAL - Türkiye 'nin 9. cumhurbaşkanı olan Süleyman Demirel tedavi gördüğü Ankara Güven Hastanesi'nde saat 02.05'te solunum yolu enfeksiyonu ve kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Demirel 91 yaşındaydı.13 Mayıs'ta hastaneye kaldırılan Süleyman Demirel'in durumunun geceyarısından sonra ağırlaştığı ve saat 02.05'te yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiği bildirildi. Demirel'in ölüm haberini Güven Hastanesi görevli doktorlarından Banu Akın doğruladı.Süleyman Demirel'in doktoru gözyaşlarını tutamadı

Süleyman Demirel'in o unutulmaz sözleri

Süleyman Demirel'in ölüm nedeni

Süleyman Demirel'in ardından baş sağlığı mesajları


HASTANEDEN YAZILI AÇIKLAMA

Özel Ankara Güven Hastanesi'nden yapılan açıklamada, Demirel'in vefatına ilişkin bilgi verildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:
      
"Değerli Türk Milletine, 9. Cumhurbaşkanımız  Sayın Süleyman Demirel, 13 Mayıs 2015 tarihinde böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği ve akut solunum yolları enfeksiyonu sebebiyle hastanemize yatırılmıştır. Takip eden günlerde sağlık  durumu giderek ağırlaşmış ve tedavileri devam etmekte iken, 16 Haziran 2015 tarihinde solunum ve kalp fonksiyonlarında ileri derece kötüleşme olmuştur. Yapılan tüm girişimlere  rağmen cevap alınamamış, 17 Haziran 2015 saat 02.05'te hayatını kaybetmiştir.
      
Kendisine Allah'tan rahmet, yakınlarına ve Türk Milletine başsağlığı dileriz."

Dünya Süleyman Demirel'in ölümünü böyle duydu

Fotoğraflarla Süleyman Demirel'in hayatı

Demirel nereye gömülecek?

Demirel'in vefat haberi memleketi Isparta'da ve doğduğu Atabey İlçesi'ne bağlı İslamköy'de büyük üzüntü yarattı. Demirel için anıt mezar yapılacak Çalca Tepe'deki alan, uzun süre önce hazırlanmıştı. Ancak Demirel'in kendisinin de daha önce gördüğü ve toprakla kapatılmasını istediği mezar yerine mi yoksa eşi Nazmiye Hanım'ın yanına mı gömüleceği daha sonra netleşecek.

Süleyman Demirel denince anımsanan önemli olaylardan bir tanesi de Deniz Gezmiş , Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idamlarında oynadığı roldü. Sol gazetesine Demirel'in hayatını kaybetmesiyle ilgili bir açıklama yapan Gezmiş'in ağabeyi Bora Gezmiş şunları söyledi:

"Ölenin arkasından konuşmak bizim açımızdan iyi bir şey değildir ama bize yapılanı da unutmamız mümkün değildir. Bugün ne kadar överlerse övsünler o üç gencin öldürülmesindeki rolünü gizleyemezler, günahını temizleyemezler. Hayırla yadedemiyorum. Biz sağken de söyleyeceğimizi söyledik zaten."

Erdoğan'dan Süleyman Demirel mesajı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vefatı üzerine başsağlığı mesajı yayımladı. Erdoğan mesajında "Türk siyasi tarihinde derin izler bırakan, ülkemizin kalkınma sürecinde katkıları bulunan Süleyman Demirel, devlet ve siyaset adamı olarak siyasi tarihimizin önemli isimleri arasında yer almaktadır" dedi.

Süleyman Demirel için 3 günlük yas!

Süleyman Demirel'in Güniz Sokak'taki evine taziye için giden Başbakan Ahmet Davutoğlu, çarşamba gününden itibaren 3 günlük ulusal yas ilan edildiğini ve cuma günü Ankara'da devlet töreni düzenleneceğini açıkladı.

Aydın Doğan'dan Süleyman Demirel mesajı!

Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, vefat eden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i şu sözlerle andı: "Gayet demokrat hoşgörülü, eleştiriye tahammülü, demokrasi kültürünü özümsemiş değerli bir devlet adamını kaybettik."