Suriye tezkeresi gelebilir

Suriye tezkeresi gelebilir
Suriye tezkeresi gelebilir
Suriye'ye anında karşılık verilerek, hedefler top ateşiyle vuruldu. Irak tezkeresi de Suriye'yi kapsayacak şekilde genişletilebilir.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

Akçakale’de bir kadın ve 4 çocuğun ölümüne neden olan top mermisinden Suriye sorumlu tutuldu. Bu ülkeye lokal karşılık verilirken, büyük bir askeri karşılık düşünülmüyor.
Daha önce Türkiye ’ye yönelik benzer saldırgan eylemler gerçekleştiren Suriye’ye karşı ‘tezkere’ silahı gündeme geldi. TBMM’de görüşülecek Irak tezkeresinin kapsamı Suriye’yi de kapsayacak şekilde genişletilebilir. BM’ye ve NATO’ya “Akçakale’de yaşanan olayın Suriye’nin iç sorunu olmaktan çıktığını gösterdi. Somut adımlar atılmalı” mesajı verilirken, uluslararası toplumun duyarsızlığı nedeniyle ölümlerin Suriye sınırını aştığına dikkat çekiliyor.

Suriye sorumlu tutuldu
Akçakale, bir süredir değişik çapta top mermilerinin hedefi oluyordu. Ancak dünkü top mermisi iki aileden iki kadın ve üç çocuğun ölümüne neden oldu. Bunun üzerine Ankara alarma geçti. Başbakan, Dışişleri Bakanı, Genelkurmay Başkanı’nın katıldığı mini zirvede Dışişleri, Genelkurmay ve MİT yetkilileri olay hakkında bilgi verdi. Şanlıurfa Valisi’nden de bilgi alındı. Yapılan değerlendirmede top mermisinin Suriye ordusuna ait olduğu tespiti yapıldı. Merminin kasten mi kazayla mı geldiği konusunu çok fazla önemsemeyen Ankara, olaydan Suriye rejimini sorumlu tuttu ve adımlarını buna göre şekillendirdi. Suriye ile diplomatik ilişki olmaması ve olsa da Suriye’de sağlıklı muhatap bulunamayacağı için olay doğrudan uluslararası kuruluşların gündemine getirildi.

NATO tatmin etmez
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM ve NATO Genel Sekreterleriyle görüşerek durum hakkında bilgi verdi ve Suriye’ye hakettiği tepkinin verilmesini istedi. BM Güvenlik Konseyi’nin konuyu görüşmek için toplantıya çağrılması talep edildi. Yapılan değerlendirmelerde BM Güvenlik Konseyi’nden ya da NATO’dan Türkiye’yi tatmin edecek bir adımın gelmeyeceğine dikkat çekildi ve Türkiye’nin kendi caydırıcı yöntemlerine başvurması kararlaştırıldı. Ancak, bu yöntemler arasında Türkiye ile Suriye’yi savaşa sokacak nitelikte bir askeri müdahale seçeneği yok. Buna karşın alarm seviyesi askeri seçenekten bir önceki noktaya çekilebilir. Kuzey Irak’taki PKK ile mücadele için çıkarılan ve hükümete sınır ötesi operasyon yetkisi veren tezkerenin süresi 17 Ekim’de doluyor.

Esad zaten gidici
Sözkonusu tezkerenin süresini o tarihe kadar uzatma eğiliminde olan hükümetin bugünden itibaren ortaya çıkacak tablo ile birlikte Suriye’yi de tezkere kapsamına alabilir. Sözkonusu tezkerenin kapsamı hükümete bırakılabilir.
Üst düzey bir diplomatik yetkili, “Türk pilotlar Suriye tarafından öldürüldü” iddiasının ardından bu gelişmenin yaşandığına dikkat çekerek, “Türkiye’yi savaşa sokmak istiyor olabilirler. Ancak Esad’ın uzun bir zamanı kalmadı. Giderken Türkiye’yi de kendisiyle ateşe çekmek istiyor olabilir. Bu konuyu da sağduyulu bir şekilde hukuk ve meşruiyet zemininde kalarak değerlendirmek lazım” yorumunu yaptı.

SİYASETÇİLER NE DEDİ
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç:
  “Son olay bardağı fazlasıyla taşırmıştır. Türkiye egemen bir ülkedir. Bunun uluslararası hukukta mutlaka bir karşılığı vardır.”

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay: “Çok ileri ve vahim gelişme. Bu olaylar, Türkiye’yi Suriye’ye çekmek içindir.”
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı:  “Vahim bir olay. İlgili arkadaşlarımız, bakanlar takip ediyor.”
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik: “Bir paniğe, bir telaşa gerek yok. Hükümet olarak yapılması gereken neyse takipte olduğumuzu ifade ediyorum.”
AK Parti MKYK üyesi Numan Kurtulmuş: “Türkiye, Suriye meselesi dolayısıyla güç bir noktaya itiliyor. İnşallah bu sorun en kısa zamanda çözülür. Teenniyle çok yorum yapmadan bu süreçte inşallah Türkiye’nin başını derde sokmayacak, sıkıntıya sokmayacak şekilde bu sorunun halledileceğini ümit ediyoruz.”

ABD, Suriye’yi ‘kuvvetle’ kınadı
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na, olayın ardından iki ülke arasındaki gerilimi azaltmak için Suriyeli yetkililerle iletişim kanallarını açık tutmaları çağrısında bulundu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland ise, “Türkiye’nin egemenliğinin bu net ihlalini kuvvetle kınıyoruz” diye konuştu.

NATO: Derin endişe içindeyiz
NATO Sözcüsü Oana Lungescu, Alçakale’ye top mermisi düşmesiyle ilgili, “NATO durumu yakından ve derin endişeyle izliyor. NATO’nun güneydoğu sınırındaki gelişmeler aktif gündemimizde” dedi. Lungescu, NATO Genel Sekreteri Rasmussen’in Davutoğlu’yla telefonla görüştüğünü, başsağlığı dilediğini anlattı.