'Şüpheli asker ölümü yok'muş!

'Şüpheli asker ölümü yok'muş!
'Şüpheli asker ölümü yok'muş!

Bakan İsmet Yılmaz

CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiray'ın, "asker ölümleri" konusundaki soru önergesini yanıtlayan Milli Savuna Bakanı İsmet Yılmaz, "Bugüne kadar kayıtlarımızda ölümü şüpheli olan, müsebbibi belli olmayan, kayıt altına alınmayan, soruşturma ve araştırma yapılmayan hiçbir vaka bulunmamaktadır" dedi.

Soru önergesinde, asker ölümlerinin basında “Şüpheli asker intiharları” olarak yansıdığını belirten CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiray, “Her yıl istatistik olarak bu tip şüpheli ölüm sayısı nedir?” diye sordu. Soru önergesini yanıtlayan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, ölümle sonuçlanan tüm olaylarda adli soruşturmanın yanı sıra idari soruşturma da yapıldığına dikkat çekerek, “Her olay kayıt altına alınmakta, varsa sorumlular hakkında işlem yapılmaktadır. Bu nedenle müsebbibi belli olmayan kayıt altına alınmayan, soruşturma ve araştırma yapılmayan, şüpheli olarak görülebilecek bir tek olay dahi bulunmamaktadır. Ölüm olaylarını değerlendirirken 1-2 günlük kısa zaman dilimleri yerine, 6 aylık-yıllık zaman dilimlerinin kullanılması daha doğru sonuçlar vermektedir” dedi. 

Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin her koşulda görevini en iyi şekilde yapmaya, moral ve motivasyonunu kaybetmeden vatanına hizmet etmeye devam etmekte olduğuna dikkat çeken Milli Savunma Bakanı, “Türk Silahlı Kuvvetleri moral gücünü halkın sevgisinden, vatanına ve milletine olan bağlılığından almaktadır” dedi. Milli Savunma Bakanı, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan tüm personelin, etnik köken, din, mezhep ayırımı yapmadan vatan ve millet sevgisi, silah arkadaşlığı duygusuyla hizmet ettiğini ifade ederek, “Hiçbir kademe tarafından kesinlikle inancına göre bir tasnif veya ayırıma tabi tutulmamaktadır” değerlendirmesini yaptı. 

“KAYITLARIMIZDA ÖLÜMÜ ŞÜPHELİ OLAN VAKA BULUNMAMAKTA”

Mili Savunma Bakanı, personelin etnik kökenine yönelik herhangi bir işlem veya davranışın söz konusu olmadığını da vurguladı. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, şöyle dedi: 

“Hiçbir olay Türk Silahlı Kuvvetlerinin göreve yönelik azim ve kararlılığını olumsuz olarak etkilememektedir. Bugüne kadar kayıtlarımızda ölümü şüpheli olan, müsebbibi belli olmayan, kayıt altına alınmayan, soruşturma araştırma yapılmayan hiçbir vaka bulunmamaktadır.” (ANKA)