'Şûra toplansın'

CHP: Tasarı geri çekilmeli

TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyelerinden CHP'li Gazalcı, iktidardan YÖK yasa tasarısını geri çekmesini istedi. Gazalcı, konunun enine boyuna tartışılacağı bir Milli Eğitim Şûrası toplanmasını da önerdi.

ANKARA - TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi CHP'li Mustafa Gazalcı, dün bir yazılı açıklama yaparak hükümetin YÖK yasa tasarısını çekmesini istedi. Hükümetin kimseye danışmadan TBMM'ye gönderdiği tasarının, duyarlı her kesimi ayağa kaldırdığına dikkat çeken Gazalcı, akılcı bir çıkış yolu bulunamaması durumunda, tüm eğitim çevreleri ve partilerin tasarının yasalaşmaması için direneceğini vurguladı.
Gazalcı 'barışçı çözümü' şöyle tarif etti: "Gündemi yükseköğrenim olan, yerli ve yabancı uzmanların, üniversite temsilcilerinin ilgili kesimlerinin katıldığı konunun bilimsel olarak enine boyuna tartışıldığı bir 17. Milli Eğitim Şûrası toplanmalı. Üniversitelerimizi çağdaş ölçütlere, özerkliğe kavuşturacak kararların alındığı bir şûra. Doğru olan, akılcı olan budur. Laiklik ve öğrenim birliği Anayasa'nın Milli Eğitim Temel Yasası'nın gereğidir. Türkiye'nin en önemli bu eğitim ilkesi değişmeyeceğine göre toplumla inatlaşmanın yararı yoktur."