Sunucuya 'suç unsuru giysi' yasak

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), farklı dil ve lehçelerde yayın yönetmeliğini değiştirdi. Ancak yönetmeliğin AB tarafından en çok eleştirilen, yerel televizyonlara yayın hakkı getirilmemesi konusunda değişiklik yapılmadı.

ANKARA - Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), farklı dil ve lehçelerde yayın yönetmeliğini değiştirdi. Ancak yönetmeliğin AB tarafından en çok eleştirilen, yerel televizyonlara yayın hakkı getirilmemesi konusunda değişiklik yapılmadı.
Yönetmeliği yayımlanmak üzere bugün Başbakanlığa gönderecek olan kurulun
dünkü toplantısında, yönetmelikte geçen 'dil ve lehçelerde' ibarelerinin tümü, 'farklı dil ve lehçelerde' olarak yeniden düzenlendi. Yeni düzenlemeye göre, yayın kuruluşları, bu dil veya lehçede yaptığı yayın süresince stüdyo düzeni, mevcut logo, ses efekti ve tanıtıcı ses işaretlerinde suç unsuru simgelere yer vermemekle yükümlü olacak ve gerekli hallerde Cumhuriyet'in simgesi niteliğindeki sembol ve işaretleri kullanabilecek. Yayıncı kuruluşlar, yayınları süresince, program sunucusu ve spikerlerinin 'suç unsuru taşımayan çağdaş kıyafetler içinde' olmasını taahhüt edecek.